Olen saiastanut paniikkihäiriötä jo jonkin aikaa ja vajaa puoli vuotta sitten alkoi tuntua ettei omat keinot enää riitä. Koulu, harrastukset ja kaverit jäivät kun odottelin lääkärinaikaa loppusyksystä. Lopulta sitten maksoin itseni kipeäksi yksityisellä ja sain xanor reseptin. Lääke auttoi niin paljon että pääsin pois neljän seinän sisältä, voin käydä yksin kaupassa ja lenkilläkin. Myös kohtaukset helpottuivat, joskaan eivät poistuneet. Kun lopulta sain ajan terveyskeskuslääkärille, hän olisi halunnut lopettaa xanorin ja määrätä tilalle venlafaxiinia. Tutustuin lääkkeeseen hieman netissä enkäkoskaan uskaltanut käyttää sitä.Tätä määrättiin siksi koska kaikki ssri lääkkeet käytiin läpi silloin kun podin masennusta vuuosi sitten. Masennus kyllä helpottui (lääkkeen lopettamisen myötä) silllä tulin lääkkeistä täysin työkyvyttömäksi,migreeni kroonistui,suunnittelin itsemurhaa ja ne oli pakko lopettaa päivystyksessä.
loppuvuodesta pääsin vihdoin psykologin juttusille, joka kirjoitti samalle viikolle lähetteen psykiatrille. Tässä vaiheessa olin jo luopunut toivosta sopivan lääkkeen suhteen ja tuohon terapiaan en juurikaan usko sillä se ei koskaan ole mitään auttanut. Lähinnä se stressaa ja tuntuu ylimääräiseltä pakolta.
Psykiatri sitten ehdotti että kokeilisin lyricaa, joka oli kuulemma tuonut hyviä tuloksia ahdistushäiriöpotilailla. Luin haittavaikutukset läpi mutta päätin että lääkettä on pakko kokeilla jos jotain apua halusin. Lopputuloksena sekava ja humalainen olo, järkyttävät rytmihäiriöt, kouristukset..niin ja boonuksena 6kg lisäpainoa (ja turha väittää että on tullut syömällä, niin tyhmä en ole itsekään että tuon uskoisin) jalat eivät esim mene kunnolla "koukkuun" niihin kerääntyneen nesteen takia ja sukanvarret painavat nilkkaan niin hirveät painaumat että pakko käyttää varrettomia sukkia.
Xanorhan lääkäreiden mielestä on huono lääke jota ei saa käyttää kun se koukuttaa. Mieluummin kai sitten neljän seinän sisällä 24/7 kunnes tältä planeetalta päätän lähteä..psykologillekaan en jaksa enää mennä kun tuntuu että olen tullut siihen pisteeseen ettei minua voi auttaa. Mieluummin kärsin vain paniikkioireista sitten kuin paniikista JA sivuvaikutuksista. Vai lieneekö halvempaa lykätä pilleripaketti käteen kuin antaa matkaan pätkä hirttonarua :(
sopivaa lääkettä ei löydy :(
6
419
Vastaukset
- k
joskus voi kestää kauankin kun löytää oikean lääkkeen :( ite oon kokeillut 4 eri lääkettä eikä löytynyt sopivaa nyt vuoden ilman lääkkeitä ja aina vaan pahemmaksi menee:/ sain ajan lääkäriin loppu kuusta ja taas kokeilemaan uusia lääkkeitä kurjaa hommaa kun viel pelkään noita lääkkeitä niin paljon. toivon mukaan löydät sopivan lääkkeen. ja sinä vedä sä ittes kiikkuun ja mee helvettiin täältä kiusaamasta muita! pilkka osuu omaan nilkkaan
- KyllästynytSekoiluun
Listaa sun kaikki oireet tänne niin katsotaan voidaanko me muut neuvoa ja auttaa. Laita paikkakuntaa tänne jos löytyisi läheltä joku vertaistukihenkilö. Pystytkö itse käsittelemään paniikkiasi kuinka? Analysoitko itseäsi? Miten masennuksen hoito? Vaikuttaako parantumiseen paniikkihäiriöstä masennus (väärät uskomukset "ei tästä mitään tule, en parane koskaan"). Kauanko käytit niitä masennuslääkkeitä?
