Ihan kokeeksi tein kurkkuyrttipenkin. Kasvusto on hyvä, mutta miten kurkkuyrttiä voi käyttää. Lehdet maistuvat kurkulta, mutta käytetäänkö niitä, kun ovat karhean karvaisia vai mitä yrtistä käytetään ?
Toinen kysymys:
Nurmikon laidassa on kasvanut jo yli 20 vuotta sitkeä kasvi, joka kasvattaa aina uudet isot lehdet, vaikka ruohonleikkurilla olen ne ajanut. Viime syksynä tuli mieleen, että kyse voisi olla jostain vanhasta yrttikasvista, koska talossamme ennen meitä asui vanha pariskunta, joten kaivoin sen pois ja siirsin kasvimaan nurkkaan omaan penkkiinsä. Sillä on pitkä porkkanamainen, valkoinen juuri. Lehdet ovat kiiltäväpintaiset, pitkänsuikeat, maistuvat nauriilta, juuri on kitkerän makuinen. Nyt ko. penkissä on runsas kasvusto, 0,5 m korkea. Voisiko joku tästä sepustuksesta päätellä, mikä kasvi on kyseessä.
kurkkuyrtin käyttö
6
2539
Vastaukset
- sari
Katsoppa täältä selitys kurkkuyrtillesi :
http://www.yrttitarha.com/kanta/kurkkuyrtti/
Mahdatkohan tuolla toisella tarkoittaa Piparjuurta,katsoppa siitäkin noilta sivuilta :
http://www.yrttitarha.com/kanta/piparjuuri/- mari
Kiitos tiedoista. Piparjuurihan se.
- arveluttavaa
Jokunen vuosi takaperin oli tutkimuksissa käynyt ilmi, että kurkkuyrtin käyttö altistaa jollekin sairaudelle tms. ja siksi sen nauttimista suositeltiin välttämään.
Kaikilla netistä löytyvillä yrttisivuilla näytään edelleen vain kerrottavan, mitkä osat kasvista ovat syötäviä ja miten.
Muistaakohan joku, mistä tutkimuksesta oli
kysymys?
Kurkkuyrtti on joka tapauksessa yrttitarhan kaunotar - mitenkähän on, kuuluuko se vieläpä perhoskasveihin? - mari
arveluttavaa kirjoitti:
Jokunen vuosi takaperin oli tutkimuksissa käynyt ilmi, että kurkkuyrtin käyttö altistaa jollekin sairaudelle tms. ja siksi sen nauttimista suositeltiin välttämään.
Kaikilla netistä löytyvillä yrttisivuilla näytään edelleen vain kerrottavan, mitkä osat kasvista ovat syötäviä ja miten.
Muistaakohan joku, mistä tutkimuksesta oli
kysymys?
Kurkkuyrtti on joka tapauksessa yrttitarhan kaunotar - mitenkähän on, kuuluuko se vieläpä perhoskasveihin?Työpaikallani yksi myös muistaa, että kurkkuyrtti on todettu myrkylliseksi, lopetti sen kasvattamisen ja syömisen. Voiko sitä syödä ??!!
- suvi
mari kirjoitti:
Työpaikallani yksi myös muistaa, että kurkkuyrtti on todettu myrkylliseksi, lopetti sen kasvattamisen ja syömisen. Voiko sitä syödä ??!!
Olen kasvattanut kurkkuyrttiä monta vuotta,myöhemmin kesällä kun lehdet on karvaisia, pilkon ne hienoksi. Käytän myös siniset kukat salaattiin. Kukista voi tehdä kauniita jääpaloja pakkaseen.
- citylegends
mari kirjoitti:
Työpaikallani yksi myös muistaa, että kurkkuyrtti on todettu myrkylliseksi, lopetti sen kasvattamisen ja syömisen. Voiko sitä syödä ??!!
Väärin muisti se sun työkaveri (sekoitti varmaan pietaryrttiin).
HUS:n sivuilla kurkkuyrtistä elä boragosta sanotaan näin: "Kasvi on myrkytön."
http://www.hus.fi/sairaanhoito/sairaanhoitopalvelut/myrkytystietokeskus/kasvit/Sivut/default.aspx#pid-752
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 21813041
Lauri Tähkä raiskasi naisen
Mikähän himo joillain on raiskaamiseen, Laurillekin taatusti bändäreitä riittäisi jonoksi asti vapaaehtoisina valmiina k2597217KT: Ella Kanninen paljastaa vakavasta syöpäepäilystä: "Valmistauduin pahimpaan"
Ella Kanninen on mm. Puoli seitsemän ja Ellan matkassa -sarjojen toimittaja-juontaja. Pari vuotta sitten hän sai järkytt364628Joensuussa lapsen kuolema-Lieksalainen äiti
Näin kirjoitellaan. Surullinen tapaus. Todella surullinen.624607Onko laastarisuhde ainoa keino päästä yli?
Olisiko mitään ideaa aloittaa laastaritapailusuhde sellaisen ihmisen kanssa, jolle tietäisi myös itse olevansa laastari?791914Jos merkitsen sulle jotain
Niin ujuta tänne joku pieni varma tunniste, jonka vain me kaksi voisimme tietää. Olen niin rikki ja epätoivoinen ilman741294En unohda sinua koskaan
Tiedän vain ja tunnen sen sydämessäni, etten tule koskaan unohtamaan ja pääsemään yli sinusta. No, jos näin kovaa kolaht521174Tekisi mieli muuttaa
Suosittele hyvää paikkakuntaa. Mä saan töitä mistä vaan. Mitä kauemmaksi pääsen yhdestä miehestä, niin unohdan varmasti.1551111Leikki-ikäinen lapsi kuollut Joensuussa
kirjoitti Iltalehti verkkosivuilla, että syyllinen on toinen vanhempi ja huoltaja. Karmeaa. Pitäisi sosiaalityöntekijöid131091Porkka jaksaa jatkaa pridekeskustelujaan somessa
Kyllä vetää tiukille pridepuheen pitämisen jälkeenkin. Kuinka ihminen voikaan olla noin huomion hakuinen? Somekanavilla1291018