Mitähän autoni parhaillaan tihkuttaa..

Jore123456

Noniin. Olen autojen ja analogisen maailman kanssa melko hukassa, joten nyt tarvitaan jeesiä ja mielipiteitä.

Tilanne seuraava: Auto seissyt nyt pari päivää autotallissa jossa on lämpötila noin 10 jatkuvasti. Nyt koslan alle on tänä aikana ilmestynyt lammikko ja vuoto on tapahtunut lätäkön muodosta päätellen etuakselin maastosta. Lammikko on siis kutakuinkin kuskin alla.

Sulanutta lunta en usko sen olevan, sillä luulisi veden tuon parin päivän aikana haihtuvan. Neste on väritöntä, hajutonta, mutta ehkä lievästi suolaisen tuoksuista. Se on myös erittäin rasvaista (joskin ohutta), joten jostakin öljystä lie kyse.. Nyt hyvät ihmiset tulee arvaustenne vuoro.

Mikähän öljy mahtaa olla kyseessä vai onko olemassa joku harmittomampi selitys? Auto etuvetoinen manuaali bensamoottorilla. Ilmastointia tai hydraulijousia ei ole.

2

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a

      Ohjaustehostinöljy voisi olla, jos vaan arvaamalla pitäis mennä, tai sitten se sulanu lumi, tai jäähytysneste. Periaatteessa myös jarruneste, tai moottoriöljy. Mutta määrä sijaintainti, ja auton tiedot kertoisi paljon. Ja väri, tuntuma haju, tai jopa maku loput.

    • mietitään lisää

      Kasta valkoinen nenäliina siihen nesteeseen ja kerro värjäytyikö se miten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1869
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1768
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1766
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1439
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1383
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      486
      1016
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      962
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      908
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      902
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      864
    Aihe