Katsoitteko ja tietysti katsoitte TV 1 Janakkalan kunnanjohtajan haastattelua kuntarakennelain vaikutuksista kuntalaisiin.
Olemme oikealla tiellä Pyhäjärviset.
Talous oli Janakkalassakin kunnossa, kuten meillä.
Kuntalaisten matkat pitenee, kunnan työntekijöiden olosuhteet heikkenee. Kuten meillä.
Ensimmäisenä se kohdistuu sosiaali- ja terveyspalveluihin ja sitten opetustoimeen, niin käy meilläkin.
Ja sitten viiveellä muuhun toimintaan. Meillä on jo heikennetty muita kohteita.
pyhäjärven suunta oikea!!
12
270
Vastaukset
- Ukko kylältä
Tuolla Arkadianmäellä tekevät näitä päätöksiä, eikä niille juuri voi tehdä mitään. Varmaan 90% kansasta vastustaa näitä liitoksia, mutta silti kunnat pakotetaan moisiin. Tulee vain mieleen, että pitääkö meidän vaihtaa kansa vai päättäjät? Pyhäjärvisilläkään ei ole nokan koputtamista asiaan, kyllä valtio päättää pakolla näistä liitoksista. Nyt vain pitäisi jonkun organisoida mielenosoituksia tuonne eduskunnan edustalle...
- Markku.
2013-2014 alettaisiin selänteessä karsia päällekkäisiä kohteita.
Maatalouskin tulisi yhdistää selänteen mukaan ja pääpaikka olisi Kärsämäki.
- ei onnistu ei
Markku, kirjoitat aivan oikein. Suoraan ja epäsuorasti on kuntayhtymässä ei asiakokonaisuuksien kanssa annettu ymmärtää, että v. 2012 pidetään ennallaan, mutta ryhdytään keskittämään palvelutuotantoja v. 2013.
Mitä se merkitsee pyhäjärvisille. Juuri sitä, mitä Janakkalan kunnan kunnanjohtaja aamu tv:ssä toi esille. Heikennetään kuntalaisten palveluja ja pidennetään matkoja palvelujen saamiseksi. Siksi hän okn nostanut kapinan
uutta kuntauudistusta vastaan.
Täällä yritetään syöttää meille pajunköyttä, ettei mikään muutu.
Oli se taivaan hyvä asia, että Pyhäjärvi sanoi irti tuon perussopimuksen. Nyt on hyvä nähdä, mitä on tulossa. Ja saa itsekin vaikuttaa.
Janakkalan kunnanjohtaja sanoi haluavansa puoltaa kuntalaisia, heidän palvelujaan ja työntekijöitä, että kunta säilyy.
Arvosteli eduskunnan toimia, että ministeriöstä vain sanellaan määräyksiä. Ensin on lähdettävä kentälle kuulemaan ja kuuntelemaan ja sen jälkeen vasta tehdään suunnitelmat. Tämä tapa ei onnistu, mitä nyt on tekeillä. - Vain filippos
Näin se on pöljää tuo touhu ja oikeassa oli Janakkalan kunnanjohtaja.
Janakkalan leveysasteella on kuitenkin välimatkat mahdollisten asiointipaikkojen välillä lyhyempiä kuin mitä täällä tulisi olemaan.
Bensa on melko kallista ajella ja diesel melkein yhtä kallista ja yleisiä linjoja (linja-autoliikenne) ollaan vähentämässä mutta kun ei tutkita asioita tarkemmin.
Ja mitäpä se ministereillä haittaa nuo välimatkat kun taksilla ajavat verovaroilla, silloin on hyvä ja helppo raapustella vaikka mitä karttoja. Joutessaan jotain että tuntee olevansa hyödyllinen yhteiskunnassa. - hyvä ohjelma ja tosi
Janakkalan kunnanjohtaja vaikka asuu etelä-suomessa meistä katsottuna esitti juuri samat syyt miksi ei ole viisasta pakolla tehdä liitoskuntia.
Oli mainio johtaja ja tästä tuli uutta vahvuutta, että oikeassa olemme. Ottaen huomioon meidän matkat täällä korpikylissä, niin ei voi kuin ihmetellä, jos haluaa kuntaliitoksia. - Ja kun vielä
lisäksi huomioidaan, ettei kuntaliitoksia ole pakko tehdä. Ei niitä yks ukko, joka melkein jokaketjussa antaa ymmärtää että on pakko, määrää.
Tuommoset puhessaolevat ja vaaltionkin tarkoittamat pakkot koskevat Pyhäjärveltä länteen ja pohjoiseen olevia rapakuntia. Niille minäkin annan puoltoni, että liittyisivät vain toisiinsa ja kurjistuisivat yhä edelleen.- ukko kylältä
Ihan varmasti ne määrää, ei siinä ole kunnahallituksella mitään sanomista. Oikeastaan kaikki puolúeet on ajaneet sitä kuin käärmettä pulloon ja silloin ei ole paljoa vaihtoehtoa.
- Vain filippos
ukko kylältä kirjoitti:
Ihan varmasti ne määrää, ei siinä ole kunnahallituksella mitään sanomista. Oikeastaan kaikki puolúeet on ajaneet sitä kuin käärmettä pulloon ja silloin ei ole paljoa vaihtoehtoa.
Lukemani mukaan tämä oli vasta esitys ministeriltä ja siihen oli tarkoitus antaa kunnanjohtajille mahdollisuus keskustella asiasta. Eli nyt pitäisi kunnajohtajien "vetää niistä naruista" mitkä katsovat kuntalaisille parhaiten sopiviksi.
- voi virkkusta voi
Ei määrää, ihan varmasti ei määrää.
Oottehan seuranneet puheita. eivät määrää. - nykyajan kuviot
Vaikka talous on nyt kuinka rautaisessa kunnossa tahansa, pitää pystyä siirtymään nykyaikaan. Hevoskärryaikana piti kunnantaloja rakentaa joka niemeen ja notkelmaan. Nyt pitää pystyä katsomaan omaa napaa kauemmas ja kyetä yhteistoimintaan.
- sopu sijaa antaa
Juuri näin, poltetun maan taktiikka ja itseään maan napana pitäminen on jo nyt saanut niin pahaa aikaan että eipä taida itse kehun hallitus vielä sitä ymmärtävän. Ottakaa lusikka kauniiseen kätösiinne ja alkakaa rakentaa siltoja naapureihin.
- KANNANOTTO
Joo, vaikka ei olisi kyse kunnantalosta, on kyse meidän kuntamme ihmisten hyvinvoinnista ja asioiden hoidosta.
Haluatteko siis, että napa on jossain Haapajärven korkeuksilla. Sieltähän päätökset satelee ja syrjäkyläasema on syrjäkyläasema. Välitättekö Te etäällä olevan pärjäämisstä. Ette varmaan, se on tärkeintä, että- lähellä menee hyvin.
Ja kun ei ole silmissä, ei ole myöskään sydämessä.
Onhan tuo nähty tuo kuntayhtymäasia. Täältä on 2 edustaa kulkenut kokouksissa,( SE KOLMAS MIES HAAPAJÄRVISTEN EDUSTAJANA MEILTÄ) mutta miten ovat voineet puolustaa etujamme. Ehkäpä vain rasittuneet. Sillä suurin ja kaunein antaa porkkanoita lähemmille, joista saa apua ja toiset kärsii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869