Hei! Olen aikamoinen tonttu näissä tietokoneissa ja tarvitsisin apua teiltä asiantuntevilta. Avasin koneeni normaalisti tietokoneen ja oman tilini. Hetken surffailtuani AntiV ohjelma löysi jonkinlaisen uhan ja pyysi minun lupaani suorittaa kyseinen sovellus/ohjelma tms. Ohjelma oli minulle silkkaa hepreaa joten klikkasin torjuntaohjelmaa sulkemaan ohjelman. Kohta tämän jälkeen ruutuun hyppäsi pieni ikkuna, jossa luki ''Installing...''. Tekstin alla oli sininen palkki ja prosenttimäärä, kuinka paljon latauksesta oli jäljellä. Koitin painaa ruksia, mutta se ei auttanut. Pian prosenttejen eteneminen lakkasi ja tietokoneeni simahti. Koitin avata uudestaan, mutta aina kun kone on juuri aukeamassa se simahtaa uudelleen. Mikä nyt neuvoksi? Minulla on XP käyttöjärjestelmä jos tuolla tiedolla mitään tekee.
Virusko?
!Vulpes!
1
180
Vastaukset
- 9876.
Asentaisin käyttöjärjestelmän uudelleen.
Todennäköisesti tuo AntiV-ohjelma oli huijaus, jolla saatiin sinut klikkaamaan se koneellesi.
Oikein laaditussa haittaohjelmassa ei ole mitään väliä oletko klikannut myöntävän vai kieltävän vaihtoehdon - se valuu silti sisään ellei virustorjunta ole kunnollinen ja ajantasalla. Eikä ajantasallakaan aina riitä uusimpiin uhkiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot423483Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe142868- 282554
- 682173
- 182101
- 422037
- 561891
- 581686
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101528- 171405