H*lvetin lumiaurat!

asukas_nro1

Asun jyväskylässä kerrostalossa ihan pohjakerroksessa olen nyt 2 yönä herännyt siihen,kun lumiaura ajaa takapihalta yöllä 3aikaan lumia pois!
Ompa kiva herätä keskellä yötä lumiauran mölyyn,kun aamulla pitää töihin lähteä! tehkää ne h*elvetin lumityöt mieluummin aamulla tai päivällä ei yöllä!

26

2757

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entinenkerrostalo-as

      Se on ongelma mutta auraajilla iso reviiri ja kaikkien taloyhtiöiden auraukset pitäisi olla aikaisin aamulla tehtynä, jos ei ole niin siitäkin tulee valitusta, kyllähän se v....t'''''kun aura kolisee ja jyrisee ikkunan alla ja täytyisi töihin herätä, kiukku nousee huippuunsa.

      Sellaista se on elämä kerrostalossa nykyään, ei enää talonmiehet hiljaa kolalla ja luudalla lakaise lumia vaan kova-ääniset aurat hoitaa hommat, täällä maaseudulla, korvessa ei ole tuota haittaa, on vaan se haitta että tiet aurataan päivällä ja joskus vasta iltapäivällä ja töihin kun lähtee niin joskus sitä on tiellä jumissa kinoksessa mutta jaksaapahan sitä lapioida autoaan irti kun on nukkunut hyvät yöunet :)

    • ajoissanukkumaan!

      Se pitää mennä nukkumaan hyvissä ajoin että jaksaa herätä aamulla aikaisin, ei haittaa vaikka lumiaura kolisee kun on jo hereillä, viimeistään klo 22.00 niin ehtii hyvä unet saada, mutta jos netissä surffailee johonkin pikkutunneille niin eipä sitä pirteä ole neljältä vielä aamu-yöstä.

    • AuranVannas

      Hyvä, että lumiaura tulee ajoissa. Pahempi olisi, jos se tulisi vasta illan suussa. Maalaiset saavat olla onnellisia, jos tiet aurataan samalla viikolla.

    • Kerrostalon asukas

      Minäkin ihmettelen minkä takia eivät voisi aurata vaikka aikaisin aamulla eikä kolmen-neljän aikaan yöllä ja miksi aurataan melkein joka yö vaikkei olisi tullut luntakaan. Meidänkin kerrostaloasunnon ohi ajetaan tunnin aikana noin viisi kertaa edestakaisin ja juuri kun on saanut unen päästä kiinni niin joutuu taas heräämään. Minulta menee usein noin kaksi tuntia ennenkuin nukahdan uudestaan ja kohta on jo aika nousta ylös ja mennä töihin.

      • Illan Tulkku

        Kolmen-neljän aikaan on sama kuin aikaisin aamulla.

        Ettekö ymmärrä ettei joka kerrostalon pihalle voi tulla oma kone aamulla kello kuusi. Koneet ei riitä.


    • auraajakakkonen

      Juu, ei joka kerrostalolle ole omaa konetta auraamaan esim juuri klo 06.00, yhdellä koneella voi olla kymmeniä taloja ja silloin on aloitettava aikaisin että edes jossain vaiheessa aamua kaikki on aurattu ja hiekoitettu.

    • Muuttakaa muualle

      Minä olen onnellinen siitä että aamulla kun lähtee töihin saa mennä aurattua tietä pitkin! Eiköhän se auraamattomuus enemmän ketuta.

      Aina teitä inisijöitä riittää, hankkikaa elämä.

      • -,-

        Aivan tekipä miten päin tahansa niin aina se joku valittaa jostain. Viinaa kun alkaa vetämään joka päivä niin eipä juurikaan ketuta mikään.


    • Kukkuumäkiii olee

      Omakotitalossa ei ole tätä ongelmaa. Lumet voi aurata millon haluaa mönkijällä.

      • Mönkijät ovat...

        Mönkijät on varsinaisia leluja lumikola paras lumityökone mönkijällä ei voi edes pientä pihaa hoitaakkaan.


    • fakta....

      Se on katsos HUOMATTAVASTI helpompaa tehdä lumityöt yöllä.
      Jos lumityöt tekee aamulla tai päivällä niin silloin olette pölvästit autoillanne tientukkoina.

    • Auratkaa yöllä!

      Hienoa kun auraavat. Mua ottaa päähän, kun jättävät auraamisen päiväaikaan ja töihin lähtiessä joutuu kahlaamaan lumikinoksessa. Tervetuloa tänne aikaiset työmiehet!

    • OKT Palokka 2+1=23

      Joo suosittelen mönkijää, itsellä löytyy 750 jolla lumet ajaa naapuriltakin perjantaipulloa vastaan.

    • kerrostalo palokka

      Meidän naapuri valittaa siitä kun aura ei auraa hänen parkkipaikkaa, vaikka kuuluu hänelle itselleen.....Osta korvatulpat ja lopeta turhanpäivänen vinkuminen..............Työtään nekin vaan tekee

    • kokemusta on ja palj

      Kyllä on viimeisen päälle lelu mönkijä lumenaurauksessa varsinkin kun sitä lunta alkaa olemaan enemmän, penkoiksi saakka, siinä kun pieni traktorikin heikoksi käy, lelu mikä lelu, perässä käveltävä lumilinkokin parempi, toki ensimmäiset talven lumet auraa mutta ei koko talven lumia, hankalaa ainakin on.

      itse vetävä ja perässä käveltävä lumilinko heittää lumet parinkymmenen metrin päähän ja myös nuoskan lumen, ainakin nämä uudet lingot ja edullisempi kuin mönkijä aura varustuksella ja vie huomattavasti vähemmän polttoainettakin.

