Koira ja sika samassa narussa

Sika naiseksi

Törkeää että koirat joutuvat vetämään sikaa pitkän fleksin päässä.
Usein on vielä niin, että se sika on kevyeliikenteen väylän toisella ja koira toisella puolella siten, että fleksi muodostaa muille liikkujille varsinaisen surma-ansan.

Lisäksi se sika vielä roikkuu narussa siten, että koira joutuu ruikkimaan virtsat ja ulosteet portinpieliin ja leikkipaikoille eikä pääse tarpeilleen sivummalle.

Sika myös raahaa laumaeläimenä koiransa yleisötapahtumiin, kuten Elomessuille ja Linnajazzeille, mistä koira hämmentyy. Onhan toki koirakin laumaeläin, muttei sikalaumaeläin.

Vuosia itkettiin koirapuiston perään, mutta sikapa ei viihdy koira-aitauksessa.

Monesti sika viihtyy sen sijaan lätissään, ja koira räkyttää pihalla häkissään.

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laatu Possu

      Hau hau!!!
      Meillä on ihana laatu possu fleksin päässä. Hän kouluttaa meitä ja pitää meistä hyvää huolta. Ruokkii hyvin. Pukee takit päälle, joten tarjetaan liikkua pakkasellakin. Pimeällä olemme varustettu valoin ja heijastimin. Fleksissä hän meitä monesti kuljettaa, koettaa opettaakin kulkemaankin vain tien toista puoleta. Ei jätä kakkosjätöksiä muiden riesaksi vaan korjaa ne pois. Eiiiih hän meitä raahaa mihinkään yleisön täyttämiin tapahtumiin, vaan joskus meidän omiin koiratapahtumiin.. eikä kyseessä ole edes mitkään näyttelyjutut.. me emme sellaisissa oikein viihdy. Kesällä hän vie meitä myös uimaan, mistä me tykkäämme. Eikä jätä meitä kuumaan autoon kärsimään helteestä. Ikäväähän se on, että kaikilla ei ole yhtä ihanaa possua kuin meillä.. Monesti huomaamme, että pyöräilevät siat, eivät osaa käyttää pyörässä olevaa kelloa.. hidastellaan perässä ja manataan mielessä tai ajetaan täysillä ohi, jolloin tietysti pelästymme.. Eikä keväällä kivalta näytä, kun muiden koirien jätökset, ovat jääneet sioilta korjaamatta. Niissä sotkeentuu sorkat ja tassut. Tasan ei käy onnen lahjat.. Onneksi meillä menee mukavasti.

    • sika naíseksi

      Todellisia ja tarkkoja huomioita nuokin!

      Tasan eivät tosiaan käy onnen lahjat, varsinaista koiran elämää.

      Ja tosiaan olen nähnyt tosi hyvinkin valaistuja/heijastimella varustettuja koiria.

      Ja myönnän auliisti senkin, että yksi koira voi pitää enemmän mekkalaa kuin 5-6 paremmin pidettyä konsanaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      1964
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      1874
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1794
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1465
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1392
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      516
      1076
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      972
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      916
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      882
    Aihe