Virusko?

!Vulpes!

Hei! Olen aikamoinen tonttu näissä tietokoneissa ja tarvitsisin apua teiltä asiantuntevilta. Avasin koneeni normaalisti tietokoneen ja oman tilini. Hetken surffailtuani AntiV ohjelma löysi jonkinlaisen uhan ja pyysi minun lupaani suorittaa kyseinen sovellus/ohjelma tms. Ohjelma oli minulle silkkaa hepreaa joten klikkasin torjuntaohjelmaa sulkemaan ohjelman. Kohta tämän jälkeen ruutuun hyppäsi pieni ikkuna, jossa luki ''Installing...''. Tekstin alla oli sininen palkki ja prosenttimäärä, kuinka paljon latauksesta oli jäljellä. Koitin painaa ruksia, mutta se ei auttanut. Pian prosenttejen eteneminen lakkasi ja tietokoneeni simahti. Koitin avata uudestaan, mutta aina kun kone on juuri aukeamassa se simahtaa uudelleen. Mikä nyt neuvoksi? Minulla on XP käyttöjärjestelmä jos tuolla tiedolla mitään tekee.

1

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9876.

      Asentaisin käyttöjärjestelmän uudelleen.
      Todennäköisesti tuo AntiV-ohjelma oli huijaus, jolla saatiin sinut klikkaamaan se koneellesi.
      Oikein laaditussa haittaohjelmassa ei ole mitään väliä oletko klikannut myöntävän vai kieltävän vaihtoehdon - se valuu silti sisään ellei virustorjunta ole kunnollinen ja ajantasalla. Eikä ajantasallakaan aina riitä uusimpiin uhkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3166
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2445
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      61
      1435
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1402
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      12
      900
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      895
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      311
      872
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      807
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      795
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      768
    Aihe