Mikä on paras 3g router?

ex kuitu

Eli mikä olis hinta-laatu suhteeltaan paras 3g router?
Tarjontaa tuntuu olevan nii pejkeleesti nii ei voi tietää mikä olis oikeesti hyvä!?
Ja liittymä on siis saunalahen.

Kiitos!

6

2806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • D - link

      Dir-855

    • lollololololoolol

      mikä on 3g

    • 3G sucks

      3G on vieläkin pelkkää kusetusta!
      Suurimmassa osassa suomea on edelleen GPRS yhteydet, riippumatta siitä mitä ne operaattorien kartat sanoo. No joo, hesan ydinkeskustssa, tampere, oulu...löytyy varmaan myös LTE mutta pienellä alueella ja sielläkin on pahoja katveita.
      Kyllä noita laitteita on kokeiltu hirmu kasa ja jokainen operaattori lupaa toimivuuden, ja paskat. Nyt on menossa Telewellin jakava DNA mokkula 4G LTE Wlan S, joka hiton tikussa ja reitittimessä on sama piirre kun tiedonsiirtoa tehty arviolta 200-500 megaa niin alkaa pätkiminen joka johtuu tiedonsiirron rajoittamisesta. Tämä rajoittaminen johtuu verkosta ja sen kapasiteetista josta ei tietenkään kerrota kuluttajille koska halutaan säilyttää se mielikuva että kun ostat vaikka liikkuvan laajakaistan niin teoreettinen max. nopeus on koko ajan käytössäsi, ei se vaihteluvälikään pidä paikkaansa koska hetken päästä palaat iloiselle 80-luvulle GPRS:ssän muodossa. Tulee mieleen ne ajat jolloin win98 imutettiin 56:lla moodemilla, viva la revolution! Soneralla/Telellä oli siihen aikaan kiva inet ohjelma joka pätki yhteyttä kymmeniä kertoja päivässä ja joka kerrasta jolloin uusi yhteys muodostettiin tienattiin 50 penniä, tällä keinolla tienattiin miljoonia.
      Oma asiansa useat eri laitteet joilla yhteys muodostetaan kuten nyt tämä Ipad jolla kirjoittelen laite on suunniteltu usan markkinoille mutta niitä myydään mielellään minne vaan vaikka verkkoprotokollat ja rautapuoli 3g:ssä tökkii pahasti suomessa, netistä löytyy lisää tietoa aiheesta. Tämän päivän trendi on ollut jo pitkään että ohjelmistokehitys on ulkoistettu käyttäjille, laiteraakile myydään kuluttajille jotka tuskailevat laitteiden kanssa ja antavat toivon mukaan palautetta jonka pohjalta tehdään "ehkä" ohjemistopäivityksiä, upeaa.

    • TheMän1

      Mulla on toi Netwjork 3G WLAN routteri, todella hyvä laite hintaisekseen. Ainoat huonot puolet ovat :
      1.Ei saa helposti yhteyttä.
      2.Katkaisee jatkuvasti yhteyttä
      3.Hankala muuttaa asetuksia.
      4.USB ei anna tarpeeksi virtaa
      5.Ei tunnista mokkuloita.
      6.Verkko pätkii 3min välein.
      7.Verkkovirtalaite ei kestä.
      8. Ei lisäantennia.
      9. Myös virrat pätkii.
      10.Ei ole repeater toimintoa.

      Joo, mut siis muuten toimii kun sukellusveneen vessa, no broblemos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      119
      5089
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3628
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1484
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      21
      1307
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1282
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1188
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1107
    Aihe