Mitä palveluita kaipaisit Suomussalmelle, mitä mielestäsi puuttuu?
Mitä puuttuu Suomussalmelta?
72
2370
Vastaukset
- altarffi
Heh !!!
Mitä siellä on, muuta kuin veteraanien siivellä ratsastava HallanPappa ja sama firma Randelinil Kakea esittelee!!
Ruokakaupat on tälä vuosituhannella, noin niin kuin melkein, ovat siellä 70-luvulla tulossa jo. Vaan siellähän se on se huvipuolikin, 70-luvulla.
Kaipaan niin niitä puolalaisia orkestereita hotellille, missä urutkin soitti niin nätisti!!!
Sumsummarum.... Suomussalmelta puuttuu kaikki, ja etupäässä järki !- Suomussalmelainentässä
Kuuleppas... Suomussalmi on parempi kuin joku Helsinki tai joku muu jossa riehutaan ja rällätään.. täällä on 5 kertaa parempi asua vaikka koukutus paikkoja onkin vähän.
- Muistathan
Ja moni naisimmeinen kaipaa myös niitä soittajia, oi oi, oli se aikaa, kun kotiäiteet piti hauskaa, kun ukot oli reissutyössä.
- hintoihin_läpinäkyvyyttä
Suomussalmelainentässä kirjoitti:
Kuuleppas... Suomussalmi on parempi kuin joku Helsinki tai joku muu jossa riehutaan ja rällätään.. täällä on 5 kertaa parempi asua vaikka koukutus paikkoja onkin vähän.
Kunnollinen ruoan hintavertailu. Nyt on vain pääkaupunkiseudun kaupat edustettuna http://www.kitupiikki.eu
- bonzaiboy
Aina auki oleva verotoimisto ja työntekijät sinne. Tulli ja vankila olisi hyvä juttu.
- perkammpoika
Jos saatais naisia.Kaikki muu kyllä sitten järjestyisi.
- Karhulanvaara??
Puuttuuhan täältä pakolaiset.
- Juuicjcl
Ei puutu
- thai hierontapaikka
Thai hierontapaikka
- ou nou
riittävästi koulutettu kunnanjohtaja...ja jostain muusta puolueesta kun kepuli
- iloneuvos
Iloinen talo ja käsilläkävelyn oppilaitos olisi hyvä olla, vieläpä valtakunnallinen.
- Pessi Misti
Täältä puuttuu kaikki heikkoudet ja huonot puolet. Olisi kiva valittaa joskus jostain.
- V Alitus MRS
no vitst, täällä valitetaan KAIKESTA
mikään ei oo koskaan hyvin,
se teki tuota ja se ei tehnyt mitään jne
VALI VALI - haittaak_se
Vaatekauppa.
Makasiini, eh, on joo, samat "yhden koon ja värin" kledjut kuukaudesta toiseen, sit Elmosta saa kans jotain juoksu/hiki ryijyi kovalla rahalla.
Mutta oikeaa pukine- ja vaatekauppaa ei oikein oo, Pajakka kyllä mutta siellä niitä napahousuja ja pieni valikoima muita ei_niin_käytännöllisiä_vaatteita.
Autokauppa.
NikulaOy ja Konejatakapihamoilanen on kyllä,
mutta niiko semmonen uudempien, jos ei ihan uusien koslien shoppi.
Maatalouskonekauppa.
Rautian pihalle kerääntynyt kylläkin epälilytävästi sen näköisiä tavaroita,
että varmaankin jotain konekauppaa vois olettaa tapahtuvan.
Mutta taitavat olla vain rekvisiittaa, tararoiden kierto sammaloiduttaa uudet, eikä vaihtokoneita näy/mainosteta.
Ajoneuvokatsastus.
Vaikka A-katsastuksen henkilökunta asiantuntevaa ja palvelu AAA-luokkaa,
niin köyhälistölle järkyttävän kallista.
Eli inhimillisen hintainen henkilöauton katsastuspaikka olisi hyvä olla,
muutoin Kajaani vie nekin eurot.
Terveyskeskuslääkäri(t)
Työterveyslääkäripalvelut
Nuo pitäs jollain konsitilla saattaa kuntalaisen kestävään ja käsitettävään muotoon.
Kenekään terveys ikäänsä tuommoista menoa kestä.
Katujen aurausmiehiä ja ajantasaista/kuntalaisia varten olevaa virkamiehistöä kunnantalolle.
Eikö kunnan alueelta löydy tosiaankaan muita kuin yli-ikäisiä eläkeläisiä (80 v) aurailemaan kirkonkylän katuja?
.Kävele_jos_et_pyörällä_jaksa_lumista_pyörä/jalkakäytävää_ajaa-urakoitsijoille asennekoulutusta asiakaslähtöisen työn tekemiseen.
Westersuntti ja muut hoi! Nukuttako työ, mitä, hä? - Neuvoja
Haittaakselle,Jos ostovoima hiipuu, niin uusia palveluja ei tule ja entisetkin vähenevät.Hakekaa vaikka Venäjältä nuoria naisia, naikaa niin tulee uusia ihmisiä,asiakkaita sekä palveluja.
- haittak_se
Se ostovoima mihinkään katoa, rahaa tehdään jokapäivä lisää.
Ja jatkuvasti naijaan, tyhjänjylykkäsyö harrastettaan ja paria vaihellaan,
muttako on ehkäsyyn miellytty ja ihteesä rakastuttu,
lapsista vaivaa ja kun ei sitte ole omaa aikaa kulkea kaupungissa ostoksilla ja hurvittelemassa muutoin millon missäkin...
Iivanaa ja Tatjaanaa paahtaa yhtenä köytenä tänne joka päivä.
Monet heikäläisitä ja oman kunnan asukeista menee kuitenkin ostoksille Kajaaniin,
kun tulee vaatetavaran tai muun ei päivittäistavaran osto.
Kapea valikoima ja huono esillepano/ ahtaat tilat joissain liikeissä vie ostohalut
Ja se on suuri vahinko niin kauppiaille kuin asiakkaille.
Noista tiloista senverta jotta eikö löydy käyttöä näille Ämmän keskustan tyhjille liiketiloille?
Siwa, Spar ja entisen Joosepin alakerta oikein odottavat harjoittamaan rahankeruuta.
Nyt nukkuu Suomussalmen kapitalistit, kun eivät noita tyhjiä tiloja hoksi ottaa hyötykäyttöön.
- gomp
Shitty Twister!
- kokemusta on
Suomussalmi paras paikka maailmassa asua.
- Edellinen vielä
Päivällä karaoke laulua ilman alkoholianniskelua.Joku kiva kohtaamis - ja juttelutupa.
- kirkonmäki
sitähän on jo järjestetty klo 10 joka sunnuntai...tiedät kyllä missä:)
- ei veisaaja
Kylläpä olet tyhmä.
- kuin myös muut
KUTEN KAIKKI TÄNNE KIRJOTTELEVAT
- suksitaan22
Urheilutarvikeliike ilman muuta. Kyseisellä alalla tarvitaan hintakilpailua ja vaihtelua tuotevalikoimaan. Asiakkaita varmaan riittäisi, joten yrittäjähenkiset liike vain pystyyn. Liiketiloja kyllä löytyy.
- Harmi, kovat hinnat
kyllä, Kajaanista ostettava kun TOSI kovat hinnat täällä,
kilpailu olisi kaikkien etu eikä kajaanista tarttis sitten ostaa - NIGHT CLUB
PORNOKAUPPA, CASINO, NIGHT CLUB/STRIP BAR, TISSIBAARI, EI AINAKAAN MITÄÄN AUTOJEN RAKENNUS PAJAA NIITÄ PASKOJA TÄNNE TARVITA.
- odotellaan
täältä puuttuu se oikea kylähullu, puolihulluja on puolet mutta se oikea puuttuu.
- nelineliveto
Autokauppa.
- messipisti
Mitäpä se hyvejää. :(
- lisää kulttuuria!
.tylsään lauantai-iltaan hyvää, katsottavaa elokuvaa joko Retikkaan tai töpikselle tai joku konsertti Alvriin..
- Tassikulttuuri
Kultuuria on tanssiminen, Nuorisoseurantalolle vaan pyörähtelemään, tai kuuntelemaan orkesterin esitystä. Lattia on todella hyvä luistoinen ja tipaton tammikuu pitää meidät kurissa, kuin muulloinkin..
- toivossa elävä
Jos ei halua tanssia, haluaa vain kuunnella musiikkia tai katsella ihmisiä. Niin missä tälläinen paikka olisi ? Keskustella, ihmisten kanssa, tavata ihmisiä, olisiko se, jokin kahvila tai jotain muuta sellaista.
Voisiko ajatella, että kirjastossa olisi tapaamispaikka.
Missä ovat vapaat ihmiset ? Miten Heidät löytäisi, jos ei halua ravintolaan mennä.
- Peräkammarin Pietu
Suomussalamelta puuttu oikia riptiissipaekka ja ylleesä portelli missä naeissiin kanssa soap vehata.
- Kunniallinen vanhuus
Laitoshoitopaikkoja sairaille ja toimintakyvyttömille vanhuksille.Ja sellaisia laitoshoitopaikkoja,joihin tavallisen ihmisen varat riittävät.
- HUOM!
SUOMUSSALMELTA PUUTTUU:
-Paikka jossa nuoriso voi viettää aikaa sen jälkeen ku nuokkari menee kiinni, ja osa nuorista ei halua mennä nuokkarille ku nuoret jakaaantuu eri kaveriryhmiin.
-Amikselle enemmän puolia minne peruskoulun päättävät voisivat hakea.
-Kahvila.
-Paikka jossa voisi näyttää elokuvia, ja liput voisivat olla halvempia kuin työväentalolla, jossa ei nykyään ole mitään..
JA, suomussalmella pitäisi ottaa enemmän nuoria töihin.- tonttu
Pornoklubi
- harakkamatti
Kaikki tärkeimmät palvelut on kirkko hautausmaa ja kaleva.
- uspin
Ei ole vuosikausiin päässyt lääkärin vastaanotolle.
- Kaunotar
Hei "uspin"
Vaivasi ei ilmeisesti vaadi hoitoa, kun vuosikausia olet sen kanssa pärjännyt. Oikeasti sairaat kyllä pääsevät hoitoon.
Plastiikkakirurgin palvelut olis kova sana, ettei ryppyjänsä tarvitsisi Virossa käydä kursituttamassa. Botox ym silotteet olisi myös kiva saada täältä. - Anne Porvoosta
Jospa otattte vaikka Porvoon ystävyyskaupungiksenne, niin laitethaan yhessä asiat kuntoon teille sinne Suomussalmelle. On siellä Suomussalmella minunkin sukulaisia.en kuitenkaan suosittele kaksikielisyyttä, kun se on tuo ruåttinkieli niin vaikia oppia. Nuorisolle voisi olla airsoftia harrastukseksi ja aikuisille vaikka oma airsoftrata ja sinne niitä turistejakin voisi opastaa, siis isänmaallisia luontoleikkejä suomeksi.
- Puutteenperä
Presidenttiehdokas puuttui suomussalmelta. Missä neuvos?
- haaveskelija
Kahvila olisi kyllä hyvä, hieno ja kannattava lisäys tänne Suomussalmelle! Onhan täällä tietenkin Jalonniemi ja Kultanen kukko, mutta semmonen trendikkäämpi kahvila, jonne nuoretkin voisi mennä aikaa viettämään ja kavereitten kanssa seurustelemaan ja vanhemmatkin tottakai! Koska harvoin Jalonniemessäkään nuoria kahvilla istuu, vaikka hieno paikka onkin. :/ Ja sitte myös jokin uusi vaatekauppa/kauppoja! Ämmänsaaressaki monia tyhjänä olevia toimitiloja jossa 5 vuotta sitte seisoo laput, että vuokrataan. Niihinkin tyhjiin entisiin kauppatiloihin (esim. entisen Sparin, Siwan ja Marimekon) tilalle voisi jotain kauppatoimintaa pystyttää! Ja missä on se keilarataki jonka, piti(kö) tulla sparin tilalle? Sekin olis kyllä mahtava lisäys tänne, ku ennen semmosta ei varmaan ole ollut!? Ja olis myös aika kiva jos olis vaikka joku eläinkauppa täällä! Ja lapsille voisi kehitellä jotain HopLop:in tyylistä paikkaa, mikä varmasti vetäisi ohikulkija perheitäkin tulemaan! Ja se puisto tai leikkipuisto Ämmänsaaren keskustaan, mistä Ylä-Kainuun äiditkin ovat Ylä-Kainuussa puhuneet! Elokuvateatterikin olisi hyvä tänne, kun nyt täällä on vaan Nuorisoseurantalo jossa pyöritetään elokuvia, jotka on joissakin paikkakunnilla näytetty jo puoli vuotta aikasemmin, ja sitten ei tarvitsi Kajaaniin asti Biorexiin menemään ensi-iltoihin, kun ne olisivat täällä! Jokin sisustuskauppakin olis kyllä hyvä lisäys tänne ja myös jokin uusi ravintola tai syömäpaikka esim. Subway tai jokin perinteinen ravintola. Ennen myös nykysen Kähkösen tiloissa oli se kauppa nimeltä Rosa, jos jokin muistaa, missä myytiin kaikkea koruja ja ihonhoitotuotteita yms meikkejä naispuolisille ja miksei miehillekkin, mutta siitä tuli mieleen, että Body Shop liikekkin ois kiva tänne! Siinäpä nuita oli, mitä on tullut ihmisten kanssa mietittyä ja pohdiskeltua, että miksi sitä aina lähtee muilta paikkakunnilta vaatetta, tavaraa yms. hakemaan, kun ne voisi perustaa tänne Suomussalmelle! Ja ehkä näilläkin asioilla saataisiin Suomussalmenkin asukaslukua nostettua ja muuttoliikettä vähennettyä pois täältä.
- puutteenperä
Liian pitkä lista näin pienelle paikkakunnalle.
- tätä mieltä.
Nuorille suunnattu vaatekauppa, kuten esim. kajaanissa oleva vero moda.
Pajakkahan myy tämän merkin vaatteita, mutta voisi täällä olla kuitenkin erittäin tuommoinen liike joka vetäisi nuoria asiakkaita. Pajakka voisi keskittää palvelut vanhemmalle väelle ja laajentaa näin niiden tuotemerkkien valikoimaa liikkeessä... - VALITETTAVASTI
huonot valikoimat vateliikkeissä,
makasiinista ostan jotain pientä vaatetta
MUUTEN KAIKKI KAJAANISTA JA OULUSTA
kun farkutkin pitäs tilata... heh ei oikein toimi siis.. - juokse porosein
Kilpaporojen valmennuskeskus, joka olisi erittäin tarpeellinen. Saakohan siihen kunnan-, valtion- ja EU-tukea?
- keilaajaksi
keilahalli
- ex-kainuulainen
Laittakaa sinne joku kunnollinen iso kirppis,siinähän on keskustassa paljon tyhjiä liikehuoneistoja.
Pöydät ja loossit,eikä mitään pieniä persläpiä,viikkovuokra/kk -vuokra,itsehinnoittelu tavaroihin,joku valvomaan ja myymään.
Luulisi kodeissa ja taloissa tavaraa olevan joutilasta jokaisella.
Tavarat kiertoon vaan,Kunnantalossa oleva kirppis on surkeuksien surkeus.
Ja kiinteistön omistaja vuokraa tilat,siitä vaan jotkut joutilaat työttömät töihin.
Yrittänyttä ei laiteta! - koejb
MOSKEIJA nyt jo tulevaisuutta ajatellen.
- mitehhänlienöö
Saapihan sitä tänne palveluita kaivata mutta,pitäisi ensin olla sitä perustoimeentuloa, teollisuutta, kaivoksia, kannattavaa maataloutta ennen kuin palveluille on tarpeeksi käyttäjiä.Toistensa paitoja pesemällä,noin kärjistäen sanottuna, ei homma pitkään pyöri vaikka kuinka starttirahoja jaettaisiin.Toisaalta,kukapa se oman kylän porvaria sittenkään elättäisi..
- C.Ulli
Thai-hierontalaitos!
- jytäkulli
kannatetaan
- Työtätekevä
Työpaikkoja !
- maailmanluokanurheilija
Meiltä puuttuu talkoohenki. Ajattelutapa on ettei kaverille mitään. Puoluepeliä se on ollut aina ja hyväveli klaanin terroria. Kaikkihan lukivat tämänpäivän Yläkainuu jossa palkittiin kainuun ansioituneita urheilijoita, kovia saavutuksia, mutta minne unohtui maailmanmestari. Viimmevuonna toi kultaa ja hopeaa mm, kisoista ja monena edellisenä vuotena ollut mitallisijoila, onkohn hän väärää puoluetta vai eikö taivu hyvävelijärjestöön. Mielestäni kainuun ykkös urheilija. Onnea ja menestystä tulevissa koitoksissa me tunnemme sinut ja olet tämän kylä KUNKKU. Me muu ollan rinnallasi marjanpoimijoita. Jos me ei itse panosteta mihinkää niin saa sitä itkeä etttä meiltä puuttuu sitä ja tätä.
