Odottelu kannattaa nyt

Hinnat laskussa

Aikaisemmin hintojen noustessa ei odottelu ole ollut kannattavaa, mutta mielestäni hintatason laskiessa kärsivällinen säästää nyt sievoisia summia.

5

70

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuttua

      Montakohan samanlaista kirjoitusta on tällä palstalla nähty vuosien saatossa? Hinnathan ovat tuhnujen mukaan aina laskussa.

    • no siinäpä odotat

      Relihinnan lasku ei pahemmin odottajaa hyödytä. Nimellishinnathan ovat edelleen nousset ja eiköhän ne keväällä ala taas nousta yli inflaaton verran.

    • omassa se onni on

      Hinnat rajussa nousussa!

      Huh huh, onneksi olen uskaltanut ostaa oman ajoissa!!!

    • ei kannata odottaa

      Reaalihinnan lasku ei paljon auta odottajaa. Esimerkiksi vuosi sitten 100 000 euron asunnon hinta olisi tänään 102 700 euroa kun vuosi-inflaatio on 3 - 4 %:n luokkaa. Samaan aikaan tuon arvoisessa asunnossa vuokriin olisi palanut varovasti arvioituna 6 000 euroa. Eli vuoden odottelulle olisi tullut hintaa 8 700 euroa sillä oletuksella, että asuisi vastaavan tasoisessa vuokra-asunnossa ja odottelisi vastaavan tasoisen omistusasunnon ostamista. Raskaista vuokrakuluista johtuen asuntojen hintojen pitäisi tippua yli 10 %:n vuosivauhtia ennenkuin odottaminen kannattaisi rahallisesti.

      Joulukuun inflaatio taisi olla hieman alle 3 % mutta arvatkaapa vaan mikä tulee olemaan vuoden 2012 inflaatio, kunhan vuoden vaihteessa pamahtanut dieselin hinnankorotus valuu pikkuhiljaa kaikkiin kustannuksiin. (ruoka ja kaikki muukin kulkee kumipyörillä)

    • etrcvfdsgg

      Niinpä. Edellisessä se pointti juuri onkin. Eli se, että hintojen pitäisi laskea älyttömästi, että odottaminen kannattaa tuntuvasti (tai edes mielekkäästi).

      Jos eräänkin ennusteen mukaan hinnat laskevat keskimäärin 1,8%, on se aika laiha lohtu, eikö vain?

      Vuokriin palavien rahojen lisäksi kannattaa huomioida se, että alhainen korkotaso mahdollistaa vauhdikkaan takaisinmaksun nyt ja lähitulevaisuudessa. Veljelläni esim. 1kk euribor ja marginaali 0,3%. Tuo euribor kävi matalimmallaan 0,4%, joten kokonaiskorko oli "huimat 0,7%". Ja nyt ollaan taas vauhdilla menossa kohti samoja lukemia.

      Siis lainapääoma yli 190 000e ja korkokulut kaikkineen yhdessä kohtaa n. 114e/kk. Tämä nyt vain esimerkkinä siitä, että matalat korotkin ehtivät auttaa ja syödä lainasaldoa oikein mukavaa vauhtia. Mutta eipä se lohduta ellei osta ajoissa...

      Veljelläni lainaerä 1600e/kk. Jos siis tuohon tahtiin maksaa, ja siitä melkein 1500e/kk on saldosta pois niin kyllä se hymyilyttää. Vuositasolla aika huikea siivu sulaa lainasta pois.

      Jos kovin odottelee, niin kortkin varmaan ehtivät nousta, ja sitä kautta taas menettää rahaa myöskin. Tai sitten voi ottaa sen riskin ja uskoa/toivoa, että hinnat tippuvat 90% kuten Luki tietää kertoa. Entäpä jos näin ei käykään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1789
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1749
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1691
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1432
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1378
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      483
      985
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      951
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      901
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      892
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      838
    Aihe