Molemmilla kissoilla ripuli

kissoistahuolestunut

Eli meillä on 3vuotias kissa, ja sitten ihan pentukissa, joka tuli meille marras-joulukuun vaihteessa.
Aluksi isompi kissa ei voinut sietää pentua, joten oletimme että hänen ripulinsa olisi johtunut tästä.
Mutta nykyään isompi kissa hoivaa pikkukissaa kuin omaa pentuaan, ja nukkuvat vierekkäin ja leikkivät yhdessä, ja tulevat siis loistavasti toimeen keskenään.
Ja silti ripulointi jatkuu. Eikä sitä ole pelkästään isommalla kissalla, vaan nykyään myös pentukissa ripuloi.
Olemme miettineet johtuisiko se ruuasta (pentu syö kyllä eri ruokaa kuin isompi).
Mutta olemme vaihtaneet ruokaakin, eikä se auttanut.

Pentukissa on saanut jo rokotuksia, ja molemmilla on annettu matokuuritkin aina ajallaan.
Olisiko mitään tietoa mistä tämmöinen ripulointi johtuu? Heillä on siis ihan kokoajan vatsa sekaisin, molemmat kissat syövät hyvin, eikä nirsoile.
Ripuli on siis ihan todella löysää ja haisee todella todella pahalta.

Molemmat kissat ovat kyllä menossa lähiviikkoina eläinlääkärille, mutta jos täältä sais jo jotai alustavaa tietoa tai neuvoja tähän ongelmaan.

1

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitoa ripuliin

      Syitä voi olla useita ja ne kannattaa tutkia tarkkaan, sekä hoitaa kuntoon. Ripuli on vaarallista varsinkin pienelle pennulle, kuivuminen uhkaa hyvin nopeasti.

      Ruokavalio on yksi ripulin syy (allergia, liika hiilihydraatti, maitotuotteet jne), madot ja muut sisäloiset toinen, giardia ja kokkidioosi myös.

      Tekisin nyt niin, että ottaisin ulostenäytteet (3 päivänä) ja veisin ne tutkittavaksi klinikalle. Näytteistä edellä mainitut giardia sekä kokkidioosi sekä mahdolliset madot.

      Muuttaisin ruokavalion mahdollisimman miedoksi vähäksi aikaa. Eli vaikka keitettyä kanaa muussattuna keitinlientä. Lisänä antaisin maitohappobakteeria tai prebioottia (Inupekt Forte on hyvä) hoitamaan suoliston ja vatsan bakteerikannan kuntoon. Älä anna mitään ruokaa jossa on hiilihydraattia (viljaa, sokeria, kasviksia), vaan mahdollisimman laadukasta ja lihapitoista ruokaa. Kalakin kannattaa jättää antamatta, moni kissa on kalalle allerginen.

      Jos sitten ulostenäytteestä löytyy jotakin, niin hoito sen mukaisesti. Normaali madotus kun ei riitä giardiaan eikä kokkidioosiin.

      Epäilen kyllä, että pentu on tuonut tullessaan jotakin, jonka sitten aikuinen kissakin on saanut. Useinhan pennut ei edes oireile vaan ovat oireettomia kantajia ja ongelma paljastuu vasta kun toinen kissa tai muu eläin alkaa oireilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1984
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1804
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1470
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      523
      1091
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      978
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      920
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      889
    Aihe