sisäsiisteys ONGELMA!!! APUA

):

Meillä on noin. 7 kuukauden ikäinen koira, uros ja rodultaan kk mäyräkoira. Se oppi kyllä vinkumaan ulos, ja tekemään sinne, mutta nyt käytös on muuttunut. Tekee sisälle molemmat, eikä edes pyri sisälle. Mikä koirallamme on? Mikä neuvoksi?

4

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ):

      tarkoitan siis ei pyri ulos.*

    • babgulyash

      Siellon kylmä :(
      Huomiotani kiinnittää tuo "se oppi kyllä vinkumaan ulos ja tekemään sinne".
      Miksi koiran pitää pyytää ulos? Pitäisi olla niinpäin, että teillä on säännölliset ulkoilutusajat, jolloin lähdetään lenkille, satoi tahi paistoi, ja koira tekee sitten mielellään tarpeensa lenkkipolun varrelle. Säännöllinen aikataulu ja kunnon pituiset lenkit on siisteyskasvatuksen ydinasia. Myös koiralle, jolla on oma piha. Kylmyyttä vastaan taistelkaa kunnon talvimanttelilla. Kyllä koirakin palelee ulkona. Oikeasti ulkona on kivaa ja mielenkiintoista, kunhan tarkenee.
      Jatkakaa siisteyskasvatusta olemalla itse aloitteellisia ja säännöllisiä ulkoilun suhteen.

      • MK

        Ellei nyt ihan pohjoisessa asu, niin ei mäyräkoiran vielä näillä lämpötiloilla pitäisi palella.

        Siinä olen samaa mieltä, että säännöllinen ulkoiluaikataulu on parempi kuin se, että odotetaan koiran pyytävän ulos. Meillä koira pääsee ulos nykyään (aikuinen jo) 2 kertaa päivässä, aamupäivällä ja illalla. Muuten se ei sinne halua kuin joskus erikoistapauksissa (maha sekaisin tms), jolloin osaa kyllä pyytää. Tuon ikäistä pentua veisin ulos parin-kolmen tunnin välein, sitten kun sisäsiisteys hallussa, ehkä nelisen kertaa päivässä. Jotta ulkona ei tarvitsisi turhaan pyöriä, ja koirakin keskittyy hommaan, kannattaa se pissatuskäynneillä pistää hihnaan ja vain seistä (tai kulkea lyhyttä pätkää eestaas) kunnes tarpeet on hoidettu. Muuten homma saattaa pennulla mennä haahuiluksi ja ympäristön tutkimiseksi (ja itse asia unohtuu tai sitä saa odotella iät ja ajat). Sitten kun sisäsiisteys on hallussa voi turhat käynnit karsia ja tehdä yhden tai kaksi pidempää lenkkiä päivässä ja pari lyhyttä pissatuskäyntiä (ja siitä sitten vähentää, mikäli koiralla ei niin useaan tarvetta ole). Mutta aikalailla koira oppii kyllä ajan kanssa pidättämään seuraavaan kertaan, eikä välissä turhia ulos pyytele, jos aikataulut ulkoilujen suhteen on suht samat joka päivä.


    • loppuuko koskaan

      meillä 5kk ikäinen seropi tyttö, pääsee säännöllisesti ulos, 3lenkkiä päivässä ja välissä käydään pihalla pissalla mutta silti mielenosoiteuksena pissaa sisälle kun lähdemme yhtäaikaa miehen kanssa vaikka pääsee ennen sitä pihalle pissalle o.O ja nyt on ilmennyt että pissaa koirien pedille(hällä siis kaverina kaksi muutakin koiraa) et apua kaivattaisiin tähänkin että missä vika..pissatulehduskesta ei ole kyse, on tarkastattu ell

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe