Iiitti sittenkin Kouvolaan

Kiskot vie Kouvolaan

Ministeri Virkkunen lupasi marraskuussa, että saatte iittiläiset ihan mielellään keskustella maakuntavaihdosta. On vissiin kylliksi keskusteltu?

Ministeriö on kyllä uusimmassa kuntakartassa selkeästi piirustanut Iitin Kouvolaan ja pysymääna aisoissaan eli Kymenlaaksossa.

Kartassa näyttää Suomen sopusuhtaiselta palalta Iitti liitettynä Kouvolaan.

Kun valtuustoissa ja kunnanhallituksissa on jatkuvasti kuntien virkamiehiä, joskus hyvinkin suuri prosentti valtuustosta, on selvää, etteivät nämä viranhaltijat suin surminkaa kannata liitoksia, koska oma lehmä on ojassa asian suhteen.

Koskahan herätään huomaamaan, että valtuustoissa virkamiehet edustavat itseään eivätkä aja välttämättä kuntalaisten etuja? Tuppurainen Tappuraisen takuumiehenä ja enemmänkin.

Mutta, älkää olko huolissanne Iitissäkään; aiemmin Kouvolan kanssa liittyneiden kuntien ja kaupunkien virkamihistölle suotiin entistäkin paremmat ja hyväpalkkaiset virat. Ainakin useimmille.

12

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hans Lankari, Vkoski

      Iitti ei liity ikinä Kouvolaan. Ei ainakaan kokonaisena. Pohjois- ja Länsi-Iitti repivät itsensä Lahteen.

    • Kymijoki virtaa yes

      Kouvolaan ja Kymenlaaksoon Iitti ilmanmuuta jo lähtökohtaisesti kuuluukin. Toivottavasti tuo rintamakarkurityyppinen vallankumoushenki loikata Päijät-Hämeen kuntien rasitteeksi ja vieraaseen maakuntaan on nyt kuollut ja kuopattu Iitissä ja Iitin päättäjien päissä. On aika järkeville päätöksille rakentaa omaa maakuntaa Kymenlaaksoa ja elinvoimaista Kouvolan seutua!

      • pöööö

        voi voi, mistäs se kymijoki kouvolaan oikeen virtaa? Ei ainakaan rasitteeksi muille muodostuneesta kunnasta. Kusirännikylää elinvoimaiseksi on jo muutama vuosi rakennettu ja mitä on aikaiseksi saatu, oikeesti? Vihaisia ihmisiä runsaasti kuusaalla, valkealassa ja elimäellä ainakin. Mikä v:een rintama on haalia kiinalaisia ja muuta huuhaata ja siinä ohessa sählätä verorahat ihan mihin sattuu. Sais jo se pienempien mollaaminen loppua.


    • Lyöttilän Ukko

      Iittiläiset eivät halua Kotkan sairaalaan vaan Lahteen. Tämä kääntää vaakakupin Lahden kannalle. Mark my words. Kouvostoliitto vetää itsepäisten iittiläisten suhteen vesiperän (pl. valtuutettu Temonen, KOK).

      PS. Iitti väännettiin aikoinaan väkisin Kymen lääniin (RIP).

      • Paitsi että

        Sairaalansa saa jatkossa ihan vapaasti valita, joten senkun matkustaa vaan Lahteen, arvoisa tuleva kouvolalainen. Tämä kuntaliitosratkaisu tehdään järjen eikä tunteiden perusteella ja sitä järkeä olisi voitu Iitissä käyttää jo aiemmin.


    • Tuottavaa tointa?

      Onko muuta tulevaisuudenkuvaa kuin sairastaminen?

      Juuri kukaan ei kommentoi muuta tulevaa toimintaa Iitissä kuin sairaalaan menoa ja lääkärinhoitoa. Että sen mukaan valittaan jo maakuntaakin.

      Kovin kauan ei yhteiskunta edes tule vastaan näissä sairaanhoitoasioissa. Jos on kovasti kipeä, on nytkin mentävä oman rahapussukan kera etsimään yksityistä lääkäriä. Mikäs siinä. Siitäkin vielä saa hieman valtion kassasta bonusta.
      Kaikkihan lopetetaan ja lakkautetaan kuten Heinolan reúmasairaalakin.

      Kouvolakin kauppailee kaikkia neuvoloita ja sairaaloita pois. Missä niitä muka yleisissä enää ihmisiä hoidetaan tosipaikan tullen?

    • Usko Iitti itseesi

      No just niin. Jos Iitti liitettäisiin Kouvolaan, niin sen nykyiselle alueelle ei jätettäisi yhtään mitään palvelua. Sairaalan valitseminen olisi ainoa ilo.

      Ei Lahtikaan mitään herkkuja iittiläisille tarjoaisi, mutta kehitystähän sekin on jos pääsee Lahden liikennesuunnittelun piiriin : Kouvolalla ei ole ollut kiinnosta lainkaan ohjata julkista liikennettä Kausala-Lahti ja varsinkin Vuolenkoski-Lahti väleihin. Tässä tilanteessa on sitten helppo vedota vain siihen että työssäkäyntiliikennettä ei niillä väleillä ole kuin muutaman sadan ihmisen verran.

      • kähmintää vai rähmit

        Onhan se nyt selvää että mikä talousalue Iitin ympärillä kasvaa ja mikä ei.

        Mediassa toitotetaan koko ajan kuinka "syrjäkylät" ovat menettäneet monta asiaa jotka ennen kuntaliitosta toimivat edes jotenkin tai ainakin olivat olemassa. Tämä sairaalahässäkän painoarvo johtui vanhaKouvola -keskeisestä ajatuksesta, että iittiläiset lasketaan mukaan ko. palvelun käyttäjiksi.

        Näitä virheitä kaiketi iittiläiset yrittävät varoa, jos se nyt ylipäästään on edes mahdollista.

        Uusia tuulia ja kunnon remontti samantien, eikä pikkunysväämistä pikkupikkupiirin hallintoalamaisena.


      • Sopu olisi hyväksi
        kähmintää vai rähmit kirjoitti:

        Onhan se nyt selvää että mikä talousalue Iitin ympärillä kasvaa ja mikä ei.

        Mediassa toitotetaan koko ajan kuinka "syrjäkylät" ovat menettäneet monta asiaa jotka ennen kuntaliitosta toimivat edes jotenkin tai ainakin olivat olemassa. Tämä sairaalahässäkän painoarvo johtui vanhaKouvola -keskeisestä ajatuksesta, että iittiläiset lasketaan mukaan ko. palvelun käyttäjiksi.

        Näitä virheitä kaiketi iittiläiset yrittävät varoa, jos se nyt ylipäästään on edes mahdollista.

        Uusia tuulia ja kunnon remontti samantien, eikä pikkunysväämistä pikkupikkupiirin hallintoalamaisena.

        Itse asiassa Iitti pärjäisi itsenäisenä. On teollisuutta ja rakennustoimintaa. Jostakin syystä asunnotkin, ne vähät mitä tarjolla on, ovat hintasoltaan kalliimpia kuin Kouvolassa saman kokoiset ja tasoiset lähes poikkeuksetta. Vuokra-asunnoista ei juuri ole lehdissä ja mediassa tietoa, että onko niitä saatavana Iitissä. Jos olisi näkyvissä, että on, tulisi varmaan väkeäkin. Sikäli mikäli väkeä halutaankaan, kun on vähän sisäänlämpiävää..?

        Jos Iitissä valtuustotasolla vedettäisiin hyvällä mielellä yhtä köyttä, kaikki soljahtelisi paremmin kuin naapurialueilla konsaan. Paremmin kuin Lahdessa ja paremmin kuin Kouvolassa.

        Lehdissä ei turhaan sureksita esi. Kouvolan reuna-alueiden palvelujen kuihtumista. Se on tosiasia. Joku Kouvolan keskusta-Kuusankoski linja elää ja pelaa, mutta entinen hyvä kunnon kaupunki Anjalankoski näivettyy ja näivetetään. Se alkoi jo ennen liitosta, kun ilmeiseti sisäpiiri tiesi, mitä tuleman pitää. Aletiin jo etukäteen karsia kouluja ja neuvoloita ym.


      • Aikalisää nyt

        Sairaanhoidosta puheen ollen. Kausalassa on terveyskeskus, entinen sairaalaksi sanottu hyvä talo.

        Ei tarvitsisi joka piikkiä ja lastaa kuljettaa iittiläisiä Lahteen kalliisti kuljettaa hakemaan, kun perusmyllättäisiin oma sairaala palvelukuntoon. Olisiko valtavakaan satsaua, että perustoiminnot ja synnyttäminen sujuisi omassa sairaalassa.

        Isot jututhan hoidetaan suuremmissakin kunnissa jossakin keskussairaalassa, ei sitä varten tarvitse koko Iittiäkään liittää sen kummemmin Lahteen kuin Kouvolaankaan.

        Tuntuu, etteivät normaalit ajatusjuoksutkaan enää kulje, kun tämä kuntaliitosvauhkoilu on jatkuvasti päällä.


    • Autio asema

      No kiskothan on, mutta juna harvoin pysähtyy Iitin Kausalaan. Ennen oli toisin, kun "lättähatulla" pääsi työhön ja kouluun Lahteen ja Kouvolaan.

    • Keppi ja kenkä

      Ja nyt on asematiekin katkaistu niin, että vain hölskyviä teräsreikärappusia pitkin pääsee matkaa jatkamaan. Kävelykeppi tarttuu rapun rakosiin ja kengänkorot ym.
      Autoliikenne on ohjautunut pitkin pientä hiekkatietä omakotitalojen vieritse. Älytöntä liikenteen huonontamista.
      Huonojalkaisille ei armoa anneta Iitissä ja polkupyöräkin on huono vekotin aseman ohi kulkemaan pyrkivälle. Miten ihmeessä näin on suhmuroitu, kun vihdoin alikulku saatiin?
      Aina tulee uutta ja uutta, mutta milloin parempaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      125
      7307
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      513
      5470
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      151
      3375
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2671
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2372
    6. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1308
    7. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1292
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1272
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1179
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1153
    Aihe