Sähkökatkoskaaosta toisen perään! Ihan mahdotonta. Nyt taas näiden eilisten tarttuvan, tykkylumen takia 30.000 kotia ilman verkkosähköä.
Aika pienelläkin agregaatilla jotain apua saa, ainakin kännykät ja roikkavalot toimimaan.
Onko ennen ollut näin pahaa sähkökatkosten aikaa?
8
<50
Vastaukset
- *Kukkahame*
En minä ainakaan muista, tätähän nyt on jatkunut kuukauden verran, ensin myrskyt ja sitten tuo tykkylumi.
Olisi aika pyytää jo armeijalta apua, ainakin kulkuvälineitä sieltä löytyy metsään ja umpihankeen, telaketjuvempaimet parempia kuin traktorit.
Pitäähän sinne viedä ehjiä tolppia ja kaapeleita, kamalia tuhoja oli tuossa muutaman kilometrin päässä Korpilammen läheisyydessä vielä tänään ja siellä niitä on 'tekohengitetty' jos millaisilla virityksillä. - armeija apuun !
kukkahattujen hotellin poreammmeet viilenee!!!!!
- texsanell ek
Aikamoista on ollutkin. Puhuin eilen siskoni kanssa Satakunnassa, siellä oli mennyt heillä metsästä yli 100 puuta nurin. Mies on jo vanha, mutta lähti raivaamaan, pojam sai apuun sitten poika panee ne klapeiksi ja myy.
Hirveä sotku se on selvitellä, ja niin monet taloudet saavat olla ilman sähköä. Ei paljon naurata kun on selvittävä niinkin kauan.
Vielähän yöllä tänään lännessä on myrsky, ja lumi tekee hankalaksi korjaamisenkin.
Sähköyhtiöt joutuvat kyllä suunnittelemaan uusiksi asiakkailleen tulevaisuudessa!
Kyllä sika ja karjatiloilla ollaan pulassa katkojen vuoksi, automaatio kun on, joutuvat pestaamaan apuvoimia ruokinnan ja kaiken suhteen.
Myrsky pyyhkii yli maan! - money!
Ovatkos sähkölaitokset koskaan tuottaneet
voittoa osakkailleen, kuten tänään?
Ei se raha minnekään katoa. - 0ree
Meidän täytyy olla onnellisia siitä,
ettei pakkasta ollut -25.
Kerros-ja rivitalojen asukkaita olis
kuollut kylmyyteen niinkuin russakoita.
Mutta ehkä sekin päivä koittaa. - katleija
Puut ovat vuosikymmenien aikana kasvaneet täyteen mittaansa sähkölinjojen alueilla. Olisvatkohan metsänomistajat silloin kun linjat vedettiin kaataneet metsää tulevilta linja-alueilta.
Hakkuut olisivat tarpeellisia nyt, mutta kun ei oikein päästä selvyyteen kenelle siitä koituva hyöty ja haitta lankeaisi
Nyt hyötyvät linjojen raivaajat. Kuuluvatko kaadetut puut metsänomistajille, kyllä kai. Jos metsien läpi kulkevien linjojen maanomistajille maksettais riittävän leveistä johtolinjoista, niin nehän hakattais liittävän leveiksi.
Nykyään maanomistajat ovat lähinnä harmistuneista sähkölinjojen joutomaistaan.
Kuluttajat ovat tietysti kiusaantuneita siitä miksei asiaa jatain kautta korjata vaan jopa heti perään kun linja on saatu kuntoon, uusia puita kaatuu linjoille.- texsanell
Saataisi ollakin pienempi kustannus maksaa metsänomiistajille kaadetuista puista linjojen ympäriltä, kunnes uusivat tolppia/tai maakaapeloivat siellä missä on tarve, ja maaperä sopiva.
Olipa upea Avara Luonto tänään:) Uljaita sarvivalaita, mursujako haaremissaan ja suloisia albatrosseja :) Ihan hellyyttävää katsella kevään kohinaa ja luonnon heräämistä!
Kaikki pennutkin niin leikkisiä ja ihania, paitsi hylkeenkuutti ymmärsi pelätä yksinään kun jäi jäälle! Äkkiä se sujahti avantoon, ihan jännäsin sen kohtaloa.
Se Grönlannin perhosen toukan elämä oli verratonta nähdä! 14 v. ja sitten lentoon ja lisääntymään:D Uskomatonta, moikka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1231964Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1311874Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101794Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561465Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341392Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5161076Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50972Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115916Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347882