Kuvaformaatin muuttaminen

Mikä olis semmonen ilmanen muunto-ohjelma jolla vois joukkomuuntaa esim. png kuvat jpg muotoon. Mieluummin suomenkielinen.
Tiedosta kiittäen.
81197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Windows 7:ssa riittää ihan oma Paint.

Avaa kuva ja Save as.. & valitse valikosta .jpg formaatti

Äänestä

Siis joukkomuuntamisesta olis kysymys. Olis noin 700 kuvaa. Ei niitä oikein yksitellen viittis ruveta duunaan.

Äänestä

Komentorivi on voimaksa ja väkevä.
mogrify -format jpg *.png

Äänestä
  • Ääni xnviewille koska sen saa myös linuxiin.

    Äänestä

Minulla Linuxissa on KDE ja siinä Konqueror tiedostonhallintana. Sillä voi tehdä niin että maalaa kaikki kuvatiedostot ja valitsee hiiren oikealla Actions->Convert To ja sitten sen kuvamuodon mihin kuvat haluaa muuttaa.

Komentorivityökaluilla sitten onnistuu tietysti myös. Nykyään taitaa kaikissa linuxeissa tulla mukana ohjelma nimeltä convert, jolla voi paitsi muuttaa tiedostotyypin niin tehdä muitakin kuvamanipulaatioita kerralla useisiin kuviin.

On tämä kyllä niin kätevä. Olen pahoillani teidän Windows-käyttäjien vuoksi. Ette taida tietääkään kuinka helppoa ja hauskaa tietokoneen käyttäminen voi olla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Canon A 70 kirjoitti:

Mikä olis semmonen ilmanen muunto-ohjelma jolla vois joukkomuuntaa esim. png kuvat jpg muotoon. Mieluummin suomenkielinen.
Tiedosta kiittäen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu