Das Boot Düsseldorfissa

32883829010+32982616

Liikuskelen Saksassa lähiviikkoina ja ajattelin käydä otsikon messuilla. Onko kokemuksia? Taitaa olla aika isot messut. Onko tapana olla hyviä tarjouksia?

8

231

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tumpelotumppi

      Hienot messut. Monista veneistä on yleensä siellä koko sarja esim. Bavaria, X, Jeanneau, Hallberi, Najad....Yksi päivä ei vaan riitä pelkkien purjeveneiden katseluun, kun taas Helsingin veneet kiertää kahdessa tunnissa.

      Viime vuonna siellä oli suomesta Finnflyer ja Nauticat.
      Tarjouksia sieltä löytyy myös.

      Ehdottomasti käymisen arvoinen, tosin kannattaa varata pari päivää

      • Uber Alles

        Viimeinen tilaisuus edulliseen talvikauppoihin, helmikuun loppupuolella Helsingissä auttamattoman myöhäistä. Beneteaun ja Dufourin edustajat näköjään ainakin paikalla joten kaipa siellä joku odottaa kauppojakin tekevän?

        Hyvät messut mutta kyllä siellä mielestäni hyvin 1 päivä riittää jos pelkästään purkkareihin tarkoitus keskittyä.


      • qwefqwe
        Uber Alles kirjoitti:

        Viimeinen tilaisuus edulliseen talvikauppoihin, helmikuun loppupuolella Helsingissä auttamattoman myöhäistä. Beneteaun ja Dufourin edustajat näköjään ainakin paikalla joten kaipa siellä joku odottaa kauppojakin tekevän?

        Hyvät messut mutta kyllä siellä mielestäni hyvin 1 päivä riittää jos pelkästään purkkareihin tarkoitus keskittyä.

        Ykkösmessut maailmassa. On tullut käytyä n 10 kertaa.
        Varaa ainakin 2 pv


    • 20+10

      Mites tuo varustepuoli? Taitaa myös olla tarjontaa aivan älyttömästi?

    • Segeln

      Achtung !

      Jos menet ekaa kertaa ja etsit "tavallisen purjehtijan" veneitä, niin kannattaa selvittää hallin numerot valmiiksi , jottei läkähdy isojen mottoripaattien halleihin kuten minulle meinasi käydä ekalla reissulla ja kiireessä

    • Hyvät messut

      Kävimme viime vuonna, ja ihan mukava kokemus. En nyt ehkä luokittelisi maailman ykkösmessuiksi, mutta terävintä kärkeä kyllä. Jos vertaa esimerkiksi Hampurin Hanseboottiin, niin esillä on veneitä (omasta näkökulamastani) suunnilleen yhtä paljon, mutta Düsseldorfin messukeskuksen tilat ovat askeettisemmat. Molemmat ovat hyviä messuja, joten oleellisinta on tietysti vierailuun sopiva ajankohta.

      Ennakkotutustuminen messujen kotisivuihin kannattaa, jotta saa paremman kuvan kokonaisuudesta. Esimerkiksi oikeasti isot moottoriveneet ovat omassa hallissaan, ja se on epätodellisuudessan ehdottamasti käymisen arvoinen kokemus.
      Tarvikepuolelta jäi sellainen mielikuva, että näytteilleasettajat oli jaettu eri halleihin pitkälti kahteen kastiin. Tunnettujen firmojen tuotteita esittelevät edustajat olivat yhdellä alueella ja erilaisten alan tarvikeliikkeiden ja tilpehöörikauppiaiden myyntipaikat omassa hallissaan. Ihan näin suoraviivaista jaottelu ei ollut, mutta karkeasti tällä tavoin. Liikaa ei kannata innostua, sillä osa hinnoista on kalliimpia kuin Suomessa.

      Hyvä esimerkki näyttelyn suuruudesta ja siitä, ettei tuotesijoittelu aina oikein täsmää hallien kokonaisuuden kannalta on viime messuilla ollut Varianta. Siis se 44-jalkainen askeettisesti tehty purjevene, jota myytiin purjehdusvalmiina hintaan 99 999 euroa. Vene oli jossain moottorivenehallin reunalla, jossa oli myös yli miljoonan euron purjeveneitä. Jotenkin oli koomista, että Vene-lehden, Venemestarin ja sen purjehtijaliiton lehdennäköisen tekeleen messurporteissa kyseistä venettä ei mainittu mitenkään. Ilmeisesti ns. toimittajat eivät olleet sitä huomanneet, sillä juuri tuollaisista erikoisuuksista olisi helppo vääntää artikkelia.

    • dudd

      voittaa hampurin messut mennen tullen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      1964
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      1874
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1794
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1465
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1392
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      516
      1076
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      972
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      916
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      882
    Aihe