Oletko varannut lentoja ja hotelleia erikseen Thaimaan kohteisiin? Mitä kautta olet kiertänyt? Paljonko säästit?
lennot ja hotelli erikseen
10
524
Vastaukset
- mökin ukko
itse harrastan viimehetkenlähtöjä. niita saa n. 500 - 700 EUR. Suora lento Phukettiin esim aurinkomatkat ja finnmatkat.
Mä vuokraan talon Phuketista. - Jaana28
Alle 1000e mun lento hotelli..Kolmen tähden hotelli ja suora FM.n lento.
- tahtoosinne
Töiden vuoksi en voi kytätä äkkilähtöjä. Silloin kun ope lomailee maksavat matkat maltaita. Siis, oletko varannut lentoja hotellia netistä ilman matkatoimistoa? Kuinka homma pelasi?
tahtoosinne kirjoitti:
Töiden vuoksi en voi kytätä äkkilähtöjä. Silloin kun ope lomailee maksavat matkat maltaita. Siis, oletko varannut lentoja hotellia netistä ilman matkatoimistoa? Kuinka homma pelasi?
Varasimme Maanantaina ystäväpariskunnan kanssa matkan Patongille. Lennot erikseen ja 3* Hotelli hyvällä sijainnilla hintaan 2400 per pari. Hinnassa on 200 euron lisä lentokonepaikasta sekä lennot mennentullen Vaasasta Helsinkiin. Lisäksi Hotellin auto hakee meidät Phuketin kentältä. Ihan ok hinta. Matkan teemme 29.1. Viisi vrk aikaisemmin olisi säästänyt vielä 400 per pariskunta. Olimme viime vuonna samoihin aikoihin vaimoni kanssa samaan tyyliin matkassa ja kaikki meni hyvin.
- Anzkuh
Meillä viime vuonna suorat lennot Hki-Phuket 595€/nuppi ja 3* hotelli Katalta 400€/henkilö. Kaksi viikkoa oltiin reissussa. Nyt ollaan lähdössä Krabille 2 viikoksi ja lento taasen 595€ ja 4* hotelli 375€, eli alta tonnilla selviää hyvin matkasta ja majoituksista. Hotellissa pystyisi säästämään vielä reilustikin, jos haluaisi. Meillä matkat tosin ajoitteneet aina koululaisten loma-aikojen ulkopuolelle.
- en ole löytänyt!!
Mistä noin halvat lennot bongasit??
- kohta thaimaassa
Anzkuh:sta en tiedä, mutta itsellä samanhintaiset finnmatkoilta, siis pelkkä lento. Varattu lokakuussa 2011 ja lähtö 26.1.2012... :-)
- Omatoiminen turisti
Itse olen nyt varannut lennot ensi vuoden joulun tiennoille. Hotellia etsin/varmistan ovarauksen myöhemmin. Aion käyttää sivustoja booking.com, phuket.com, agoda.fi. Alustavasti hinnaksi tulee noin 1600 ekeä/henki. Tiedän, että sesongin ulkopuolelta saa halvemmalla sekä jos valitsisin huonompitasoisen hotellin, niin säästäisin vielä enemmän. Matka on Taikkulaan juuri sesonkiaikana suoralla Finskin lennolla ja hyvätasoinen hotelli keskeisellä paikalla lentokenttäkuljetuksin. Säästäjä pakettimatkan samantasoiseen hotelliin tullee noin 500 - 600euroa/hlö.
- maikkuliini31
18.3. edestakaisin lennot Helsinki-Phuket 499e 1vko 3 tähden Bungalow Khao Lak (keskusta, 100m rantaan) 1vko 4 tähden luxus resort Khao Lak majoitus (oma ranta, rauhallinen sijainti) yht. 238e lentokenttäkuljetus 9,75e = 747e
Meidän 4 hlö perhe yhteensä(2 aik. 4v 6v. lapset)= 2988e sis. lisävuoteet lapsille ja aamiaiset
Lennot ostin Finnmatkojen Lomavalvojaiset nettitarjouksesta ja hotelleista bungalowin booking.comista ja toisen viikon majoituksen suoraan hotellista sähköpostitse. Huomasin että lentojen ja hotellien etsiminen vie aikaa tosi paljon. Siis jos tahtoo löytää parhaimman hinta-laatusuhteen. Selaisin useita kymmeniä kohteita ja varmaan satoja hotelleja ja vielä useampia hotelliarvioita ja keskustelupalstoja jotta löysin haluamani.
Tässä vielä meijän hotellien linkit:
http://www.cousinresort.com/index.html
http://www.khaolakorchid.com/faq.php - maikkuliini31
Vielä omista hotellivalinnoista sen verran että halusin että hotellit on
- rannalla tai lähellä rantaa
- niissä on uima-allas
- huoneissa ilmastointi
- siistit huoneet
- hyvät arvostelut aiemmilta asukkailta
- luotettava hotelli
- maksuton varauksen peruutus
Lisäksi kohteen piti olla ns.perhekohde eikä esim. Pattaya tai Phuketin Patong. Eli vieläkin halvemmalla olisi päästy jos oltaisi tingitty vaatimuksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110891- 125886
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483