Vaihtoon Yhdysvaltoihin?

Sonja -96

Eli minulle on tullut aika kova innostus tällaisesta "käytännön" kielen opiskelusta, eli juurikin kielimatkoista ja vaihtarivuodesta jne. Olenkin nyt tänä kesänä lähdössä Britteihin kolmenviikon kielimatkalle, mutta yksi opettajani sai minut innostumaan myös vaihtarivuodesta kertomalla oman poikansa kokemuksista. Innostaisi siis lähteä Yhdysvaltoihin vaihtoon, mikäli kielimatkasta jää hyvä mieli ja saan vanhempani keräämään rahaa siihen tarkoitukseen.

Juuri nyt matka ei kuitenkaan ole ihan ajankohtainen, yhdeksännen luokan puolessavälissä mennään ja suunnittelin että ehkä voisi lukion kakkosella lähteä sitten vaihtoon.
Selailin STS- ja EF-matkojen sivuja ja mietin vain, että mahdanko kumminkaan pärjätä opinnoissa ulkomailla. Kuinka hyvää kielitaitoa vaaditaan että opetuksessa pysyy edes jollakin tavalla kärryillä? Kuinka haastava SLEP testi on?

EF vaatii ilmeisesti vähintään 7 keskiarvoa ja englanninnumeroa. STS USA:n osavaltiost riippuen vähintään keskitasoista menestystä yleisesti ja 6-8 englanninkielennumeroa... Mietinpähän vain, että mahtaakohan numero tipahtaa noiden rajojen alle kun päästään lukion puolelle? Tällähetkellä numero kiikkuu 7 ja 8 välillä, keskiarvon kanssa ei ole hätää. Mietin vain että kaatuuko koko haave sitten tähän? Ymmärrän suurimman osan kuulemastani puheesta (jos ei nyt ole ihan jostain avaruustiedettä yms. puheenaiheena) ja lukemastani tekstistä ja osaan puhua sen verran, että tulen kielellä toimeen arkiaskareissa. En kuitenkaan osaa kokeissa soveltaa niin hyvin opetettuja kielioppiasioita tehtävissä ja lukion puolella mietityttää miten kokeissa tulen pärjäämään...

Intoa olisi nähdä uutta kulttuuria ja saada ulkomaailainen opiskelukokemus... Ja tietysti olisi intoa myös luoda kansainvälistä ystäväverkostoa...

3

312

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M.K.B.S.

      Hei,
      Vaihto-oppilasvuodesta voi tulla täydellinen helvetti ikävine muistoineen ja iso summa rahaa voi mennä täysin hukkaan, ellei ole tarkkana järjestön suhteen.
      Kehottaisimmekin olemaan erityisen tarkkana mainitsemiesi STS:n ja EF:n suhteen. Molemmat ovat kaupallisia, rahastavia järjestöjä, joita ei kiinnosta nuoret eikä heidän hyvinvointinsa sen jälkeen, kun on raha kilahtanut kassaan.

      Kannattaa tutustua huolella järjestön taustoihin, rakenteeseen sekä vastuuhenkilöihin, samoin kuullostella ja lukea ihmisten kokemuksia.
      Esitteet eivät anna missään määrin todellista kuvaa.

      Meillä on henkilökohtaisesti erittäin ikäviä kokemuksia STS:n toiminnasta. "Jälkipyykkiä" tullaan todennäköisesti puimaan vielä pitkään ja oikeudessa asti.

      Kehottaisimme varomaan!

    • Suomen turhuus

      Kirjoitan lyhyesti, koska jos tänne oikein panostaa niin se on turhaa. Aloittaja tuskin jatkossa tätäkään palstaa aktiivisesti seurailee.

      Kannattaa miettiä millainen se todellinen kielellinen hyöty noista on. Kielikursseja on tarjolla muullakin tavoin. Esimerkiksi erityyppisiä tapaamisia, kielen kehittämistä ym. on tarjolla erilaisissa yhteisöissä. Itsekin noita EF:n kursseja harkitsin, mutta on se aikamoinen raha parista viikosta. Muutenkin maassa pitäisi olla pidempään. Kun et käytä kieltä, se unohtuu varmasti.

    • portmadison

      Olen paraikaa Seattlessa vaihdossa AFS:n kanssa. Suosittelen vapaa-ehtoisavustajilla pyöritettyjä ja tuottoatavoittelemattomia yhdistystyksiä, kuten AFS:ää. Jos vain on mahdollisuus pyrkiä vaihtariksi, ei pitäisi tarvita miettiä kahta kertaa. Sekä muista, että puoli vuotta on auttamatta liian lyhyt aika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      66
      1110
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      42
      805
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      782
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      726
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      717
    6. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      685
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      78
      663
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      53
      647
    9. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      576
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      115
      568
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      540
    12. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      529
    13. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      10
      507
    14. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      498
    15. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      494
    16. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      490
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      113
      450
    18. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      436
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      431
    20. Perussuomalaiset eiväy uskaltaneet tulla ulos bussista Helsingissä .

      Perussuomalaiset erikoisessa tilanteessa Helsingissä – Eivät uskaltaneet tulla ulos bussistaan: ”Uhka käsin kosketeltavi
      Kajaani
      158
      423
    Aihe