Te 5-vuotiaiden (tyttölasten) äidit! Hjälp! :-) mitä vinkkaisitte synttärilahjaideaksi? Mitä lapsenne puuhaavat mieluiten? Oma lapseni on vielä niin pieni, että en ole oikein kartalla mitä voisin ostaa sukulaistytölle.
LAHJAVINKKI
5
70
Vastaukset
- aluksi nyt mietintää
Littlet petsit lienevät kaikilla pikkutytöillä suosikkeja... chuchu petsit...kiva pipo ja lapaset..karkkisalkkuja on kivoja joista jää sitten se peltinen "salkku" muistoksi kun namit on syöty...pyyhe ja shampoo ja vaikka selvityssuihke,omat on tosi in.......hauska liukuri kun nyt lienee lunta miltei joka paikassa....tatuointitarroja,jos äiti hyväksyy :):)
- meidän tyttö tykkää
Meillä on 4-vuotias tyttö, ja lähipiirissä monta tyttöä iältään 4-8 vuotta. Oma tyttö ja 5-6-vuotiaat tutut tykkäävät kovasti prinsessa- ja keijujutuista. Meillä suosittuja ovat kaikki Disneyn prinsessoihin liittyvät jutut - lelut, astiat, pyyhkeet, lakanat, pelit jne. Jos ei prinsessajutut kiinnosta, niin myös joku lautapeli vois olla kiva, tai kirja. Kirjassa voi olla jo pitkäkin tarina, kunhan on kuvia. Myös nuo edellisen mainitsemat Littles Pet Shop -lelut ovat tyttöjen mieleen. Tai uudet Zoobles-lelut kiinnostavat ainakin meidän neitiä. Ja kovasti tuo tykkää myös piirtää, värittää ja tehdä puuhakirjatehtäviä yhdessä äidin tai isän kanssa. Myös Hama-helmet ovat kivoja!
- Lamama_
Kiitoksia kovasti!! Teidän ehdotuksistanne löytyy varmasti lahja! :)
- *.*
Lisäisin vielä semmoisen ehdotuksen, että jos olet suht läheinen tytön kanssa, niin lahjan ei tarvitse aina olla tavaraa. Toki lapset tykkäävät leluista, mutta kun omaa lapsuuttani mietin, niin harva lelu jäi pidemmäksi aikaa mieleen, mutta tätini lahjat säilyvät muistoissa vielä aikuisenakin. :) Hänellä oli tapana viedä minut lahjaksi syömään ja teatteriin/elokuviin tai jotain vastaavaa. Ne olivat mukavia päiviä, koin paljon uusia asioita ja meistä tuli tädin kanssa läheisiä. :) Tätä aion soveltaa myös oman veljentyttäreni kanssa, kunhan vähän vielä varttuu.
- lahjoja.....
Nomination-koruja olen ostanut - ja muitakin koruja. Tietysti riippuu siitä, miten paljon haluaa rahaa laittaa lahjaan. Kirjepapereita, kyniä, hiusjuttuja, päiväkirja... Oman kokemukseni mukaan pienet prinsessat rakastavat tuollaista tilpehööriä :-). Monet pelit ovat myös hauskoja ja ainakin oma 5-vuotiaani tykkää tosi kovin Risto Räppääjä -kirjoista.
Legot, duplot ja geomagit on myös kivoja, mutta niille tulee tietysti vähän enemmän hintaa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1067522
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253481Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352554Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191866Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3521520Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?591347