Rasvainen uloste

ninni888

Viime keväänä minulle iski ihmissuhdestressin yhteydessä, ja täten jokseenkin luultavasti siitä johtuen rasvainen ripuli. Kesti yhteensä muistaakseni viisi päivää. Aluksi kakka oli aivan löysää, ja seassa oli paljon täysin sulamatonta ruokaa (herneenversoja kokonaisina jne..). Lopulta vaiva loppui eikä pitkään aikaan uusiutunut.

Nyt, noin 9kk myöhemmin, tuon taannoisen ihmissuhdestressin yksi osanen nousi esiin elämässäni uudestaan, ja vain hetkeä myöhemmin kakkasin taas ripulin hajuista öljyä. Kyseinen asia on kuitenkin tässä välillä ollut läsnä elämässäni tasaisin väliajoin muutenkin – tällä kertaa tosin ehkä jälleen hieman stressaavammassa yhteydessä.

Voiko vaiva johtua kyseisen asian stressaavasta vaikutuksestaan, vai onko koko juttu vain sattumaa ja vaiva johtuukin jostain muusta? Ruoalla ei tunnu olevan merkitystä; syön kaikenlaista terveysruoista perusmurkinan kautta roskaruokaan, ja suhteellisen säännöllisesti. Minkään ruoka-aineen en ole huomannut olevan yhteydessä oireiden ilmaantumiseen.

Kannattaako minun puhua lääkärille asiasta, vai odottaa vaivan menevän ohi? Miten muut vaivasta kärsineet selviävät oireista? Takamuksestani valuu ja tulee ilmavaivojen sekä ulosteen mukana jatkuvasti kakkaakin pahemman hajuista kultaisen ruskeaa öljyä, jota on tosi hankala pyyhkiä tai pestä pyllystä pois, ja sitäkin hankalampi kankaista... Olo on muuten hyvä, mutta joudun olemaan töistä vaivan takia poissa, sillä en halua haista töissä miltään ydinjäteripulilta.

Taustatietoja: olen reilu parikymppinen, normaalipainon alarajalla keikkuva, päivittäin kevyesti/keskiverrosti liikkuva nainen. Joskus teininä sain säännöllisiä erittäin kovia vatsakipukohtauksia, mutta viimeksi tällainen on ollut arviolta 15-16 -vuotiaana, ja muutoin vatsani on toiminut pääosin oikein hyvin.

Kiitoksia oikein paljon vastauksista jo etukäteen... Tästä vaivasta löytyy sangen vähän tietoa netistä muutoin kuin kroonisten sairauksien oireena.

3

4195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marjaana K

      Hei!

      Minä en ole lääkäri, mutta minulla oli samankaltaisia vaivoja ja olen päässyt niintä omalla ruokavaliollani. Lääkärit eivät ole ymmärtäneet asian päälle yhtään mitään. Suosittelen, että luet nuo minun juttuni ja kokeilet tepsiikö sama ruokavalio sinulle. olen sataprosenttisen varma, että tepsii.

    • rasvaulosteet

      Todennäköisesti sinulla ei rasvat/ruoka imeydy riittävän tehokkaasti ohutsuolesta. Ongelma voi olla jossakin ruoansulatuskanavaan erittävässä elimessä (haima, maksa, sappirakko) tai ihan ohutsuolessa itsessään. Sinuna menisin lääkäriin. Mikäli et käytä mitään rasvaa sitovaa lääkitystä (esim. allia), niin rasvaulosteet eivät ole fysiologisesti normaali-ilmiö.

    • Anonyymi

      Hei marjaana , miten voisin lukea sinun neuvot?? Tarvitsen ne.kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1625
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      125
      1424
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      82
      1260
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1153
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1028
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      999
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      213
      799
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      763
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      733
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      698
    Aihe