Olis tosi pitkä selittää tässä kaikki mut sanotaan, että olen nyt 19v. pian 20v. Kärsin masennuksesta. Diagnoosina 1,5 sitten vaikea masennus ja tuntuu, että edelleen se on sitä.
Nyt viime aikoina ahdistus ja stressi on noussut huippuunsa. Tuntuu, että itken sisältä ja nyt parina päivänä on itkettänyt niin paljon, että kyyneleet tulleet ulos.
Olen suhteessa poikaystäväni kanssa yli 2v. Hän tietää masennuksesta ja kuuntelee kyllä mutta ei hän pahemmin mitään sano ja tuntuu pahalta, kun ei kysy minulta usein miten voin jne.... Olen sanonut hänelle tästä mutta eihän siihen mitään erikoista.
Olen ollut mielialapoliklinikalla mutta koska sinne oli matkaa en käynyt säännöllisesti ja sopivaa lääkitystä ei löytynyt. En tiedä pitäisikö taas mennä lääkäriin ja pyytää lähete mielialapoliklinikalle ( nyt on tässä lähellä yksi) en vaan haluaisi mennä terkkariin ja selittää. Kun soitan ja varaan aikaa he kysyvät että millaista asiaa. mitä sanon? siis julkisella ..
mietin kuolemaa yhä useemmin. Itsetuhoajatuksia on ollut aiemmin mutta pelottaa oikeasti mihin tää on menossa...
Mulla on niin paha olla...
Koulutkin menneet vähän niin ja näin ja ei ole sellaisia ns. todellisia ystäviä........ oon aika yksin.. ellei poikaystävääni lasketa...
harrastuksia ei ole, paitsi joogaa aloittamassa... mutta silti....
miten enään jaksan kun haluan jo luovuttaa :((( en jaksa enää tuntea pahaa oloa..
niin paha olla...
7
176
Vastaukset
- Vanhempi ihminen
Joogaaminen tekee varmaan hyvää. Eikö sinulle ole ehdotettu psykoterapiaa?
Olisitko kiinnostunut?
'
Poikaystäväsi ei voi olla sinun"terapeuttisi", - kkkkklllllllllllllll
psykoterapiaa ei ol la ehdotettu.
Tiedän ettei poikaystävä voi olla terapeutti mutta jos itse olisin hänen tilassaan ja hän olisi masentunut ja ylipäänsä ilman masennusta kyselisin miten hän voi ja yrittäisin olla tukena... ja minusta tuntuu ettei hän kysy minulta edes miten voin.... - eiköhän keinoja löyd
Jospa poikaystäväsiki on neuvoton ja jos hän ei ole itse kokenut masennusta, ei sitten osaa eläytyä tunteisiisi. Jostakin masennus johtuu. Sinut pitää vian jämäkästi etsia maattilaisen apua tilanteeseesi.
Hyvä että voit purkaa oloasi itkemällä. - Susan.
Tiedän, että keskustelusta on jo aikaa mutta, itse puran pahaa oloani, kirjoittelemalla. Ja olen nyt aloittanut muutamia kuukausia sitten, kirjoittelemaan omaan blogiini, jakamalla omia tunteita ja ajatuksiani. Ajattelin, että jos niistä olisi apua niille, jotka tuntevat olevansa yksin tai muuten vain on paha olla. Jos vain kiinnostaa niin tuossa olisi osoite: http://ssusansblog.blogspot.com/ Toivottavasti tekstini, eivät loukkaa ketään tai tuota lisää pahaa oloa.
- tytölleapua
Sanot että asia on henkilökohtainen kun varaat aikaa! mutta hae tyttö itellesi apua,lupaatko! Täällä yli 40 vuotias vaikeasti masentunut,paniikkihäiriöinen ja itsemurhaa yrittänyt ymmärtää pahan olosi.
- ...............
Kun varaat aikaa, ei sinun tarvitse ajan varauksessa alkaa tunteitasi tilittää: sanot vain, että masennus. Jos sen sanominen on vaikeaa, sano kliinisemmin depressio.
Jos sinulla on diagnosoitu mielenterveysongelma, niin pitäisihän sitä hoitaa. Joten ota yhteyttä terveyskeskukseen ja varaa aika lääkäriltä. - sunuusystävä
hei,
olen sun kanssa samanikäinen ja monta kertaa ollut tossa samassa jamassa. mulla on ollu masennusta 5 vuotta, jonka aikana käyny läpi anoreksian ja rintasyövän. monta kertaa oon jo meinannu et tää loppuu tähän, et miks tapella enää vastaan mut i'm still standing. kaikesta on aina selvitty vaikkei aina meinattas. en jaksa suunnitella tulevaisuutta, oon ollu sairaslomalla viimeiset kolme vuotta, mutta ei sitä kuule periks anneta vielä, älä anna säkään.
jos oot koulussa jossain, mee koulun terkkarille. jos tuntuu että sieltä ei tuu neuvoa, se antaa ainakin yhteystietoja mistä aloittaa. jos et oo koulus, niin soitat vain omaan terveyskeskukseen.
terveyskeskuksissa tahtoo olla se ongelma että asiat on vähän pitkissä kantimissa siellä, mut se vaatii vain kärsivällisyyttä. jos tuntuu että et enää pysty ja jaksa, aina on päivystys. siellä ne ottaa ainakin asian vakavasti ja saat apua, eikä ainakaan tarvii olla yksin ja odottaa.
mä olen ite ollut kolme kertaa osastohoidossa, kerran suljetulla. ne ei oo ollenkaan huonoja paikkoja vaan aivan loistavia. joka kerta ku oon menny sinne, tulee täydellinen rentoutunut olo ja helpottaa kummasti. sit on taas helppo jatkaa arkea omin voimin.
tsemppiä! kyllä aina jaksaa tapella vastaan. sullakin on poikaystävä, et sä halua että se joutuu kärsimään sun lähdöstäs :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1041740Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081730Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1051650Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541418Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii477951Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50941Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298877Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347826