"Despite heroic resistance during the Winter War, the Finns eventually capitulated and were forced to to forfeit over 10% of their territory in exchange for peace"
Työntäkööt jenkit päänsä paikkaan, minne aurinko ei paista ikinä.
=DW=
Kukkenhaimi ei tule suomeen ikinä.
13
84
Vastaukset
- |
Yksi lysti, ryki tai yski, ei minun maailmaani kaada, tuli tai ei.
- Näin siinä kävi:
"Sankarillisesta puolustautumisestaan huolimatta venäläisiä vastaan talvisodan aikana suomalaiset lopulta joutuivat antamaan periksi ja joutuivat luovuttamaan yli 10% alueestaan saadakseen rauhan Idän jättiläisen kanssa."
- ...
"capituled"
Suomi ei ole antautunut ikinä koskaan kenellekkään..
=DW= - Ei vaan"capitulated'
... kirjoitti:
"capituled"
Suomi ei ole antautunut ikinä koskaan kenellekkään..
=DW=Siinähän luki "capitulated" eli antautui, mutta se voidaan kääntää myös 'perääntyi', ''antoi periksi'', siksi käytin juuri tuota viimeistä.
Mistään ei , ei Ruotsistakaan, apujoukkoja tullut., joten sen mittaamattoman idän sotilasjoukon edessä oli lopulta annettava periksi, kun 100 000 suomalaista nuorta miestä oli sinne Karjalan rintamille kuollut, tapettu elävältä. ''Kaatuivathan'' ne sitten, ei kai sitä surmattuna pystyynkään jää seisomaan.
J a ainakin toiset 100 000 haavoittui psyykkisesti ja / tai fyysisesti.
- Santeri Kakkonen
Kukkenhaimin maksakoon Pajunen jos sen Suomeen tuo.
- Mikähän sitä
Hgin kaupunginjohtajaa , Pajusta oikein riivaa?
- Pirre*
Mikähän sitä kirjoitti:
Hgin kaupunginjohtajaa , Pajusta oikein riivaa?
Uskoisin että suuruudenhulluus..
- maagikko
Meillä on museoita jo ilman kukkelia. Varastot täys kunnon esittävää taidetta. Menköön jussi p vaikka tarkistamaan niin joka lähtöön löytyy tauluja joita voisi eri näyttelyihin kota.
- How true, maagikko,
juuri noin. Kansallismuseo ja Ateneum eli nykykielellä Atski olisivat riittäneet meille, niissä on Suomen kansan kova historia tallennettuna.
Oman kansan historia on tärkeä. Se pitää tuntea! - Juuri niin,
monikaan ei tiedä siitä yhtään mitään mikä on totta,
jotan luulojaan korkeintaan!
Jos ei ymmärrä kansan menneisyyttä, ei ymmärrä sen nylyisyyttäkään! - G kuin geisari
Kyllä ei kukkenhaimi, mutta se G:llä alkava toinen hirvitys saattaa hyvinkin tulla ja helsinkiläiset senkun maksavat. Pitänee muuttaa täältä pois, veroäyrimme nousee muuten sellaisiin lukemiin,että ei mulla ole enää varaa asua täällä, vaikka kuinka olisi kansainvälistä museota ja matkailijoita sankoin laumoin sen vuoksi joka raossa. Kaupunginjohtajaamme vaivaa valitettava suuruudenhulluus ja muita hanketta kannattavia Keisarin uudet vaatteet -niminen halvaus.
Joku uusauervaara on kuulemma äskettäin vokotellut naisia niin,että ovat luovuttaneet miehelle rahansa ja ymmärryksensä. Helsingin G-tapauksessa asialla ovat olleet myös melkoiset hurmurit, kun vaaleilla valitut luottamusmiehet ja -naiset on saatu lupaamaan yhtä ja toista jo etukäteen, vaikka mitään näyttöä tulevista turistivirroista ei ole tai rahoituksestakaan sen puoleen. Sen sijaan kassavajeesta on. Mutta G-jutut tuntuvat aina olleen hieman hämärähommia, kuten nyt vaikka G-pisteen etsiminen ja G-miesten touhut suuressa jenkkilässä aikoinaan.- Näytä minulle
Laita lääkärikirjan kuva siitä g-pisteestä.
- G kuin geisari
Näytä minulle kirjoitti:
Laita lääkärikirjan kuva siitä g-pisteestä.
Kaikella kunnioituksella: tässä vaiheessa hautaa se on sinulle ja muille asiasta tietämättömille turhaa. Mitä ei tiedä, ei osaa kaivata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832