Kylmä saabi

pipo päässä saapissa

Osaisko joku neuvoa.. -92 2.1 koneella vanhanmallinen 900. Ongelmana on jotta ei tuu lämpöä sisälle. Kone käy hyvin ja normilämmöissä sekä termarin vaihdon jälkeen että ennen mutta näin kun menee pakkaselle ei sisälle tule kuin "lehmänhenki" ???

10

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Vesiventtiili kiinni tahi rikki. Kajarin irroittamalla kuskinpuolelta pitäisi näkyä varsi jota lämmönsäätö nuppi liikuttaa toinen pää on siinä venttiilissä. Näin muistelisin.

    • juupa juu

      Jep vesiventtiili ronklaa niinkuin ??? Tai kansitiivisteessä tai kannessa on joku vialla.Minulla oli samoja oireita ja kannessa oli vika

      • lämmin saab

        pakokaasutesterillä saa selville, jos lykkää painetta palotilasta esim. halkeaman takia.. joskus voi olla myös ilmalukko ja ilmaa kenossa ja se pitää ilmata paluuletkusta löysäämällä klemmaria niin, et pääsee ilma pois


    • toinenkin pipo hakus

      ilmasin kyllä mutta pittää kait se venttiili vielä kattoa ja konehuone on kuin tehtaalta tuotu..

      • Voipi olla poikki se

        staaki joka menee lämmönsäätönupista siihen vesiventtiiliin. Näin kävi minulle kerran.


      • Voipi olla poikki se kirjoitti:

        staaki joka menee lämmönsäätönupista siihen vesiventtiiliin. Näin kävi minulle kerran.

        Kiitos neuvoista, pitää painaa pipo päähän ja kurkata venttiiliä. Hitto kun oisivat tehneet saman verran tilaa ehjätä kun scaniaan..


    • Huom!

      Olen melkoisen varma että ongelman aiheuttaa lämmityslaitteen letkuissa oleva muovinen monitieventtiili. Todennäköisesti sen sisällä oleva muovinen kuula on kulunut, ja niin ollen venttiili ei toimi suunnitellula tavalla.
      Älä turhaan yritä poistaa koko laitetta ja tehdä putkiliitoksia, sillä kokemuksien perusteella voi monet todistaa ettei sillä keinolla lämmintä tule yhtään sen enempää kuin nytkään. Uskomatonta mutta totta!
      Kehoitan siis hankkimaan uuden venttiilin suosiolla, ja sen hinta lienee 50-60 €.
      Tässä vielä kuva, toivottavasti linkki toimii....
      http://picasaweb.google.com/luca.faiazza/900i16_91?authkey=Gv1sRgCN22xbmjhbOZmgE#5400611658776881458

    • 423424

      No jo ovat letkuhässäkän keksineet - ei ihme, että ei toimi !

      • No juu..

        kaikissa 2.1 litraisissa ei tuota venttiiliä ollut, vaan se asennettiin myöhäisempiin vuosimalleihin. Ei olisi kannattanut.
        Toinen asia josta olen suivaantunut suunnittelijoita kohtaan on öljynpaineella eli hydraulisesti toimiva venttiilivälysten säätö. Olkoonkin että ne kestää likaantumatta parisataatuhatta kilometriä ja sitten alkaa perkeleellinen naputus, mutta kun 8 venttiilisissä -jossa oli normaalit säätölevyt- ei tarvinnut säätää ikinä venttiilien välystä ajettiimpa autolla kuinka paljon hyvänsä. Muutenhan 2.1 oli ja on vielä vanhanakin erinomainen auto ikäistensä joukossa.


      • No juu.. kirjoitti:

        kaikissa 2.1 litraisissa ei tuota venttiiliä ollut, vaan se asennettiin myöhäisempiin vuosimalleihin. Ei olisi kannattanut.
        Toinen asia josta olen suivaantunut suunnittelijoita kohtaan on öljynpaineella eli hydraulisesti toimiva venttiilivälysten säätö. Olkoonkin että ne kestää likaantumatta parisataatuhatta kilometriä ja sitten alkaa perkeleellinen naputus, mutta kun 8 venttiilisissä -jossa oli normaalit säätölevyt- ei tarvinnut säätää ikinä venttiilien välystä ajettiimpa autolla kuinka paljon hyvänsä. Muutenhan 2.1 oli ja on vielä vanhanakin erinomainen auto ikäistensä joukossa.

        Jep sellaista muovista purkkia siinä ihmettelin. meinasin jo poistaa ja tulpata. On tuo lapukka aika värkki kyllä. mutta näin talvikeleillä etenkin lähden mieluummin kylmällä saabilla kuin ranskanrapeilla liikkeelle. pysyy sentään tiellä eikä laukea kesken. ja totta kyllä, vanhanakin pesee nuo jaappanin ihmeet mennentullen.. vaikka jo bensankulutuksessa:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5020
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1580
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1159
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1073
    5. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1069
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      959
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      862
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      759
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      723
    Aihe