Olemme ottamassa 8kk ikäistä suomenlapinkoiran pentua kesäkuussa. Voiko sen laittaa ulos jos sillä on eristetty koppi ja aikuinen lapinkoira kaverina? Perheemme lapset ja aikuisetkin pitävät sille seuraa, lisäksi aikuinen koiramme.
Voiko Suomenlapinkoiran pennun laittaa ulos?
pentumielessä
2
204
Vastaukset
- Lappalaisia 26v.
Tottakai, kunhan se ja toinen koira ovat siellä vain kun olette poissa kotoa. Lappalaiset on tarkoitettu ihmisen seuraan, ei pihan perälle häkkiin.
- Lap_pari1
Voi laittaa. Lapinkoira pärjää hyvin ulkona, kunhan sen kanssa lenkkeillään ja puuhaillaan muutakin tarpeeksi. Oman lauman seura on tärkeää lapinkoiralle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383839Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91872Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51608Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22728