- toholampinen
Kuka maailmanmestari Suomussalmella tai sen seuroissa ?
- mitehhänlienöö
Oletkohan koskaan poiminut marjaakaan myytäväksi ihan itse? Eppäelen,sano kijantalaenen. Vaan kuluuhan se aika köllötellessäkin kun kortistosta tulee päivärahat ,piruako sitä sääskien syötäväksi vesakkoon..Ja raskashan se sanko olisi kantaa autolle, saati sitten kotiin asti..
- Mummali
Nuorille pitäisi olla jotain toimintaa ja tiloja missä kokoontua koulupäivän jälkeen ja joku ohjaaja vetämään hommaa kunta voisi palkata sellaisen? Nuoria ei pitäisi unohtaa kunnassa muutakin kuin liikuntaa tarvitaan vaikka hyvä se on liikunta nuorille harrastus myös se.
- jokaisellejotain
Eikös ole nuorisotalo? Kerhot? Seurakunta?
- gebert
Eikö kukaan tunne Anteroa Pesiöltä maailmanmestaria.
- mielenk
Kerro nyt ihmeessä lajikin. Ei tunneta.
- kornetti
Tallinassa 11,10 2016 . Voimanoston mm.kisat , Antero Juntunen voitti maastavedossa kultaa ja kokonaiskisassa hopeaa. Vuosienvarrella kansainvälisistä kisoista ropissu mitaleja enemmän kuin muille Suomussalmelaisille yhteensä.
- Puutelista
Vaikka mitä. Eettisesti tuotettu ruoka nyt ensimmäisenä tulee mieleen. Lähellä ja luomuna tuotettu liha jne.
- Onkopalveluu
Pitkänrivan tuotteet kotiinkuljetus nyt ja heti..
- rahallaostamaan
Kyllä meiltä puuttu urheiluvälineliike. Hintoja vertaamalla muihin ketjuihin olen huomannut, jotta Kajaaniin tai Kuusamoon kannatta lähteä perheille valitsemaan. Samalla tulee vaihtelua arkeen ja ruokailu ravintolassa.
Missä mättää, että kuntalaistemme vähät rahavirrat vierivät muualle, samoin yrittäjien maksamat verotulot ?
Onko elinkeinoasiamies huomannut tämän ongelman ? - kuubas
No ei varmaan oo huomannu, ei mitään...
kaupungissa huomattavasti edullisempaa, se on selvä !!! - mitähäntekee
rahallaostamaan kirjoitti:
Kyllä meiltä puuttu urheiluvälineliike. Hintoja vertaamalla muihin ketjuihin olen huomannut, jotta Kajaaniin tai Kuusamoon kannatta lähteä perheille valitsemaan. Samalla tulee vaihtelua arkeen ja ruokailu ravintolassa.
Missä mättää, että kuntalaistemme vähät rahavirrat vierivät muualle, samoin yrittäjien maksamat verotulot ?
Onko elinkeinoasiamies huomannut tämän ongelman ?ONKO täällä elinkeinoasiamies?
- Autioituvakylä
Eihän tänne kannata mitään uutta laittaa,kun entisiäkään palveluita ei käytetä. Koko ajan kyliltä kuuluu että se ja se on lopettamassa tai suunnittelee lopettavansa.
- hööna
Pitäisi ajatella ikäjakaumaa, ei ne mummut ja vaarit jokavuosi niitä ulkoiluvaatteita osta. Se vähäinen nuoriso ei urheile muuta kun kynsivät niitä puhelimiaan siihen ei urheiluvarusteita tarvita.
- kylärunkkari
Runkkauskoppi kunnantalon viereen niin ei tarvii aine turjanhovin vessaan mennä.
- orinalku
Mee siihen kunnantalon vieressä olevaan tupakkikoppiin siellä ei kukaan käy, onhan se vähän kylmä, paat vähän vauhtia eiköhän onnistu. Turhaan sinä etemmäs juokset
- Nampiirakk
Vieläkö marketin pihalla myyvää vaunusta ruokoo?
- maksavia
Suomussalmemme tarvittaisiin turisteja rahaa tuomaan, niinkuin Kuusamoon ja Sotkamoonkin tuodaan.
- vastamäki
Meillä kun ei ole sitä mutkamäkeä, niinkun Sotkamossa ja Kuusamossa, mitä me niille turisteille tarjotaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575825Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "773123Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella232320No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402045- 191938
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621843Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61589Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83121281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191201Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah791057