Euro natisee liitoksissaan ja korot ampaisevat kattoon jahka seuraavassa kriisikokouksessa myönnetään tilanteen toivottomuus. Suomi putoaa A-sarjasta pois ja työttömyys räjähtää taivaisiin eikä töitä kohta ole enää muilla kuin haudankaivajilla ja psykiatreilla.
Yhteiskunnalliset levottomuudet, liikehdintä, hallituksen kaatuminen, kapina, jopa sota on tulossa. Asuntojen hinnat laskevat -70% - -90% ja ok-keisarit joutuvat myymään kartanonsa pois jääden velkaa pankeille satoja tuhansia euroja! Pankit vaativat lisävakuuksia niiltäkin joilla on varaa hoitaa velkansa ja sen ne tekevät vedoten poikkeustilaan. 1990-luvun alun horror ei ollut mitään verrattuna siihen mitä tulevan pitää. Homeiset korsut myydään pakkohuutokaupassa pilkkahintaan pankinjohtajan veljelle ja rikkaiden porsastelu senkun yltyy.
Siinä vaiheessa minä astun kuvaan, repäisen perstaskustani esille kolmen sentin paksuisen nipun 500 euron seteleitä ja ostan talon käteisellä pois kuljeksimasta. Rahat olen tietysti saanut hyvistä osakesijoituksista sekä yhdistelmärahastoista, joihin olen kerännyt tuhnuttelelusta yli jääneet varat.
Että näin sitä mennään ja auto pidetään tietysti kylmässä pakkasessa ettei se saa kosteusvaurioita. Ai jai kun kutkuttaa ja kohta minä nauran ok-johtajille ja kierin lattialla naurusta ah ah hahaha aaah hahah, siitäs saitte!!1!yks1!!
Romahdus tulee pian!
9
97
Vastaukset
- 4+7
HUI! Onpas pelottava skenaario tulevaisuudesta! Pitäisikö minun nyt myydä omistuskämppäni pois ja siirtyä vuokralle???
Phyrsk ja thirsk....
aaahah hah hah hah hah - rommunisti
Voi voi sentään... tätä romahdusta on ennustettu jo ainakin kymmenen vuotta, ihan juuri kohta tapahtuvaksi.... Tässähän olisi jo yhden omistusasunnon kohta maksanut niillä vuokramenoilla, voi, voi....Tosiasiassa luulenpa vielä käyvän tosiasiallisesti niin, että asuntojen hinnat ne vaan jatkavat hidasta nousuaan, ainakin pääkaupunkiseudulla missä itse asun!
- Luki.
Lucky Luki on osittain oikeassa,eräs juttu pisti silmään,500e kolmen sentin nippu.Saahan sillä jotain.
Todennäköisesti useita kohteita,Muulina olet pikkuisen fanittanut Lukia,ja nähtävästi olet tajunnut että näin tässä pitkälti nyt käy.
En tosin allekirjoita kaikkia väittämisiäsi,sehän on sinun kirjoituksesi.
Oikein ovalsit suomi putoaa parhaasta
luokituksesta. - Lucky Luki
Ainoastaan yksi kaveri palstalla tajuaa, että nyt rommaa ja rytäjää! Varautukaa kaivaamaan lisävakuuksia ja pankkihan voi nostaa marginaalia miten huvittaa jos on kriisiaika! Ai jai jai, siinä on ikivelkainen pankin torppari todella lirissä kun marginaali nostetaan viiteen prosenttiin ja euribori huitelee kahdessakymmenessä! Käteinen on kohta kunkku!
- Ei voi aina
Pankki ei voi yksipuolisesti nostaa marginaalia, ellei sitä ole erikseen sallittu lainasopimuksessa. Ja useimmissa asuntolainasopimuksissa sellaista kohtaa ei yleensä ole, monissa muissa lainoissa toki on. Pankit ottivat marginaalin nostoon oikeuttavan kohdan asuntolainasopimuksiin vasta parisen vuotta sitten, joten mitään sitä vanhemman lainan marginaalia ei voi pankki yksipuolisesti muuttaa. Ja suuressa osassa uudemmistakaan lainoista ei tuollaista kohtaa ole.
Ja näetkö missään merkkejä euriborin nousemisesta lähelle noita lukemia? Pikemminkin ohjauskorko tiputetaan nollaan (kuten USA:ssa ja Japanissa) ja euriborit pysyttelevät alhaalla. - Lucky Luki
Ei voi aina kirjoitti:
Pankki ei voi yksipuolisesti nostaa marginaalia, ellei sitä ole erikseen sallittu lainasopimuksessa. Ja useimmissa asuntolainasopimuksissa sellaista kohtaa ei yleensä ole, monissa muissa lainoissa toki on. Pankit ottivat marginaalin nostoon oikeuttavan kohdan asuntolainasopimuksiin vasta parisen vuotta sitten, joten mitään sitä vanhemman lainan marginaalia ei voi pankki yksipuolisesti muuttaa. Ja suuressa osassa uudemmistakaan lainoista ei tuollaista kohtaa ole.
Ja näetkö missään merkkejä euriborin nousemisesta lähelle noita lukemia? Pikemminkin ohjauskorko tiputetaan nollaan (kuten USA:ssa ja Japanissa) ja euriborit pysyttelevät alhaalla.Olet väärässä. Pankki voi nostaa poikkeusoloissa yksipuolisesti marginaalia.
- Luki.
Juuri näin korko voi mennä lähelle nollaa,ja silti on lama.Jopa sanosin todennäköisin.Korko menee lähelle nolaa.
- Lucky Luki
Hassua, nolo homa korko nolaa sanosin.. aah ahah haah nauran hyväle jutleni.
- Luki.
Muuleilla on nyt menossa ripulit housuun,osalla jo mennyt.Valheen syöttäminen palstalla on mennyt muuleilla täysin penkinalle.
Ikuinen nousu on katkennut ja pelon sekaisin tuntein odottavat kevättä.
Miksi pitikin ostaa juuri 2-3vuotta sitten oi miksi.Näitähän on palstalla reippaasti.
Vielä enemmän on palstalla näitä jotka ostivat 2005 luvun taitteen jälkeen.
Eihän siinä mitä jos ostivat edullisesti,mutta kun ei monikaan ostanut,ja näin haluavat muidenkin joutua maksamaan kuplaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475305Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "531857Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1361707Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151619- 141385
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41250No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol26124981-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171077Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771028Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60877