Olen 21-vuotias mies. Joka aamu herään tasan seitsemältä ja lähden aamulenkille. Juoksen niin kauan kuin vain suinkin jaksan. Lopetan vasta kun tunnen pyörtyväni. Lisäksi teen päivässä vielä ainakin yhden samanlaisen lenkin ja käyn vähintään 5 kertaa viikossa salilla. Viivyn siellä joka kerta vähintään 2 tuntia ja treenaan koko ajan kuin hullu. Iltaisin kun menen nukkumaan olen TÄYSIN voimaton ja väsynyt, mutta onnellinen ja tyytyväinen itseeni. Jos en joku päivä pääsisi ollenkaan lenkille, voisin yhtä hyvin tappaa itseni. Olen myös alkanut tarkkailemaan painoani, enkä syö mitään epäterveellistä. Tyttöystäväni ja äitini väittävät, että olen hullu. Onko näin?? Mielestäni elintavoissani ei ole mitään outoa... vai onko??
Kertokaa...
---
3694
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mun mielestä riippuu ihan siitä kuinka kauan tota yliurheilua on kestänyt. Jos kyse on parista viikosta, on kyse luultavasti vain alkuinnostuksesta. Jos taas noilla määrillä -ilman yhtäkään lepopäivää (!!), mitä kyllä suuresti epäilen- oot onnistunut treenaamaan useita kuukausia, olet fysiikaltasi poikkeus.
99% ihmisistä ei tollasta menoa a) jaksa b) kestä pidemmän päälle.
ei tuo tervettä ole.
et kerro kuinka kauan tuota on jatkunut..
kuitenkin tuollainen liiallinen treenaaminen on todella vaarallista fysiikalle!!!
ja tuo,että tarkkailet painoasi (vaikka eihän se aina kerro mistään häiriöstä..) voi johtaa syömishäiriöön.
sellainen riippuvuushan on kuin liikuntariippuvuus,täysin verrattavissa esim.alkoholismiin..
en nyt sano että olet sairas.mutta kehoitan sua todella, todella vähentämään tuota treenaamista..tai ainakin pitämään lepopäiviä, joohan :)
no olipas sekava viesti..voit haukkua mut sähköpostin kautta kiitos jos tämä viesti oli täyttä paskaa..
hauskaa kesänjatkoa sulle..! :)
...lopeta ihmeessä tollanen ennen kuin tapahtuu jotain vielä kauheempaa!!! Ei tollanen oo tervettä, ei todellakaan!!! Itse oon kärsinyt syömishäiriöstä ja toi on täysin verrattavissa sellaseen. Lopeta ennen kuin kuolet tohon rääkkiin!!!