Minulla on siis vakinainen työpaikka, mutta olen tällä hetkellä kotona 1v lapsen kanssa. Kuinka kauan voin olla palkatomalla vapaalla niin että työpaikka pysyy?
Vakityö, mutta kotiäiti
5
146
Vastaukset
- 4+13
Ööh, ootko tosissas..? Siihen et lapsi on kolme, etkä ole palkattomalla kun lastenhoidontuella. Tai jos tosissasi oot palkattomalla niin tuskimpa työpaikalla on mitään velvollisuutta sua enää pitää.
- kotonaäiti
Juu, minut on kirjattu työssä vapaalle, joka on palkaton, palkaton vapaa haettu perusteella, että hoidan lastani kotona. Olen tällä hetkellä hakenut loman 1-vuodeksi. Kellalla olen kirjoilla kotihoidontuella. Saan siis hänestä kolme vuotiaaksi saakka tukea.
Mutta miten on työni laita mikäli jatkan vuoden päästä vapaata, onko heidän pakko myöntää? Miten tämä homma menee?
Olen ravintola-alalla. - 4+13
kotonaäiti kirjoitti:
Juu, minut on kirjattu työssä vapaalle, joka on palkaton, palkaton vapaa haettu perusteella, että hoidan lastani kotona. Olen tällä hetkellä hakenut loman 1-vuodeksi. Kellalla olen kirjoilla kotihoidontuella. Saan siis hänestä kolme vuotiaaksi saakka tukea.
Mutta miten on työni laita mikäli jatkan vuoden päästä vapaata, onko heidän pakko myöntää? Miten tämä homma menee?
Olen ravintola-alalla.Eli siis olet lastenhoidontuella ja sillä saat olla miten tykkäät siihen saakka että lapsi on kolme. Ilmoitat vaan ajoissa töihin että jatkat kotona ja täytät sen lapun missä ilmoitetaan töihin paluu päivä. Lastenhoidontuella olevaa ei saa potkia ulos töistä.
- ......
Niin, kolmivuotiaaksi saa olla ilman muuta pois töistä ja tietysti palkattomalla. Kelasta saa kotihoidontuen, mutta palkkaa ei tipu mistään. Eikä sitä tukeakaan toki ole pakko hakea, mutta miksi ei hakisi, kun sen kerran saa.
Jos sitä yrität kysyä, niin voihan sen kolmen vuoden jälkeenkin sopia työnantajan kanssa virkavapaasta, josta sitten ei tietysti kelakaan maksa yhtään mitään. - gfjhggff
Jollet ole anonut töistä virkavapaata/työlomaa alle 3 vuotiaan lapsen hoitoon, voi olla että työpaikkasi on jo mennyt. Nyt kipin kapin hoitamaan asiat kuntoon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1121814Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101754Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1121728Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541434Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341380Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483998Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50955Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115903Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237894Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347858