Kertokaa, missä tilanteessa teille laitettiin letku? Oliko syynä alhainen paino (mikä oli BMI?) vai fyysinen tila?
Mulle annettiin viikko aikaa ja jollei syöminen onnistu, joudun letkuun :( Eikä alipainoa ole, vaikka syömishäiriö onkin.
Milloin nenä-mahaletkuun?
3
705
Vastaukset
- Nojo
Mulla BMI oli 12, olin sisätautiosastolla kunnon romahtamisen takia ja lääkäri pelotteli nenä-mahaletkulla jos en ala syödä. No, en syönyt, letkua ei tullut, ei ne voineet mitään kun olen täysikäinen! Ja eivät pystyneet todistamaan että psyykkisistä syistä olisivat voineet pakkohoitaa.
Nyt BMI 13-14 välillä, ikinä ei letkua ole ollut vaikka vuosia, joku 7-8, takana anoreksian kanssa!
Mutta alaikäisellä asia on toinen. Valitettavasti?????? - sairaustapaus2
Itselläni taas vähän toisenlainen kokemus kyseisestä ruokintamallista,hah!=)
Itse olen täysi-ikäinen ja olin jo tuolloin kun letkuihin laitettiin. Olin pakkohoitolähetteellä joten kauheana vaihtoehtoja ei ollut. Diagnoosiksi nähtävästi riitti anoreksia nervosa että pakkohoitomääräys napsahti. Bmi oli itselläni muistaakseni nii 15.5-16 kieppeillä tosin kalium arvo oli vaarallisen matala ja olin kuivunut melko kokonaan. Muutenkin fyysinen kunto romahduspisteessä joten sisätautien osastolla olin 100% seurannassa, joten sekin varmasti vaikutti kohdallani tilanteeseen joutua nenämahaletkuun ja en tosiaan suostunut juuri mitään syömään tuolloin. Mutta loppujen lopuksi jouduin syömään vaikka letku olikin. Muistaakseni letkun kautta meni 1200-1400 kcal ja oisinkohan itse syönyt sitten jotain 300-500kcal paikkeilla.
Luulempa siis että kyseiseen menetelmään joudutaan aika erinlaisissa tilanteissa ettei ole pelkästään kiinni bmi vaikka siitä varmasti lähdetään aina liikkeelle että sitä kytätään.
Nyt myöhemmin olen ollut myös sisätautien osastolla muutamia päiviä kerrallaan ja en ole letkuun joutunut (liekkö vaikutusta että olen ollut vapaa ehtoisesti, en tiedä). Bmi itselläni tällähetkellä kieppuu siellä 14.5-15 välillä. Ja osastolla ollessani olen saanut kuulla että en syö tarpeeksi ja vastaavaa. Yhteen on otettu hoitajien kanssa ruokamääristä mutta eipä siitä sen enempää ole mitään muuta ollut. Syönyt olen jotain 500kcal tuntumassa osastoreissuilla.
Toivottavasti sait selkoa, melko vaikeasti tunnuin selittävän asian omalta kohdaltani mutta toivottavasti vähän valkeni kuitenkin. =) - melind`a
mulle laitettiin nenä-maha letku kun olin 168cm ja 43 kg. Olin ehtiny tuolloin olla osastolla vissiin pari viikkoa, mut paino ei suostunu nousee ja pulssi alko olemaan heikko. Syynä oli siis vähän molemmat :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837