Kaikki fuerteventurasta !!!

Piija-76

Ollaan maaliskuua alussa lähdössä Correlajoon ekaa kertaa. Antakaa vinkkejä hyvistä/edullisista ruokapaikoista. Millaisia veneretkiä löytyy? Hintataso noin? Millaisia patikka/pyöräily reittejä löytyy? Ja mitä muuta näkemisen/tekemisen arvoista ... :)

7

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piija-76

      Ja miten pääse Isla de lobosiin?

      • Sotavento (ei kirj.)

        Lobosin pienelle saarelle mennään lasipohjaveneellä. Lippuja myydään aamupäivisin satama-alueen lähellä, muistaakseni on tarjolla myös turistitoimistoissa, matkaoppailtakin kannattaa kysyä.


      • Piija-76
        Sotavento (ei kirj.) kirjoitti:

        Lobosin pienelle saarelle mennään lasipohjaveneellä. Lippuja myydään aamupäivisin satama-alueen lähellä, muistaakseni on tarjolla myös turistitoimistoissa, matkaoppailtakin kannattaa kysyä.

        Mit ja mikähän on lähin kylä Corralejosta, jossa olisi kylämarkkinat?ähän ne liput maksaa ja kuinka useis noita botskeja kulkee ... sitä en oo mistään löytänyt ...


    • ///---++++

      Corralejo on pieni kaupunki, kaikki on lähellä. Täältä esim. saanet vastaukset moneen:
      http://www.sunnyfuerteventura.com/fi/corralejo/index.html
      Auto ainakin päiväksi alle ja saarikierrokselle, karttoja jaossa monessa paikassa.
      Fuerteventura on kiva saari, ei mitään suomibaarijuttuja :))

      • Piija-76

        Kiitos ... :)


      • Piija-76
        Piija-76 kirjoitti:

        Kiitos ... :)

        Onkohan Dyyneillä baareja/WC?


    • Los Lobos

      Corralejo on ihastuttava lomapaikka missä kaikki on lähellä, josta löytyy upeat rannat ja hiekkadyynit sikä toinen toistaan parempaa ruokapaikkaa. Liikkuminen Fuerteventuralla on helppoa ja edullista käyttäen linja-autoa tai vaikkapa vuokra-autoillen sillä teistö on hyvä ja keskinkertaisellekin kuljettajalle sopivaa. Suosittelen käymistä saaren pääkaupungissa Puerto de Rosariossa mutta huom. ei siesta-aikaan sillä silloin tuo oikea kanarialainen kaupunki on lepotilassa. Corralejosta pääsee helposti ja monta kertaa päivässä myös hurmaavalle Lanzaroten saarelle johon kannattaa käydä tutustumassa vaikkapa vain päiväselti.

      Onnittelut lomapaikan valinnan suhteen sillä Fuerteventura ja Lanzarote ovat Kanarian helmiä, omalaatuisiaan ja onneksi vielä pahimmalta massaturismilta säästyneitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      1840
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1763
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1754
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      1437
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1382
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      486
      1008
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      960
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      907
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      901
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      861
    Aihe