liikennevakuutusten hinnat

Tein tämmösen hintavertailun. Hinnat on nollabonuksin ja koko vuoden vakuutusmaksu. Aika suuria eroja. Melkein kaikista yhtiöistä saa 20% lähtöbonuksen. Myös A-vakuutuksesta. Oletteko tehneet vastaavanlaisia vertailuja? Saisko ulkomaalaisista vakuutusyhtiöistä liikennevakuutusta?

Moottoripyörä: Suzuki GSX600F vm.99   
Tapiola    1263,2
Lähivakuutus   1184,38
IF    1180
Veritas    1170
Turva    1159
Pohjola    1129,1
Y-Fennia   1061,25
A-Vakuutus   1019
31399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pohjantähteä, sekin on edullisimmasta päästä.

Äänestä

Hi, Suizaman!

Ensin tärkein, eli saat multa lähipäivinä (etana)postia. Orkkiskappale edellisestä lähetyksestä on siis yhä mulla! ;)

Ja sitten itse aiheeseen, eli liikenne ja kaskovakuutuksiin. Mä ainakin luotan Smoton tekemään vertailuun, jolloin säästyn itse suurelta vaivalta vertailla hintoja. Smoto kuitenkin ajaa meidän motoristien etua vakuutusasioissakin. Kiitos siis heille suuresta työstä ja tässä linkki vakuutusvertailuun suomi24:laistenkin luettavaksi:

http://www.smoto.fi/uutiset/liikennevakuutukset2004.htm

Ymmärtääkseni suomen rekisterissä oleva ajoneuvo pitää liikennevakuuttaa suomessa (älähtäkää, jos olen väärässä). Liikennevakuutukset ovat joissain maissa huomattavasti edullisemmat kuin suomessa, mutta on huomioitava, että meillä liikennevakuutus kattaa kaikki henkilövahingot (sekä syyttömän että syyllisen). Ulkolainen vakuutus voi huonolla tsäkällä korvata vain syyttömän osapuolen peltivahingot. Vakuutusturva siis suomalaisessa vakuutuksessa huomattavasti parempi.

Ugh! Olen puhunut.

Äänestä

Hei,
Ihmettelen suuresti miten olet saanut moisia hintoja ko. vakuutus yhtiöistä.
Esim IF-hinta oli minulle täsmälleen samasta pyörästä 1445€ perusvuosimaksu ilman bonuksia.
Tapiola taas sama kuin sinun hintasi.
Puhelimessa annettuihin hintoihin ei kannata luottaa lainkaan (IF)! Jos pyydät perusvuosimaksun hinnan, saat vakuutuskauden hinnan bonuksineen.
Kannattaa olla tarkkana. Pyydä aina kaikki kirjallisena. Tai käy siellä SMOTON sivuilla vertailemassa.
Itse kävin tämän vakuutus rumban kantapäänkautta oppien mikä on halvin.

Vakuutusyhtiöihin pettynyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suizaman kirjoitti:

Tein tämmösen hintavertailun. Hinnat on nollabonuksin ja koko vuoden vakuutusmaksu. Aika suuria eroja. Melkein kaikista yhtiöistä saa 20% lähtöbonuksen. Myös A-vakuutuksesta. Oletteko tehneet vastaavanlaisia vertailuja? Saisko ulkomaalaisista vakuutusyhtiöistä liikennevakuutusta?

Moottoripyörä: Suzuki GSX600F vm.99   
Tapiola    1263,2
Lähivakuutus   1184,38
IF    1180
Veritas    1170
Turva    1159
Pohjola    1129,1
Y-Fennia   1061,25
A-Vakuutus   1019

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu