haluaisinkoiranpennun,pienen.

olen jo yli 50v,naishlö,ja lapset maailmalla.haluaisin koiran jonka voi ottaa mukaan,mihin vaan.joku pieni chiuauaa ajattelin.rahaa ei nyt ylim.ole.mutta kuukauden kuluttua saisin kasaan jonkun verran.on niin kova vauvakuume ollut monta vuotta.on minulla kissakin ,mutta sillä omat menot jo..jos sinulle tulee ylimääräisiä taskuunmahtuvia joskus,muista minua..katselen välillä tänne palstalle päin.emma.
4147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä sitä rahaa kannattaa kerätä etukäteen melko lailla jos aikoo koiran hankkia. Pelkkä ostohinta ei ole mitään koiran tarpeisiin verrattuna. Koskaan ei voi tietää joutuuko koiraa viemään eläinlääkäriin myös muuten kuin normaalien rokotusten ja tarkastusten vuoksi. Ja ne ei ole todellakaan ilmaisia käyntejä! Joten kannattaa säästää ainakin vuoden verran ja samalla ehkä se "vauvakuumekin" vähän laimenee eikä tule tehtyä liian äkkinäistä päätöstä! Onnea matkaan!

Äänestä

Ekaksi, opettele edes kirjoittamaan haluamasi rotu oikein. Olethan ottanut rodusta kaiken selville, muutakin kuin että se on pieni? Ja miksi se pitäisi ottaa joka paikkaan mukaan?
Jos sinulla ei ole nyt rahaa, ja kuukauden päästäkin vain "jonkun verran", niin suosittelen unohtamaan koirahaaveet kokonaan niin pitkäksi aikaa että olet saanut kasattua rahaa sen koiran ostohinnan verran (noin tonnista ylöspäin) lisäksi useita satasia siltä varalta että koirasi tarvitsee eläinlääkäriä jos vaikka sairastuu.
Tuolla ilmoituksella tuskin kukaan sinua muistaa kun pentuja tulee (toivottavasti ainakaan), pennut menevät kyllä muutenkin kaupaksi, semmoisille joilla on varaa ostaa ja tarvittaessa hoitaa sairastumisetkin. Paras tapa saada koira sitten kun sinulla oikeasti on rahaa, on ottaa yhteyttä itse kasvattajiin eikä kirjoitella keskustelupalstalle.
Kova vauvakuume ja halu saada "taskuun mahtuva chiuaa" jota voi retuuttaa joka paikkaan ei taida yhdellekään myyjälle riittää syyksi myydä koiraa kenellekään.

Äänestä

Ensinnäkin, vauvakuumeeseen ei mitään koiraa tule hankkia.. Koira on koira ja kärsii jos et sen anna olla koira
Toiseksi, "jonkin verran rahaa" ei ole mikään hyvä lähtökohta, koiraan menee paljon, pitää ostaa tarvikkeet yms, hoitaa rokotukset jne
Kolmanneksi, ajattelin nipottaa kuinka kirjoitit rodun väärin mutta meh..
Neljänneksi, oli se koira kuinka pieni tahansa, se pitää kouluttaa sen sijaan että vaan taskussa tai laukussa kantaisit joka paikkaan
Viidenneksi, toivottavasti olet vaan joku trolli jolla on tylsää

Äänestä

Pitääpä nyt sanoa tästäkin että tuo koiran kuljettaminen joka paikaan ja turha lellimien tekee koirasta pelokkaan jollon uudet asiat voivat olla todella vaikeita. Ja kun tälläisella kaavalla mennään koira ei halua tai uskalla oppi mitään uutta. Ja jos "jonkin verran rahaa" tarkoittaa että keräät jonkun hilun ja ostat koiran, tulee myös ostaa ruuat, lelut, rokotukset ja mahdolliset eläinlääkärimaksut mikäli koira sattuu sairastumaan. Jos nyt sillä verukeella haluaa koiran että kissa huitelee missä lienekään ja on kova "vauvakuume" kannattaa miettiä ostaako koiran vai tyytyykö marketista ostettuun pehmoleluun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


emma-femma kirjoitti:

olen jo yli 50v,naishlö,ja lapset maailmalla.haluaisin koiran jonka voi ottaa mukaan,mihin vaan.joku pieni chiuauaa ajattelin.rahaa ei nyt ylim.ole.mutta kuukauden kuluttua saisin kasaan jonkun verran.on niin kova vauvakuume ollut monta vuotta.on minulla kissakin ,mutta sillä omat menot jo..jos sinulle tulee ylimääräisiä taskuunmahtuvia joskus,muista minua..katselen välillä tänne palstalle päin.emma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu