Mitä on ujous?

Ujo=?

Olen lähes koko ikäni kärsinyt ujoudesta, mutta vasta lähiaikoina olen alkanut pohtia mitä se oikeastaan on tai mistä ujouteni johtuu. Pohdittuani aikani tulin siihen johtotulokseen, että ujous on vain huonoa itsetuntoa, pelkuruutta.

Jos haluan lähestyä vastakkaista sukupuolta, pelkään torjutuksi tulemista. Kun haluan tutustua uusiin ihmisiin, pelkään mitä ne ajattelevat minusta. Ihmisten kohtaaminen, kammo uusia ihmisiä kohtaan. Jolllain tavalla tämä pelko on niin syvällä sisälläni, että en osaa lähestyä vastakkaista sukupuolta kasvoikkain.

Mitään suuria lapsuuden traumoja minulla ei ole, mutta nyt ainakin tiedän että isäni omaa myös huonon itsetunnon.

Onko keillä muilla vastaavia havaintoja ja miten olette mahdollisesti päässeet asian yli?

Todettakoon vielä, että olen 36v mies.

6

371

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaakoppi991

      Olen 23v -mies ja olen kanssa ollut koko ikäni ujo..

      Minun lapsuus oli sellaista, että vanhemmat opettivat kaikki asiat minulle piiskalla ja minusta se juuri liittyy tuohon samaan asiaan, ja olet aivan oikeassa tosta huonosta itsetunnosta.

      Kyllä minuakin ahdistaa tollaset sosiaali tilanteet, olen aina kulkenut sieltä mistä aita on matala, se on ollut kyllä todella iso virhe.

      Ja olen ajatellut tätä minun elämääni ihan suureksi vitsiksi, olen joskus ajatellut vain juosta auton alle, ja sillä siisti.
      (olen jo päässyt itsetuhoisuudesta pois, en ajattele enää niin)

      Mutta, virheistähän oppii ? ja koitan vain olla mahdollisemman paljon ihmisten kanssa kuin mahdollista, ja minulla ei ole kuin pari hyvää kaveria.

      Joskus tuntuu, että ei tästä elämästä tule mitään..

    • dhxgchxcghgxh

      Tiedoksi ujolle: "Lähiaikoina" viittaa tulevaisuuteen. "Viime aikoina" viittaa menneisyyteen.

      • Viimeajoista lähiaik

        Kiitos dhxgchxcghgxh, tuo hullu tapa ilmaista aikaa on ilmeisesti lähtöisin karjalan murteesta ja nykyisin sitä kuulee jo TV-toimittajiltakin. Käsittämätöntä, ettei ihmisten kielikorva kerro noiden sanojen eroa.


    • ujoutta kokenut

      Ujo=?

      Sanot pelkääväsi mitä muut sinusta ajattelevat

      Sinulla on korkeat ennakko-odotukset, siitä millainen sinun
      pitäisi olla. Kun näet, ettet vastaa vaatimuksiasi, alat torjua
      itseäsi ja näet asian niin, että muut torjuvat sinua. Alat pelätä
      ihmisiä.
      Kannattaisi ottaa riski ja ehdottaa tapaamista vastakkaisen
      sukupuolen kanssa ja katsoa mitä tapahtuu. Sittenhän näet
      käytännössä mahdollisuuksiasi. Kehitys kulkee todellisten
      tapahtumien kautta.

    • jk

      ei ole havaintoja

    • .......

      Olen ajatellut näin, että elämä on lyhyt. Tosi lyhyt. Voit kuolla huomenna. Mitä on pahinta, mitä voi sattua? Menetät kasvosi jonkun sellaisen edessä, jota arvostat? Siitäkin selviät hengissä. Laita asiat oikeaan mittakaavaan ja tärkeysjärjestykseen niin lopulta ylität itsesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1284
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      777
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      551
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      182
      498
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      497
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      483
    Aihe