sähköpostin kansiohallinta sekaisin

jo 6 vrk tapellut

Miten saan Thunderbirdissä poistetuksi roskakorin alikansion? Se istuu sitkeästi, enkä saa poistetuksi sitä. Kansioissa on sekaannusta, niin, että niitä ei saa säädetyksi millään sellaisiksi kuin haluaa. Välillä on kaksi roskakoria, välillä on kaksi lähetetyt kansiota. Osa kansioista on englanninkielisiä, osa suomenkielisiä. Posti kuitenkin toimii nyt nopeammin. Hermot olivat koetuksella 6 vrk.

DNA:sta ei saa kunnon apua.

9

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo 6 vrk tapellut

      Voisiko joiku kopioida, millainen kansionäkymän kuuluu olla Thunderbirdissä.

      Mulla on IMAP ja SMTP. Webmailissa kansiot näkyvät toisella lailla kuin Thunderbirdissä. Ei tiedä, että milloin pitäisi kansioiden säädössä valita suomen- ja milloin englanninkielinen.On mahdollista valita jompi kumpi. Lähetettyjen postien kopiot menevät välillä toiseen ta toiseen. Mistä tiedän, että kumpaa pitäisi käyttää. Jos kansioiden valinnasta valitsen väärän (sent, lähetetyt), niin voi tulla mukana liikoja kansioita. Pitääkö Thunderbirdissä kansioiden olla ikonilla varustettuja vai keltaisia pahvikotelon näköiisä? Olen järjestyksen ihminen ja näyttää hunolta, jos INBOX, luonnokset ja roskakori ovat ikonilla varustetut ja sitten esim. lähetetyt on keltainen kansio.

      • ------

        Kannattaa valita sähköpostipalvelintyypiksi IMAP:in sijasta POP, ja tileistä varmistaa, että kyseessä on yksi ja sama kansio.
        Tilien asetuksista koko rakenne syntyy.

        http://aijaa.com/002869384281


    • laila löi leilaa ja

      Yksi syy siirtymiseni pois thunderbirdistä oli sen sekoilu juuri mainitsemallasi tavalla. Vaihda pois sinäkin joku toimivampi tilalle.

    • -----

      Loogisuus ei ole Thunderbirdin valtteja.
      Eri asennuskerroilla onnistuu luomaan erilaisen kansiopuunkin, ja vieläpä käyttämättömän erikoistilinkin.
      Kun sitten volttien ja kuperkeikkojen heittämisen jälkeen sen saa pelittämään, ei parempaa voi toivoa.

    • jo 6 vrk tapellut

      DNA:lta en ole saanut vastausta, että mikä heillä mätti viikon. Kysyin sitä sähköpostilla. Aion kysyä vielä soittamalla.

      Vika alkoi siis ilman,että muutin mitään säätöjä. Posti tuli ärsyttävän hitaaksi. kansioiden hallinnasta räpläsin kansioita oikean näköiseksi sen viikon. Se hallinta ei kerta kaikkian toiminut oikein. latasin TB:n uusiksi. Laitoin tilejä uusiksi. Aina vain kansiot halusivat sotkea itsensä.

      Kiitti aijaa.com- näkymästä. Minulla ei ole tuommoista kansionäkymää kuin aijaa.comissa on, joten siitä ei ole apua. Sain kansiot eilen sellaisiksi kuin luulen niiden pitävän olla. Kansiopuuta ei ole. Jotain alikansioita esim. roskakorin aliroskakoria meinasi tulla, mutta kommervenkkien jälkeen sain viimein hitaassa ohjelmassa nekin pois. Nyt en enää koske kansiohallintaan. Posti toimii nyt normaalisti.

      Voiko POP tiliä käyttää, jos halua pitää webmailin?

    • jo 6 vrk tapellut

      Miten muuten saan 9.0.1:een päivityksiä, vai onko siihen? Uudempia versioita en löydä netistä. Jos niitä on, niin ovatko ne maksullisia?

      • tälläsiii

      • posti kulkee

        Versio 9.0.1 on viimeisin vakaa versio. Jos olet sallinut päivitykset, niin TB ilmoittaa
        saatavilla olevista uusista päivityksistä. TB on ilmainen joten niistä ei tarvitse
        maksaa mitään.


    • jo 6 vrk tapellut

      Kiitos, mulla on tuo versio,ok. Päivityksiä se ei ole kysellyt, että sallinko, ehkä niitä ei ole tullut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      57
      5825
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      77
      3123
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      23
      2320
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2045
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1938
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1843
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1589
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      83
      1212
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1201
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      79
      1057
    Aihe