ex:n vaatimukset, normaalia?

kohta ex-rouva

Onko teistä normaalia se, että miehen entinen avokki soittelee päiväittäin ja pyyttää miestä luokseen kauppaan, lasten kanssa ulos, lyömään naulaa seinään, kun hän itse ei pysty, jotain ihmeen syystä. Ja mies menee? Minusta tämä on vain ja ainoastaan entisen avopuolison epätoivoista yritystä saada mies kotiinsa verukkeella millä hyvänsä. Mies menee, koska hänellä ei ole muuta apua kun hän. Mites meidän perhe sitten? Itse en ole entistä miestäni vaatinut tekemään muut kuin olemaan lasten kanssa sovittuina päivinä ja siinä pysytään. Itse sitten olen kehittänyt omaa tekemistä yhteisten lastemme kanssa, kun miehen entinen on niin avuton ettei pääsen esim. kauppaan yksin lasten kanssa. Mielestäni ei normaalia. Järkihän sen sanoo, että nainen yrittää saada välimme miehen kanssa poikka ja totta totisesti kohta onnistuukin siinä.

4

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wilma60

      Eipä nuo ex:n vaatimukset kovin normaalilta tunnu. Kyllä minä etsin eron jälkeen kaiken mahdollisen avun muualta kuin ex:ltä. Remonttifirmat on keksitty ja rahalla saa muutenkin apua arjen ongelmiin niin miksi ihmeessä olisin ex:ää vaivannut. Minulle riitti että hän otti lapset luokseen silloin kun hänellä sattui olemaan vapaata aikaa. Minun mielestäni eron jälkeen kumpikin elää omaa elämäänsä ja vain lapset ovat asia joiden takia jonkinlaista yhteyttä pidetään.

      • hankala ex mies

        Voi kun se menisi käytännössäkin noin eikä vain ajatuksissa. Sun teoria on niin helpon oloinen, mutta käytännössä se ei vaan kaikilla toimi.


      • Kirveellä töitä
        hankala ex mies kirjoitti:

        Voi kun se menisi käytännössäkin noin eikä vain ajatuksissa. Sun teoria on niin helpon oloinen, mutta käytännössä se ei vaan kaikilla toimi.

        Ei ole minunkaan eksääni tarvinnut vaivata, mitä en osaa itse tehdä, saan muualta siihen apua. Käytännössä se menee juuri niinkuin Wilma sanoi, on sitten ihan ihmisestä itsestään kiinni lähteekö siihen "exän haluamaan pompotukseen"mukaan. Aikuinen ihminen osaa itse vetää rajat ja sanoa ei, jos niin ei tee voi katsoa peiliin.


      • uusi onni
        Kirveellä töitä kirjoitti:

        Ei ole minunkaan eksääni tarvinnut vaivata, mitä en osaa itse tehdä, saan muualta siihen apua. Käytännössä se menee juuri niinkuin Wilma sanoi, on sitten ihan ihmisestä itsestään kiinni lähteekö siihen "exän haluamaan pompotukseen"mukaan. Aikuinen ihminen osaa itse vetää rajat ja sanoa ei, jos niin ei tee voi katsoa peiliin.

        Minä en myöskään ole exääni vaivannut, ja, jos olisinkin niin tiedän, että hän ei olis edes tullu, tai edes vastannu puheluihini.
        Lapsemme jo aikuisia niin ei olla missään tekemisissä, ja meillä nyt vielä välimatkaakin 150km.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      246
      2219
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1319
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      826
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      810
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe