Olen pian 18-vuotias ja olen urheillut 14-vuotiaasta asti todella paljon, välillä liikaakin. Kuukautiseni alkoivat noin 12,5-vuoden ikäisenä. En muista ollenkaan sitä, olivatko kuukautiseni silloin miten epäsäännölliset. 14-vuoden ikäisenä kuukautiset tulivat silloin tällöin epäsäännöllisesti, välillä oli kuukausia jolloin ei tullut ollenkaan. Äidilläni oli nuorempana sama juttu ja hän ei pystynyt saamaan lapsia normaaliin tapaan, vaan joutui käyttämään jotakin lääkkeitä apunaan.
16-vuotiaana aloitin e-pillereiden syönnin ja söin niitä vajaan vuoden ajan Pillereiden käytön myötä kuukautiskierto muuttui säännölliseksi. Kun lopetin pillerit, kuukautiseni kuitenkin palasivat entiseen tapaansa epäsäännöllisiksi ja vähitellen jäivät kokonaan pois. Nyt tilanne on se, etten edes muista milloin viimeksi minulla oli kuukautiset. Vain tässä noin 2-3 kk sitten, kun otin jälkiehkäisytabletin, alkoi sen jälkeen vuoto, mutta muuten ei MITÄÄN reiluun vuoteen tai ylikin.
Uskon, että tämä johtuu liikuntani määrästä, mutta hieman huolettaa se, että äidilläni oli sama juttu, eikä hän voinut normaalisti saada lapsia.
Minkälaista vaikutusta tällä asialla on raskaaksi tulemisen mahdollisuuteen? Onko mahdollista tulla raskaaksi jos kuukautiset ovat tuolla mallilla..
Kiitos jos joku jaksoi lukea tämän koko pitkän tekstin! D:
Ei kuukautisia vuoteen pariin
3
77
Vastaukset
- Kkysymysmerkki
Lisäyksenä vielä, kun unohtuin mainita, että uskon syyn johtuvan liikunnan lisäksi myös jatkuvasta stressistäni.
- mene lääkäriin
Ilman ehkäisyä ei kannata olla. Ovulaatio voi tulla milloin tahansa, kun kierrosta ei ole hajuakaan.
Terveellä naisella on kuukautiset. Ne suojelevat naisen terveyttä. Siksi lääkärit yrittävät reseptilääkkeillä käynnistää kuukautiset uudelleen, jos niitä ei ole ollut moneen kuukauteen.
Onko sinulla muita ongelmia kuin liika liikunta ja stressi. Mietin esimerkiksi painoasi.
Jos elimistö ei toimi normaalisti, se ei esimerkiksi kypsytä munasoluja, niin raskaaksi tulo on mahdotonta. Toki niiden munasolujen kypsyttämiseenkin on keinoja, joita keinohedelmöityksessä käytetään.
Kehoitan sinua menemään lääkäriin. - taas kiertoradalla
Hei,
minulla oli kuukautiset pois pitkään. Jopa 2 vuotta. Olen 28-vuotias, ihan normaalipainoinen nainen (BMI ~19), lenkkeilen päivittäin ja pyrin syömään terveellisesti. On ollut elämässä kaikenlaisia mullistuksia ja muita asioita viime vuosina (perheasioita, opiskelua, työharjoittelua jne.), että en ollut saanut aikaiseksi mennä lääkäriin. Nyt tilasin ajan ja arvatkaa mitä tapahtui? Kuukautiset palasivat takaisin itsellään tänään!
Nyt ahdistaa kyllä, että olisi pitänyt todellakin jo aikaisemmin toimia. Tilaan kyllä vuotojen mentyä ohi ajan tarkastukseen ja papaan. Ettei ole mitään hälyyttäviä muutoksia tapahtunut. Hävettää mennä sinne, olen sellainen ihminen etten itsestäni oikein muista pitää huolta :/ Varmasti herättää kysymyksiä gynenkin päässä, että minkälainen nuori nainen antaa olla kuukautisensa 2 vuotta pois.. Noloa! Pelkäsin jo saavani mummo-oireita; hiusten harmaantumista jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894