Pitäisi suunnitella lämmityksen ohjaus Devilinkillä. Onko kokemuksia ?
Devilink
Tapio Saari
6791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jätä hyvä mies se suunnittelu sellaisille, joiden ei tartte kysellä netistä?
Kiva kun valistit että täällä ei saa kysyä kokemuksia laitteista. Minusta netti on juuri tietojen kyselyssä mitä mainioin paikka.
Keskustelut maahantuojien ja myyjien kanssa antaa joskus aika suppean kuvan.
Kuinka moni suunittelija kyselee asiakkaalta miten suunitelmat ovat todella toimineet. Paljon täällä on "uskonlahkoja" ja hauskan kirjoittajia, mutta on myös asiaa.
Tuossa on ideana liittää termostaatit väylällä yhteen sekä lopuksi linkkipalikkaan. Kaikki muu on nappulatekniikkaa sitten.
Termarien väylä kytkeytyy rinnan eli riittää että on yhteys termareista linkkipalikkaan. Väylä on pienijännitteinen. Väyläjohtoa ei saa vetää pienjännitekaapelilla tietenkään miten vain voimansyötön johtimien sekaan. Eristysvaatimukset ovat huomiotava. Minä tekisin väyläjohdoille oman putkituksen.
Ja lisään.
Edellinen on täyttä potaskaa. http://www.devilink.fi/
Eli tuo onkin uudemman sukupolven juttu jo. Langaton ohjaussysteemi. Katso linkistä.
Kysyin epätarkasti. Haluaisin käyttäjäkokemuksia Devilinkistä en suunittelusta.
Suunittelun kyllä osaan. Kyse on langaton ohjausjärjestelmä joka sopii suoraan sähkölämmitykseen sekä myös vesikiertoisen lattialämmityksen ohjaukseen.
Kokemusta löytyy. Sähkölämmittimiä kytketty Devilinkin taakse. Sähkäri hoiti asennukset ja blondiltakin onnistui huonetermareiden konffaus. Hyvin pelittää, ei mitään valittamista. Aion lyödä Devilinkin taakse vielä esim. lämpimän käyttöveden kierron. Devilinkiin voi ohjelmoida viikko-ohjeman tai lämpötilojen puodotuksen. Todella helppo lisätä laitteita. Suosittelen lämpimästi. Saksasta sai tilaamalla netin kautta keskusyksikön n. 400 eur. Kuningashuone.com:ista löytyy halvimmat kytkentäyksiköt ja huonetermarit.