Porilainen luonne?

Onko porilainen luonne tosiaan sitä, että jos yksi mokaa omat asiansa ja koitat auttaa kaveria, joudut syntipukiksi koko asiaan ja paha olo puretaan sinuun?
Ei jaksa enää auttaa toisia kun tuntuu että toisten omat mokat ovatkin yllättäen minun vikani vaikka en ole ollut edes paikalla..

Jos itse mokaan jotain, en kyllä kaada sitä kaverien niskaan jos joku yrittää auttaa.Vastaavaa käytöstä en ole huomannut helsingin suunnalla kertaakaan niinä vuosina joina olen siellä asunut.
51422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"en kyllä kaada sitä kaverien niskaan "

. ehkä tuo kertoo oleellisen sinusta?
Sanothan selvästi porilaiseen tyyliin, enhän minä mutta ne muut ...

Äänestä

Olipa joku taas perusporilaisen kyrpä vastaillessaan tuohonkin aloitukseen.
Oikein malliesimerkki minkälaisia mulkkuja täällä asuu :D

Äänestä

Porilainen luonne on vitttumainen, änkyrä, sulkeutunut, kiero,. Porilaisella on aina ketunhäntä kainalossa.
Porilainen ei koskaan nauti toisten menestyksestä.
Porilainen nauraa aidosti vain vahingonilosta.
Porilaiselle vain Pori on paikka , jossa voi asua. Sielläkin vain oma kaupunginosa. Muut ei oo mittää!
Onneksi siellä ei tarvitse enää koskaan ikikuunapäivänä asua, olla eikä käydä.
Terveisiä perssseestä, vitttuilkaa ja olkaa oma itsenne!
Sonmoro.

1Äänestä

Herra nimimerkin takaa purkaa patoutunutta ahdistusta. Taas kerran todennettua - suomalainen tapa antaa palautta ja tehdä urotekoja;

Suomalainen höllyvä muffinssi hakkaa apinanraivolla näppäimistöä Internetin keskustelupalstoilla Sampolan kerrostalo yksiössä ja yrittää saada huomiota... hei määki o täälä!

Äänestä

minulta kysytään usein että olenko varmasti porilainen, kun juttelen ja olen mukava ihmisiä kohtaan :) lievästi naurattaa aina.
mut empä olekaan mikään perusporilainen, jolle ei mitään saa sanoa, ja joka on hapan kuin mikäkin. osaan myös hymyillä ja JUTELLA ihmisille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vika on peilissä kirjoitti:

Onko porilainen luonne tosiaan sitä, että jos yksi mokaa omat asiansa ja koitat auttaa kaveria, joudut syntipukiksi koko asiaan ja paha olo puretaan sinuun?
Ei jaksa enää auttaa toisia kun tuntuu että toisten omat mokat ovatkin yllättäen minun vikani vaikka en ole ollut edes paikalla..

Jos itse mokaan jotain, en kyllä kaada sitä kaverien niskaan jos joku yrittää auttaa.Vastaavaa käytöstä en ole huomannut helsingin suunnalla kertaakaan niinä vuosina joina olen siellä asunut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu