Ihan kokeeksi tein kurkkuyrttipenkin. Kasvusto on hyvä, mutta miten kurkkuyrttiä voi käyttää. Lehdet maistuvat kurkulta, mutta käytetäänkö niitä, kun ovat karhean karvaisia vai mitä yrtistä käytetään ?
Toinen kysymys:
Nurmikon laidassa on kasvanut jo yli 20 vuotta sitkeä kasvi, joka kasvattaa aina uudet isot lehdet, vaikka ruohonleikkurilla olen ne ajanut. Viime syksynä tuli mieleen, että kyse voisi olla jostain vanhasta yrttikasvista, koska talossamme ennen meitä asui vanha pariskunta, joten kaivoin sen pois ja siirsin kasvimaan nurkkaan omaan penkkiinsä. Sillä on pitkä porkkanamainen, valkoinen juuri. Lehdet ovat kiiltäväpintaiset, pitkänsuikeat, maistuvat nauriilta, juuri on kitkerän makuinen. Nyt ko. penkissä on runsas kasvusto, 0,5 m korkea. Voisiko joku tästä sepustuksesta päätellä, mikä kasvi on kyseessä.
kurkkuyrtin käyttö
6
3496
Vastaukset
- sari
Katsoppa täältä selitys kurkkuyrtillesi :
http://www.yrttitarha.com/kanta/kurkkuyrtti/
Mahdatkohan tuolla toisella tarkoittaa Piparjuurta,katsoppa siitäkin noilta sivuilta :
http://www.yrttitarha.com/kanta/piparjuuri/- mari
Kiitos tiedoista. Piparjuurihan se.
- arveluttavaa
Jokunen vuosi takaperin oli tutkimuksissa käynyt ilmi, että kurkkuyrtin käyttö altistaa jollekin sairaudelle tms. ja siksi sen nauttimista suositeltiin välttämään.
Kaikilla netistä löytyvillä yrttisivuilla näytään edelleen vain kerrottavan, mitkä osat kasvista ovat syötäviä ja miten.
Muistaakohan joku, mistä tutkimuksesta oli
kysymys?
Kurkkuyrtti on joka tapauksessa yrttitarhan kaunotar - mitenkähän on, kuuluuko se vieläpä perhoskasveihin? - mari
arveluttavaa kirjoitti:
Jokunen vuosi takaperin oli tutkimuksissa käynyt ilmi, että kurkkuyrtin käyttö altistaa jollekin sairaudelle tms. ja siksi sen nauttimista suositeltiin välttämään.
Kaikilla netistä löytyvillä yrttisivuilla näytään edelleen vain kerrottavan, mitkä osat kasvista ovat syötäviä ja miten.
Muistaakohan joku, mistä tutkimuksesta oli
kysymys?
Kurkkuyrtti on joka tapauksessa yrttitarhan kaunotar - mitenkähän on, kuuluuko se vieläpä perhoskasveihin?Työpaikallani yksi myös muistaa, että kurkkuyrtti on todettu myrkylliseksi, lopetti sen kasvattamisen ja syömisen. Voiko sitä syödä ??!!
- suvi
mari kirjoitti:
Työpaikallani yksi myös muistaa, että kurkkuyrtti on todettu myrkylliseksi, lopetti sen kasvattamisen ja syömisen. Voiko sitä syödä ??!!
Olen kasvattanut kurkkuyrttiä monta vuotta,myöhemmin kesällä kun lehdet on karvaisia, pilkon ne hienoksi. Käytän myös siniset kukat salaattiin. Kukista voi tehdä kauniita jääpaloja pakkaseen.
- citylegends
mari kirjoitti:
Työpaikallani yksi myös muistaa, että kurkkuyrtti on todettu myrkylliseksi, lopetti sen kasvattamisen ja syömisen. Voiko sitä syödä ??!!
Väärin muisti se sun työkaveri (sekoitti varmaan pietaryrttiin).
HUS:n sivuilla kurkkuyrtistä elä boragosta sanotaan näin: "Kasvi on myrkytön."
http://www.hus.fi/sairaanhoito/sairaanhoitopalvelut/myrkytystietokeskus/kasvit/Sivut/default.aspx#pid-752
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?802923Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282637Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville472451Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122124Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111642- 1671403
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa291138- 521072
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15866Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois112853