Mitenkähän kauan on normaalia odottaa jotain jatkotoimenpiteitä kun on tehty pahanlaatuisen kasvaimen löydös. Vai riippuuko se kasvaimen tyypistä.
Marrakuussa havaittiin toisessa keuhkossa varjostuma josta tarkempien kuvausten jälkeen otettiin neulanäyte. Joulukuun 1. päivänä kuulin että kyseessä on pahanlaatuinen kasvain jota lääkäri nenätysten juteltaessa sanoi "kiltiksi syöväksi" eli on hitaati etenevää laatua. Kaikki tulokset näytteestä eivät olleet vielä tulleet ja myöhemmin sain puhelimitse kuulla että keuhkossa oleva parisenttinen kasvain on peräisin jostain muualta kehosta. Rauhasperäinen tai jotain vastaavaa. Toisessa keuhkossa pieniä "juttuja" joista ei osannut sanoa mitä ovat mutta jäi mielikuva että eivät välttämättä samaa kuin se pahis.
Lupasivat ilmoittaa ennen joulua mitä jatkossa tehdään, keuhkokasvainta ei kuitenkaan kuulemma aitoa leikat kun kysyin. Alkuperäinen kasvain voi kuulemma olla mikroskoppisen pieni ja vaikea löytää. Vasta puhelun päätyttyä ihmettelin miten alkuperäinen voisi olla pienempi kuin keuhkoon ilmestynyt .
Uudenvuoden alussa kyselin kun ei mitään ollut kuulunut. Joutui etsimään tietoja ja soitti takaisin seuraavana päivänä että kliiniset tutkimukset kesken kun on harvinaisempi tapaus. Ilmoittavat kyllä sitten kutsulla jatkotutkimuksiin.
Odottavan aika on pitkä ja olen joka päivä odottanut sitä kutsua. En tiedä pitäisikö tässä nyt olla huolissaan asian venymisen suhteen vai kuten tuttavani sanoi että eivät varmaan katso niin kiireelliseksi jos ei ole ärhäkkä tapaus kyseessä. Askarruttaa kuitenkin tieto että elimistössä jossain piileksii syöpäläinen josta ei sit vättämättä kuitenkaan vielä kaikkea tiedetä kun olivat kuulemma joutuneet kansainvälisistä tiedostoista hakemaan ja se harvinaisen mainitseminen. Joka kerran olen muuten keskustellut eri lääkärin kanssa.
Olen ollut rauhallisin mielin ihan vain kun se ensimmäinen lääkäri mainitsi kyseessä olevan kasvain jonka ei pitäisi olla nopeasti etenevää laatua. Eli onko ihan normaalia tällainen odottelu, itselle kuitenkin suht takaraivoa kolkutteleva asia.
Odottavan aika...
...on pitkä
1
158
Vastaukset
- oho kuinka kauan
Mun mielestä oot oottanu aika kauan. Itselleni tuli leikkausaika seuraavalle viikolle siitä kun syöpä todettiin. Syöpä ei etene silti viikossa yleensä mihinkään, vaan kehittyy kymmenien vuosien kuluessa. Kumminkin odottaminen tuntuu ikävältä ja pitkältä, itsellänikin se oli varmaan elämäni pisin viikko.
Soitapas niille ja kysy, koska tutkitaan, mistä se etäispesäke on lennähtänyt. Jos tuntuu että homma vaan venyy niin mene yksityiselle. Yksityislääkärikin voi laittaa lähetteen julkisellle puolelle lekkaukseen niin ei tule kovin kalliiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1241984Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331910Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101804Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561470Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5231091Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50978Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115920Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347889