    • Oikeestaan

      meidän asukkaiden ja tuon lumityön maksajien pitäisi edellyttää niiltä "palveluksentuottajiltamme" , että käyttävät kuitenkin sellaista kalustoa, joka ei tuhaan aiheuta ylimääräistä melua esimerkiksi huonolla (tehottomalla, ítsekyhätyllä äänenvaimentimella pakoputkessa)

      Tai sitten huudattamalla työkoneen moottorin kierroksia rajotinta vasten, kuten meilläpäin tekee. Kone huutaa ja pöpöttää täysillä, kun huoltoliikkeen kuljettaja aamuyöstä kiertää kymmenen minuutin välein vaikkapa viisi kertaa taloa ympäri.

      Eniten kuitenkin ihmetellyt, että minne kummaan tuo lumityöntekijä katoaa aina silloin, kun sataa kunnolla lunta, vaikkapa parikymmentä senttiä. Ei näy ensimmäisenä päivänä missään, vaikka muuten kyllä pyörii nurkissa harmiksi asti.

    • efvf9508

      Joissakin koneissa on niin että täydet kierrokset ja sillä mennään, niissä ei ole vaihteita eikä kytkintä, suunnan vaihdin ja kaasu. "Tyhjäkäyntikin" on kierrokset tapissa.

      • Pikku-Wille

        Se on varmaan kallis tuommoinen helvetin lumiaura ja kaukaa tullut, meilläpäin käy vaan ihan arkinen Altekin rämisijä.


    • suksilla vaan

      Pitäisi kokeilla yksi koknainen tavi että ei aurattais lainkaan ja sitten seuraavana syksynä äänestys taloyhtiöissä kaikkien asukkaiden kesken, aurataanko vai ei?

      • Ikipyöräilijä

        Asiaa. Suosittelen kaikkia lähtemään aamulla pyörällä töihin ja työntämään sitä fillaria 20 sentin hangessa muutama kilometri. Johan alkaa taas auraus maistumaan.


      • Tole Vahtori
        Ikipyöräilijä kirjoitti:

        Asiaa. Suosittelen kaikkia lähtemään aamulla pyörällä töihin ja työntämään sitä fillaria 20 sentin hangessa muutama kilometri. Johan alkaa taas auraus maistumaan.

        Suosittelen jotain autononomiseen hermostoon vaikuttavaa lääkitystä, esim. moksonidin, se saattaa häivyttää osan aurausärsytyksestä ja palauttaa jopa elämän!


      • Valtra T191 Alueaura
        Tole Vahtori kirjoitti:

        Suosittelen jotain autononomiseen hermostoon vaikuttavaa lääkitystä, esim. moksonidin, se saattaa häivyttää osan aurausärsytyksestä ja palauttaa jopa elämän!

        Suosittelen hakemaan apua mikäli lumen poisto oikeasti haittaa elämää. Kannattaa harkita maalle muuttoa.

        http://www.autotoday.fi/page.php?page_id=2&news_id=201200254


      • Hölmökö?
        Ikipyöräilijä kirjoitti:

        Asiaa. Suosittelen kaikkia lähtemään aamulla pyörällä töihin ja työntämään sitä fillaria 20 sentin hangessa muutama kilometri. Johan alkaa taas auraus maistumaan.

        Miksi sitä pyörää pitää työntää siellä 20 sentin hangessa, kun sitä voisi vaikka kantaakin?

        Paljon helpompaa, kun ei lumi aiheuta vastusta muualla, kuin jaloissa. Ei esimerkiksi pyorän rengaissa.


    • puh3

      Mahtavaa,

      Tuutte tänne oikeesti haukkumaan ihmisiä, jotka haluaa nukkua yönsä ilman jotai saatanan kolinaa "helvetin inisiöiksi" ja käskette hankkimaan elämän :D Tää on kyllä just niin suomi24 kuin voi vaan olla.

      Koneet pitää naurettavan kovaa meteliä, eikä työmiehet välitä hevonvittua osuuko se kola esim talon seinään vai ei. niillä koneilla päästäisi 100x hiljemallaki metelillä ja jos se ei ammattimiehiltä onnistu niin HE hankikoot uuden ammatin tai tehkööt työt myöhemmin.

      Sinä jonka mielestä kolinasta ärsyyntyvien tulisi hankkia elämä: Haista vittu.

      • piluako ne aulaa

        ne auramiehet puhuu nykyään hoono soomi lieko kilpailutus syynä


    • asukas_nro2

      Nyt puhut asiaa just kun oot saanut unta niin tullaan kaasutteleen pihalle ja eikä ole edes lunta satannut mutta sitten kun tulee lunta kukaan ei auraa pihoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3067
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      80
      2831
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      186
      2444
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2165
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      19
      1483
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1396
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1274
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1241
    Aihe