Iloisia uutisia kaikille, joilla on koiran haukkumisen kanssa ongelmia. Meillä on kiltti, mutta äänekäs hauveli, joka räksytti kaikki automatkat, niin että hermot olivat mennä sekä kuskilta, että matkustajilta. Lainasimme naapurilta sitruunapantaa kokeillaksemme josko se auttaisi. Ja se tepsi! Tarvitsimme sitä vain kahdelle matkalle ja koira oppi olemaan hiljaa autossa.
Nyt se haukkuu vain, jos se jätetään vahtimaan yksin autoon.
Voi olla, että koiran ikä vaikutti asiaan-2vuotta.
Suosittelen lämpimästi kaikille ongelmahaukkujen omistajille.
Nyt se haukkuu vain, jos se jätetään vahtimaan yksin autoon.
Voi olla, että koiran ikä vaikutti asiaan-2vuotta.
Suosittelen lämpimästi kaikille ongelmahaukkujen omistajille.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mistäs tuolaisia pantoja saa...ja onko hinnasta tietoa?
Oma hanihauva räksyttää ja ulvoo kaikki automatkat..
Jokaisesta eläinkaupasta sen saa, jos ei ole niin yleensä tilaavat.
Olisikohan hinta ollut jotain 90-150 euron välillä. Hinta riippuu paljon siitä, että onko panta isolle vai pienelle koiralle.
Vaikka tuntuu kalliilta ostokselta, niin laite on helppo myydä eteenpäin kun ei koirasi sitä enää tarvitse.
Niitä sitruunapantoja voi vuokratakin. Ainakin eläinkaupoissa on ja lisäksi jotkut seurat vuokraavat niitä. Kannattaa kysellä. Panta ei todellakaan ole mikään halpa, enkä itselleni sellaista ostaisi omaksi, koska sitä yleensä tarvitsee vain vähän aikaa.
Joo voi vuokrata. Mutta ei sekään ole mitään halpaa lystiä, jos pantaa tarvitsee pidemmäksi aikaa.
Saattaa tulla paha pettymys vuokrapannan kanssa, kun huomaa et on maksanut vuokria liki saman kun olisi panta maksanut omaksi.
Itse maksoin muistaakseni pannasta uutena 100 euroa ja pidin pantaa koirallani melkein puoli vuotta ennen kuin koira oppi olemaan haukkumatta.
Myin pannan käytettynä eteen päin ja sain siitä 80 euroa. Eikä ollut ostajista pulaa.
Joten kannattaa harkita vakavasti pannan ostamista omaksi.
Meillä on myös sitruunapanta -aboistop-.
Me ostettiin omamme keltaisesta pörssistä, siellä myydään aika paljon käyettyjä kohtuu hinnalla.
Meillä on isolle koiralle tarkoitettu panta, ja se maksaa uutena n. 140e. Täyttöpulloja aboistoppiin saa joko sitruunasumutteella tai pippurisumutteella.
Mielestäni molemmat silti aika laimeen tuoksuisia omaan nenään. Meillä käytössä pippurisumutetta jonka pitäisi olla hieman voimakkaampaa. Aika hyvin toiminut.
Täyttöpullot maksavat n. 17e kappale.
Tuo taitaa olla aika harvinaista että parin käyttökerran jälkeen pantaa ei enää tarvita.
Vaikka voihan olla että se tepsii noissa tapauksissa missä koira haukkuu vaan tietyssä tilanteessa.
Yleisemmin sanotaan että vanha käytös palautuu kun lopettaa pannan käytön.
Tämän vuoksi monet pitävät tyhjää pantaa koiralla kaulassa, kunhan se vaan muistaa että panta on, se ei hauku, mutta kun pannan ottaa pois käytös palaa ennalleen.
Tämä ei myöskään aina toimi, joten ei kannata suoraan ainakaan ostaa vaan vuokrata ensin vaikka viikoksi ja ostaa sitten jos tehoaa.
Oma koirani haukkui loppujen lopuksi pannan tyhjäksi vaikka aluksi auttoikin.