VW Bora 99

Harri751

Onko kellään mitään tietoa, miksi bora ei käynnisty puolilämpimänä? Autossa bensakone, tulpat ja jäähdytysnesteen lämpöanturi vaihdettu. Kylmänä ja täysin lämpinä käynnistyy hyvin, puolilämpimänä ei vaan lähde käymään? Joskus kun painaa kaasun pohjaan käynnistettäessä niin starttaa pitkän starttauksen jälkeen.

Tämä yleensä tapahtuu pitkän ajomatkan jälkeen, kun kone on jäähtynyt hieman.

2

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Pollo del Muerta

      Yksi tarkistuskohde, jonka toiminta kannattaa myös testata, on imuilman lämpötilatunnistin. Vika vaikuttaa siltä, että jokin tunnistin lähettää väärää tietoa ECU:lle.
      Myöskin kannattaa laittaa polttoaineen sekaan ruiskujärjestelmää puhdistava lisäaine ja suorittaa imupuolen kautta tehtävä puhdistus.
      http://www.kaasutinexpertti.fi/shopultra1/cat/product_details.php?p=1430
      http://www.kaasutinexpertti.fi/shopultra1/cat/product_details.php?p=748
      Näillä eväillä ensialkuun ja jos häiriö jatkuu, niin ihmetellään lisää.

    • ei se lähe.,.

      Mulla oli auto joka ei käynnistynyt kun moottori oli ollut sammutettua 5-15 minuuttia, vaihdoin auton pois, vika ei selvinnyt. Mutta kun yritti käynnistää tuon 5-15 minuutin aikana, bensa tuoksahteli voimakkaasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      57
      3585
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      41
      3396
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2791
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      46
      2536
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1619
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1493
    8. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      20
      1338
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1307
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1241
    Aihe