Ongelmana on löytää kirjastosta sopivia kirjoja ilman kirjailijan tarkkaa nimeä.
Onko netissä olemassa jotain hakukonetta, jolla voisi hakea itseään kiinnostavia kirjailijoita tai kirjoja. Tarkoitan, että voisi syöttää hakukriteerinä erinäisiä tietoja ja saisi luettelon mahdollisesti kiinnostavista kirjailijoista/kirjoista. Hakukriteerinä voisi olla esim.dokumentti/fiktio, mielenkiintoalue, kotimainen/käännöskirjallisuus jne.
Vinkkinä voi antaa myös hyviä nettisivuja, jotka palvelevat jollain muulla tavoin em. asiaa.
Mielenkiintoisten kirjojen löytäminen
iihop
2
145
Vastaukset
Klassikkoautomaatti:
http://www2.hs.fi/klik/klassikkoautomaatti/klassikkoautomaatti.html- iihop
Kiitos linkistä, tuohan on juuri sellainen kuin etsinkin. Puutteena minun osaltani on, että se tosiaan sisältää vain klassikkoja.
Luulisi, että jokin kirjasto sisällyttäisi omiin hakukoneisiin mainitsemiani hakukriteerejä. Saattaa vain olla töisevä homma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä951975Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2851813Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3101610Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1941492Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931071- 511017
- 56987
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56978- 28963
- 67954