Itseäni on valtavasti auttanut kirjoittaminen, lukeminen ja puhuminen. Itse kyllä uskon täysin terapian parantavaan vaikutukseen, enemmän kuin lääkkeisiin.- xenita
Mitenköhän näitä oireita nyt kuvailisi..riippuu kuinka pahana kohtaus on päällä mutta tällaisia "ensioireita" ovat vaikka puristava tunne kurkussa, tunne ettei pysty kunnolla hengittämään -> hyperventilaatio, sykkeen nopeutuminen (syke voi olla kaupassa 160 ihan helposti) ja yleensäkin sellanen ahdistava tunne että haluaa pois paikasta missä on paljon ihmisiä,pyörrytys,huimaus,onhan näitä. Kädet vähintäänkin yleensä vapisee, sen jälkeen anlkaa tuntua kuinka rintakehä vapisee, jalat tutisee :( muutaman kerran olen tuollaiseen pökrännytkin. Mitään elimellistä sairautta ei pitäisi olla sillä veriarvot ovat hyvät.
Kohtaus voi tulla missä vaan mutta varmimmin sen saa julkisella paikalla kuten kaupassa tai koulussa. (jossa en yleensä käykkään yksin, koulun olen jättänyt tauolle kun en sielä pysty olemaan, en voi edes tehdäkokeita kuin yksinäni tai muuten iskee kohtaus ja pitää palauttaa paperi vaikka puoli tyhjänä että pääsee pois tilanteesta) 99% ajasta vietän neljän seinän sisällä.
En juurikaan pysty käsittelemään paniikkia. Lähinnä vältän tilanteita joissa tiedän kohtauksen tulevan tai pakenen tilanteesta. Tajuan itsekin että ihmisen pitäisi kyetä viemään roskat 80m päähän ulko-ovesta suuremmin tsemppaamatta itseään tai käymään kaupassa yhdellä yrittämällä (saatan parikin kertaa kääntyä takaisin kun huomaan jonkun auton parkissa enkä uskalla mennä sisälle)
Masennus helpotti tuon lääkityksen lopettamisen jälkeen kun koulukin loppui siinä samalla. Nyt se kuitenkin tuli taas mukaan kuvioihin kun tajusin missä tilanteessa olen. Ja tiedän ettei se ainakaan helpota paranemistakun ei enää usko parantuvansa. Ja nyt tosiaan tullut mukaan vielä näitä päivittäisiä ajatuksia "mieluummin kuolee mahdollisimman nopeasti kuin loppuelämänsä pelkää päivittäin kuolevansa ja viettää vapaa-aikansa täysin kasviksena kotona ilman mitään sosiaalista elämää." Kyllä elämä on vähän menettäny merkityksensä kun ei mihinkään kykene, ei hyödytä ketään, mikään ei kiinnosta ja vaan on ja odottaa sitä päivää kun uskaltaa lopettaa kaiken :(
Masennuslääkkeitä käytin vajaa pari kuukautta tai siis niin kauan että niiden olisi varmasti pitänyt alkaa auttamaan jos niikseen oli ollut. Tällä hetkellä käytössä vain xanor. Oikeastaan vain tukinet:iin kirjoittaminen on auttanut sillä psykologikäynnit ovat alustavasti tuntuneet hyvin ahdistavilta ja mieluummin kyyhöttäisikin kotosalla.
- KyllästynytSekoiluun
Löytyykö sulta ketään läheistä joka pystyisi olemaan sun apuna? Auttamaan siedättämisessä noihin kohtauksiin ja kotoa poistumiseen? Mulle on muutaman kerran tullut noita klasisisempia paniikkeja, että sydän hakkaa ja pyörryttää. Silloin ei auta kuin istua alas, rauhoittaa itseä "tämä on paniikkia" ja hengitellä todella rauhallisesti. Toisaalta mun on myös todella vaikeaa neuvoakaan noissa tai tietää miltä sitä tuntuu pelätä, koska mun paniikit pyörii enemmänkin vahvan itsetarkkailun puolella ja siinä, että pelkään sekoavani.
