Osaako täällä kukaan auttaa minua? Olen jo useamman vuoden sairastanut syömishäiriöitä, viimeiset pari vuotta lähinnä ahminut ruokaa ja joskus oksennankin. Harvemmin kylläkin oksennan koska en pysty tekemään sitä kuin suihkussa ja muutenkin vihaan oksentamista =/
Mittani ovat tällä hetkellä 164cm pitkä ja painoa nyt 69kg. Tiedän ei kuulosta nyt kovin suurelta paino, vain lievä ylipaino. Olen jollain ilveellä saanut karistettua usean kymmenen kiloa parissa vuodessa! Taas.. olen siis kolme kertaa ahminut raskausaikoinani ( 3 lasta) itselleni 40 ylimääräistä kiloa ja saanut ne aina jotenkin karistettua! (oksentamalla) Nyt taas on jo pitkään ollut ahmimista =/ Katkaisin sen joulun jälkeen ja söin pelkkää nutrilettia kaksi viikkoa ja sainkin 6 kiloa pois! Jotka olen hyvää vauhtia ahmimassa takaisin =(
Mikä saa aikuisen ihmisen käyttäytymään näin?? Olen kohta 30 vuotias nainen!
Onko kukaan saanut apua mistään lääkkeestä? Kävin joskus psykologilla ja ravitsemusterapeutilla mutta ei siitä oikein mitään apua ollut silloin.
Diagnooseina minulla on bulimia ja jostain syystä anoreksiakin vaikken koskaan ole ollutkaat mitenkään erityisen hoikka. bediä ei ole diagnosoitu ja jotenkin nämä syömishäiriöt ovat minulle tosi arka paikka. En kehtaa oikein puhua kenellekkään! Edes mieheni ei tiedä näistä =( Enkä halua että tietääkään!
Korkea kynnys hakea apua mutta nyt olen sen päättänyt tehdä! Pelkään oikeasti terveyteni puolesta koska olen lyhyessä ajassa jojoillut painoni kanssa useita kymmeniä kiloja!
Lisäksi mietin että voisinko sairastaa myös ad/hd ta tai muuta tarkkaavuuden häiriötä.. Kahdella vanhimmalla lapsellani niitä kun on tutkittu..
Mutta olisin enemmän kun kiitollinen jos joku osaisi neuvoa minua että miten tästä suosta voi päästä vai voiko mitenkään =(
Kiitos jo etukäteen!!
Mikä avuksi syömishäiriöön?
1
158
Vastaukset
- Ninnini7
Ihan varmasti pääset ylös suosta! Sulla on jo motivaatio parantua niin se on jo älyttömän suuri askel eteenpäin. Suosittelisin että haet apua ammattiauttajalta siis henkilöltä joka on erikoistunut auttamaan syömishäiriöisiä ihmisiä.
Itse sairastin bulimiaa 7 vuotta ja voin onnekseni sanoa parantuneeni. Terapeutilleni suurin kiitos, oli ihanaa kun ympärilla oli ihminen joka tiesi millaisessa helvetissä sen bulimian kanssa elin ja joka osasi myös auttaa.
Usko itseesi ja luota itseesi.
Mullakin oli tosi suuri kynnys hakea apua mutta se on ollut tähän astisen elämäni paras päätös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1241984Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331910Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101804Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561470Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5231091Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50978Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115920Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347889