Oliko levoton juhannus? Kuoliko kukaan?
Sipoon Kaunissaari & Gåsgrundet
seiska
32112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En ollut paikalla, mutta kuulemma oli Jussina joku ampumavälikohtaus.
Edellä mainituista saarista olen yleisemmin kuullut käytettävän nimitystä Jakomäki ja Gosis.
Jakomäki on hyvä esimerkki tavaran kierrättämisestä saariston oloissa. Siellä käytetyt vauvan vaipatkin poltetaan grillillä klapien kanssa ...tai ainakin se poltetaan mikä niissä palaa.
Kyllä saaristo tarvitsee Jakomäen ja Gosiksen kaltaisia paikkoja. Sinnehän kokontuvat kaikki moottoriveneilijät. Näin muu saaristo säilyy siistinä.
Jakomäessä vessat haisee skeidalle, roskikset ovat täyttyneet Vappuna - kaksi vuotta sitten. Venesatama döfää, kun ihmiset eivät voi käydä veskissä ja jokainen laskee lastinsa lahteen. Pahinta Jakomäessä ei ole tulla ammutuksi vaan pudota lahden veteen sunnuntai-iltana.
Jakomäki nääs!