Olen ajatellut ottaa pelkän lennon kyseiseen paikkaan, loma suunitelmassa on paljon lenkkeilya, uintia ja tutustumista paikkaan kävellen mahdollisuuksien mukaan.Jos otan pelkät lennot, niin kuka osaisi kertoa miten ,ja mikä voisi olla majoitus Sharmissa, hotelli, vaiko joku hostelli, toivoisin tietenkin että hotelli, sillä samalla ehkä olisi ranta omasta takaa, ja allaskin.Onko kukaan ottanut pelkän lennon, ja tilannut hotellin Suomesta käsin, minkälaisen sait? Ja mikä hinta, riippuu tietenkin kuinka monta tähteä, ja sijainti? Keskusta voisi olla hyvä, sieltä varmaan helppo lähteä ranta-tielle jos sellainen on Sharmissa, ja onko mahdollista kävellen mennä Vanhaan Sharmiin? Olisin kiitollinen jos joku vastaisi ,mielellään joku jolla tuntemusta Sharmista ja ehkä käynyt siellä. Ajattelin lähteä tammi/helmikuun vaihteessa.
Lenkkeily maastot Sharm El Sheikissä, löytyykö niitä?
2
107
Vastaukset
- kokenut runner
Lenkkeilyä ajatellen Ras um el Sidin alue voisi olla sopiva koska siellä tilaa juosta ja siellä hotelli esim.Falcon Hills.Katso tarkoin eteesi kun juokset koska jalkakäytävät laatoitettuja ja jostain kohtaa laatta puuttuu ja siinä vaarallinen kuoppa
- Atlantis
Hadaban aluetta (sama kuin Ras um el Sid) voin suositella paljon perustason hotelleja, jotka sopivat hyvin aktiiviselle lomailijalle esim juuri tuo mainittu Falcon Hills, Amar Sina, tai Mexicana, joissa allas ja kuljetus hotellin omalle korallirannalle. Rannat ovat Hadabassa loistavat, jos haluaa kokeilla snorklaamista, niin täällä on eniten nähtävää (koralliranta tarkoittaa sitä, että uimaan mennään laiturilta. Todella paljon koralleja Hadabassa ihan rannan tuntumassa ja paljon kaloja). Minulla on hyviä kokemuksia myös Sharm Inn ja Luna Sharm hotelleista Hadabassa. Nämä kaikki ovat palveluiltaan aika vaatimattomia, mutta niissä on mielestäni hyvä hinta-laatusuhde. Tietysti täällä on myös viiden tähden all inclusive hotelleja, joiden alueelta ei tarvitse välttämättä poistua koko loman aikana, mutta luulen, että etsit lähinnä yösijaa ja haluat kokea enemmän hotellin ulkopuolella.
Lenkkipolkuja ei täällä juurikaan ole. Juokseminen on mahdollista vehreämmässä ympäristössä vain suurimpien hotellien piha-alueilla. Muuten täytyy juosta autotiellä tai jalkakäytävillä. Itse tapaan juosta autotiellä, koska jalkakäytävät eivät aina ole hyvässä kunnossa. Nyt on mukavaa juosta mihin aikaan vain päivästä, koska aurinko ei ole tähän aikaan vuodesta niin polttavan kuuma.
Hadabasta on mahdollista kävellä Vanhaan Sharmiin (n.2km). Naama Bayhin (keskusta-alue ja iltaelämän keskus) on matkaa n. 6km Hadabasta.
Tjäreborgilla on monesti tosi halpoja äkkilähtöjä (pelkkiä lentolippuja). Myös kannattaa katsoa Air Finlandin sivut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1221945Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1261852Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101789Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561458Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341390Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5041060Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50970Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115914Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347875