Kun on lopettanut autonkuljettajan hommat, niin kannattaako pitää kortti voimassa? Pitäisi käydä lääkärintarkistuksissa viiden vuoden välein, ja näkövaatimukset ovat tiukemmat kuin muissa korttiryhmissä. Voisiko sen kortin muuttaa pikkueeksi, niin sillä saisi vetää vaikka matkailuvaunua. Jos luovuttaa kirjaimet vapaaehtoisesti, niin menee myös tuo matkailuvaunu mahdollisuus saman tien.
Miten kortin käy?
onko kokemusta
7363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sulla on jo pikkuee jos sulla on isoee. Ja ammatipätevyys ei vaikuta ajokorttiluokiin. Tuolta lisää http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2011/20110386
Minulla on ABCE kortti. Mutta jos ei ole tarvetta pitää tuota CE luokan tai ainakaan E luokan korttia, vaan riittäisi kun saisi ajaa esim. matkailuautoa/vetää matkailuvaunua. Jos luopuu vapaaehtoisesti noista kirjaimista, niin menettää samalla oikeuden pikkueehen luultavasti.
Tarvinneeko tuo pikkuee samat lääkärintarkastukset, kuin nuo muutkin kuorma-autokortit. Näkövaatimukset ovat ainakin kovemmat kuorma-autokortissa, kuin AB kortissa.
Olisin halunnut tietää etukäteen, miten se menee aikuisten oikeasti, jos ei toimita lääkärintodistusta määräajassa. Onko muuta vaihtoehtoa, kuin joko toimittaa se lääkärintodistus, tai luopua vapaaehtoisesti muusta kuin henkilö-autokortista AB.
Et menetä pikkueetä vaikka sulta putoaa tuo CE niin sulle jää tuo BE tai ABE. Kerta jos ajokortista löytyy tuo CE niin silloin on myös BE ja se ei ole sidoksissa kuorma-autokorttiin vaan on henkilöautokortti.
Tuolta lisää korttiuudistuksesta http://www.lvm.fi/web/fi/tiedote/-/view/877689
Tuollakin on lisää http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/B274D7E9463C9454C2256BC3004463DB?opendocument
Jos ei toimita lääkärintodistusta menee kortti vanhaksi. Jos ei täytä kuorma¨-autokortin vaatimuksia saa automaattisesti kaikki muut kirjaimet vanhasta kortista.
Vapaaehtoisesti luopuminen on mahdollista mutta tarpeetonta.
Ei niin älytöntä. Kysymys on lääkärissäkäyntikertojen, ja rahastuksen määrästä. Olen nyt 55v, ja pitää toimittaa lääkärintodistus tuon ABCE kortin mukaan. Mutta jos olisi vain tuo ABE kortti niin ei tarvitsisi korttia uusia kuin 15 vuoden välein.
Nyt jos olen 55vuotiaana täysin kelpaava tuohon ABCE korttiin, niin uusi käynti on sitten 60 vuotiaana, ja aivan turhaan, kun en tarvitse CE kirjaimia. Olisiko mahdollisuus luovuttaa nuo CE kirjaimet pois, ja saisi tilalle ABE kortin eikä vain AB korttia, ja ilman mitään lääkärintarkistuksia.
Tietysti tämä asia selvenee kun tulee kehoitus toimittaa lääkärintodistus. Mutta kirjainten luovuttaminenkin voisi olla järkevää, mikä saisi pitää tuon pikkuE:n. Tosin noita ylempänä olevia linkkejä lukiessa, muuttuvat nuo painorajat melkoisesti noissa vetoluvissa, mitä saa vetää milläkin kortilla.
Muutenkin taitaa tuo valvonta ja vaatimukset mennä liiallisuuksiin. Pian pitää joka aamu käydä ennen töihin menoa inssiajossa, että on varmasti kykenevä hoitamaan hommansa kunnolla.
Jos on noin tiukkaa taloudessa niin voi luovutaa ylimääräiset kirjaimet kortista. Silloin saa ABE kortin. Luovutuksesta pitää tehdä ilmoitus ja hakea uutta korttia mikä ei ole sekään ilmainen.