Mitenkäs jos juttelisit uudelleen sen lääkärin kanssa noista lääkkeistä? Esim. Citalopram ja alkuun tukilääkkeenä tuo xanor? Ei kannata luovuttaa etsinnässä jos sitä tarvitsee. Joudun nyt vähän perumaan sanojani, että se terapia olisi jokin kaiken kattava parannuskeino :) Jos Venlaflaxin ei sopinut sinulle niin joku muu ehkä voisi sopia? Tilanteesi kuitenkin kuulostaa sille, että jotain apua on saatava. Joskus olen kuullut myös siitä, että terapia voi alkuun romahduttaa potilasta kun tajuaa miten syvällä sitä polkee. Mutta kun tuot ilmi, noita kuolemantoiveita niin toivon, että haet sitä apua. Älä nyt hyvä ihminen jää yksin murheiden kanssa- xenita
Onneksi on tämä tietokone niin pystyy pitämään jotain yhtyttä ulkomaailmaan :) Ongelmana vaan on se että nuo ssri-lääkkeet eivätsopineet alkuunkaan (mm.seronil,cipramil,cipralex...) ja tuo venlafaxiini joka kuuluu snri-lääkkeisiin (kuten myös efexor jne) oli haitoiltaan niin kamalan kuuloinen etten sitä uskalla syödä. Nyt kun oli vielä tuo pregabaliinia sisältävä epilepsialääke (lyrica) joka ei sopinut sitten missään nimessä. Lääkkeet vähän niinkuin on kohta käyty läpi :(
Tulee sellainen olo että kiusalla kokeillaan ensin kaikki huonot ja toimimattomat lääkkeet (lääkäri saa määrätä mihin tahansa vaivaan mitä tahansa sopivaksi katsomaansa lääkettä käytännössä) Tuo lyricakin on alunperin epilepsialääke joka ei toivotulla tavalla epilepsiaan auttanutkaan ja sillä sitten yritettiin hoitaa kaiken laista kunnes huomattiin että se saattaa tuoda helpotusta neuropaattiseen (hermoperäiseen) kipuun ja masennukseen/yleistyneeseen ahdistuneisuushäiriöön.
Olen jo suoraa sanonut että uskoisin asioiden helpottuvan jos saisin noita xanor reseptejä niin ettei tarvitsisi kuukauden välein ravata uusimassa niitä ja hirveän palopuheen saattelemana. Lääkärit jostain syystä on päättäneet ettei sitä määrätä tai sen määrääminen tehdään hankalaksi. Lisäksi olis kiva päästä kouluun tuollaisten kohtauslääkkeiden turvin, mutta näköjään pitää odottaa että jää tapeeksi jälkeen ja sitten vasta voidaan asiasta keskustella.
Parastahan tässä on että lääkäreillä ei juurikaan ole mitään erityisen mainittavaa tietoa lääkkeistä. Lääkkiksessä luetaan yksi kurssi farmakologiaa ja loput opitaan työssä, käypähoitosuositukset kokoajan käden ulottuvilla :( Toki muilla kursseilla puhutaan tiettyjen kurssiin liittyvien tautien lääkehoidosta mutta tieto siitä "miksi lääke vaikuttaa niinkuin se vaikuttaa, mistä haittavaikutukset johtuvat" on aika surkean huonolla tasolla. Kumman hyvin valelääkäritkin noilla käypähoitosuosituksilla jo googlella pärjäävät..Sitten voi hyvillä mielin nyrpistää nenää ja miettiä että "tuokin potilas luulee tietävänsä kaikenlaista"
Onneksi minulla on poikaystävä joka parhaansa mukaan auttelee tässä siedätyksessä mutta helppoa ei todellakaan ole :(
- Anqelica
Heipsis!
Minulle määrättiin myös Lyricaa kaikkien epäonnistuneitten lääkekokeilujen jälkeen ja löysin avun lyricasta ja sertraliinista. Yhdessä kuulema käytettynä kaikista parhain apu. Lyrica kyllä toi minullekkin lisäkiloja 20 kappaletta mutta olinkin aika laihassa kunnossa ja nyt normaalipainoinen. Ja noitten 20kg:n jälkeen ei ole paino noussut, muutama kilo jopa tippunut. Kun aloitin lyrican, haittavaikutuksena oli juuri tuo humalainen olo mutta ei juuri muuta. Lyrica toimii ilmeisesti niin että mitä pitempään käyttää niin sen paremmin se auttaa. Olin siis itsekkin melkein vuoden neljän seinän sisällä ja paniikkikohtaukset olivat päällä 24/7. Söin Lyricaa varmaan 1-2 vuotta ja sen jälkeen pystyin olemaan ilman lääkitystä 1,5 vuotta. =)
Mutta parempia vointeja ja toivottavasti vielä löytyisi lääke joka sopisi sinulle ja toisi avun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse834597Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103820Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1733612Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.552046Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291104
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882