kenelläkään tällaista kipua?

Ensin luulin sitä umppariksi. Oikealta puolelta suoliluusta pikkasen napaanpäin ja ehkä vähän myös alaspäin. Siinä tuntuu päivittäin jonkinlaista kipua. Aluksi viilteli (tää alkoi jo maaliskuussa) Jatkuu vieläkin. Joskus tuntuu että siinä "muljahtelee" jokin. Munasarjassa jotain? Kun ei se voi umpilisäkekään olla. Ei ole mitään vaikutusta seisooko paikallaan, kävelee, makaa mahallaan-kyljellään-selällään, nostaa jotain, kurkottaa ylös. Tuo viiltely ja vihlaisu tulee kuitenkin. Kenelläkään tällaista? Lääkäriin en ole töitten takia vielä kerinnyt.
31128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mulla samanlaisia kipuja ollut jo pitempään. kirjoittelin tuossa siitä oik. puolisesta vatsakivusta. voi olla kysta tai jotain.. lääkäriin olen menossa, suosittelen sitä myös sinulle, että saat mielenrauhan. tuntuuko sulla, että sisällä repeäisi jotain kun se kipu tulee? mulla on sellainen fiilis, että jokin repeää ja sit sattuu ihan sairaasti..

Äänestä
  • En nyt sanoisi että repeäisi mutta tuo muljahtelu... tuntuu kuin sisälle olisi laitettu vesi-ilmapallo joka on puolillaan täynnä jähmeää ainetta. Sitten kun tuo "pallo" liikkuu ympäri se jähmeä neste tipahtaa alas (=kipu) ja taas kun pallo kieppuu, neste jää ylös kunnes tippuu painovoiman avulla alas.

    Äänestä

  • SidoMinut kirjoitti:

    En nyt sanoisi että repeäisi mutta tuo muljahtelu... tuntuu kuin sisälle olisi laitettu vesi-ilmapallo joka on puolillaan täynnä jähmeää ainetta. Sitten kun tuo "pallo" liikkuu ympäri se jähmeä neste tipahtaa alas (=kipu) ja taas kun pallo kieppuu, neste jää ylös kunnes tippuu painovoiman avulla alas.

    ihan samalla tavallakuin "apuva"llekin. Tilaa aika gynegologille. Hän tutkii ultralla munasarjasi ja kohtusi. Minulla on samanlaista kipua ollut jo kohta vuoden ajan. Vasemmassa munasarjassa on iso kysta ja se aiheuttaa luultavasti kivun. Se ei ole vaarallinen, mutta sitä seurataan ja katsotaan pieneneekö se vai suureneeko. Leikkausta harkitaan myöhemmin. Kipuni ei ole ihan jokapäiväistä ja saattaa mennä pitkiäkin aikoja että en tunne mitään ja sitten taas.... Burana on oiva lääke tähän kipuun.
    Mutta kuten mainitsin, gynelle, rauhoittaa kummasti kun saat tietää mistä kipusi johtuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SidoMinut kirjoitti:

Ensin luulin sitä umppariksi. Oikealta puolelta suoliluusta pikkasen napaanpäin ja ehkä vähän myös alaspäin. Siinä tuntuu päivittäin jonkinlaista kipua. Aluksi viilteli (tää alkoi jo maaliskuussa) Jatkuu vieläkin. Joskus tuntuu että siinä "muljahtelee" jokin. Munasarjassa jotain? Kun ei se voi umpilisäkekään olla. Ei ole mitään vaikutusta seisooko paikallaan, kävelee, makaa mahallaan-kyljellään-selällään, nostaa jotain, kurkottaa ylös. Tuo viiltely ja vihlaisu tulee kuitenkin. Kenelläkään tällaista? Lääkäriin en ole töitten takia vielä kerinnyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu