hei. minulla olisi muutamia kysymyksiä koskien lapsettomuutta.
-Mikä on yleisin syy lapsettomuuteen?
-Vaikuttaako liika ylipaino (bmi46), vaikka kuukautiset olisivat normaalit?
-Entä vaikuttaako liika ylipaino (bmi46), vaikka kuukautiset olisivat primolut nor keltarauhashormonivalmisteen ansiosta normaalit ja gynekologisessa tutkimuksessa gynekologi olisi sanonut, että vikaa ei ole?
-Vaikuttaako stressi ja paineet niin paljon, että vika voisi olla siinä?
sitten vielä tälläinen kysymys:
olen ollut ennenkin raskaana, mutta nyt olen yrittänyt mieheni kanssa lasta jo 14kk tuloksetta, missä voi olla syy?
lapsettomuuden syitä?
3
283
Vastaukset
- 32+2
Kyllä liika- ja alipaino vaikuttavat raskaaksi tuloon, eli ihan ensimmäiseksi sinun kannattaisi yrittää tiputtaa painoa.
Tsemppiä! - Eugenics
Suosittelen katsomaan dokumentin "Disappearing Male".
http://topdocumentaryfilms.com/the-disappearing-male/ - -------------
Bmi46 on jo niin uskomaton ylipaino, että miten voisi sen kokoinen mitenkään selvitä synnytyksestä saati keisarileikkauksesta? Muutenkin vauvan hoito on rankkaa, ja noin sairaaloisella painolla sydän on muutenkin koko ajan niin ylirasituksella, että jokainen päivä on sille "eloonjäämiskamppailua". Kannattaa tosiaan pudottaa paino, ennen lapsen yrittämistä, mahdollisuudet
raskauteen kasvaa samalla ja elinikä pitenee. Kun syö vähemmän, mitä kuluttaa, laihtuu takuuvarmasti. Kun paino on reippaasti pudonnut, voi mukaan ottaa myös liikunnan, mikä tukee entisestään laihtumista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523291Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?552560Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492554- 1102285
- 241893
- 241681
- 301626
- 1691540
- 361275