Ampiainen pisti kissaa tassuun kun yritti metsästää sitä. Illalla tassu oli turvonnut, mutta tämä ei tunnu kissaa haittaavan. Eikä muutenkaan aristele tassuaan. Mitä tälle voisi tehdä vai vain odottaa ja antaa ajan parantaa?
Ampiaisenpisto
3
3562
Vastaukset
- Jassu
meillä kissanpentua pisti amppari tms. kuonoon ja nenä turpos, soitin sillon eläinlääkärille ja käski antaa kyypakkauksesta palasen, että hengitystiet ei mene tukkoon. eli tuntuis, että tassussa pisto ei haittaa...Hengenvaaraa ei tuntuis olevan jos kissa vaikuttaa muuten olevan kunnossa.Tassu varmaankin paranee itsestään. Vai mitä muut olette mieltä?
- jellona
Eihän se haittaakaan, jos sitä antaa.
- villikissa
meillä pisti ampiainen kissaa etutassuun: Kissa oli silloin vajaan 3kk ikäinen. Tassu turposi ja oli yli 2x suurempi kun toinen tassu. Eläinlääkäri sanoin että anna puolikas kyytabletti nyt ja puolikas 2h kuluttua. Turvotus laski nopeasti ja lievitti hyvin kipuakin (kissa ontui pahasti, ei laittanu tassua ees maahan)
Nyt keväällä toista kissaa pisti ampiainen naamaan, naama turposi tosi nopeesti. Sunnuntai-ilta, eli jouduin soittamaan päivystävälle tutun eläinlääkärin sijaan. Samat ohjeet saatiin, koska hengitystiet eivät turvonneet. Kissahan voi kuolla (ja nopeasti) jos ampiainen pistää vaikka suuhun tai kaulaan kun hengitystyet turpoaa kiinni.
Kolmannella pistolla (taas tassuun) en enää edes soittanut eläinlääkärille vaan annoin kipuun ja turvotukseen kyytabletin.
Kaikki ampiaiset ovat olleet sisällä (mistä ne sinne pääsee - ja miten kissa ne aina huomaa..) eikä kissa selvästikään ole oppinut mitään :D
Mutta tuo "puolikas kyytabletti heti ja toinen puolikas sitten parin tunnin kuluttua" on varmaan ihan hyvä ohje. Kissa painoi pentuna ehkä pari kiloa, nyt se on jo 7kg möhkäle ja aina saapi saman annostuksen. :) Ja vielä kahdelta eri ell tullu samat ohjeet!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 975909
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663238- 2083229
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183195Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162485Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242454Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282303- 2531929
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441586- 61368