1918 Biaudet surmasi kapinallisia, Eva ihmisoikeusaktivisti?

"Loviisalainen Biaudet surmasi kapinallisia ja hänen lääkäriveljensä kieltäytyi hoitamasta punikkien sairaita lapsia, jälkipolven Biaudet on ihmisoikeusaktivisti ja Rkp:n presidenttiehdokas."


http://blogit.iltalehti.fi/aarno-laitinen/2011/10/09/suomalainen-moralismi/


"Suomenlahden merirosvot siirtyivät myöhemmin salakuljetukseen, ensin välttelemään Venäjän kalliita tulleja, sitten huolehtimaan Neuvostoliiton johtavien bolsevikkien tarpeista ja 1920-luvulla kiertämään Suomen kieltolakia."
7285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Biaudet Loviisasta epäonnistui! Liian paljon kusipäitä jätti tappamatta ja nyt niitten jälkeläiset riehuvat tällä palstalla.

Äänestä

Tämä vastaa hyvin kuvaa mikä RKP-läisistä on. Myös pakolaispoliitikka on sama lähestymistapa kuin tuossa selvitettiin.

Äänestä

Jutussaan Loka unohti mainita, että samat tahot hoiti niitä kuljetuksia UUmajan lohkolle 1944 kesällä, jolloin Suomen ruotsalaisia pakeni tuhansittain ruotsiin Ahneidenmaan ja Merenkurkun kautta.

Ja sitten pieni sanomalehtikatsaus vuodelta 1945:

http://agricola.utu.fi/cgi-bin/lehtikats.cgi?ty=2&txt=194503

6.3. Poliittisille vangeille korvauksia 75 milj. mk.

7.3. 4000-5000 suomalaista saa kehotuksen palata Ruotsista kotimaahansa. Niihin kuuluvat sotilaskarkurit, metsätyöläiset ja rouvat.


Munsalan souturit TOP 4 oli tässä järjestyksessä:

Matts Andersen: "Flykten västerut" (Sahlgren Förlag 1987)

Sivulta 147

1. Närpiö 229 (292)
2. Korsnäs 150 (184)
3. Munsala 137 (148)
4. Vaasa 97 (157)


Yhteensä 613 (781)

Ja sitten lauletaan Heikki Klemetin hengessä, mutta uusin sanoin:

"Ken ompi se kansa, en mainita huoli,
Korsnäs, Närpiö, koko Vaasan puoli,
tuntevat mikä on soutajan suku,
Säntämän yö, sekä Kivisillan vaihe,
Summasta lasten lapsille laulujen aihe,
kunnian miehistä kauhein luku.
Sankarit vaan, niin käy soutamaan."

Sotapoliisin toimintakertomuus touko-elokuu 1944

http://www.jarmonieminen.fi/historia/?cat=45

Sotapoliisin toimintakertomuus toukokuulta 1944
http://www.jarmonieminen.fi/historia/?p=478

Sotapoliisin toimintakertomus kesäkuulta 1944
http://www.jarmonieminen.fi/historia/?p=472

Sotapoliisin toimintakertomus heinäkuulta 1944
http://www.jarmonieminen.fi/historia/?p=502

Sotapoliisin toimintakatsaus elokuulta 1944
http://www.jarmonieminen.fi/historia/?p=610

Mietiskellessäsi kuuntele "lännen miesten biisiä"...

Pet Shop Boys - Go West

http://video.google.com/videoplay?docid=3835077680495671017#
Täällä on yksi... tallessa on

http://www.fsd.sdp.fi/easydata/customers/fsd/files/Abl_47_06/Abl-647-7.indd.pdf


Tässä hieman taustoja teloitukselle:

>>Sotamies Allan Stenlund tuomittiin kuolemaan 22.7.1944 Nuijamaan Huotarissa, missä 17. Divisioonan kenttäoikeus sijaitsi. Oikeuden päätöksen allekirjoitti sotatuomari Lars Eric Godenhjelm. Allan S. oli joutunut paniikkiin Viipurinlahdella tykistökeskityksen aikana 26.6., karannut rintamalta ja jäänyt kiinni 1.7. Lappeenrannan lähellä. 17. Divisioonan sotapoliisit olivat seuraavana päivänä palauttamassa miestä yksikköönsä, mutta karkuri pääsi pakoon vihollisen ilmaiskun aiheuttaman sekasorron yhteydessä. Mies saatiin pian kiinni ja palautettiin taas Lappeenrantaan ja sieltä edelleen rykmenttinsä huoltoon. Ilmeisen järkyttynyt mies joutui uuteen tykistökeskitykseen 13.7. ja pakeni, nyt Pulsan aseman lähelle, jossa hänet pidätettiin 16.7. Kenttäoikeuden 22.7.1944 antama päätös pantiin täytäntöön ampumalla Huotarissa heti seuraavana aamuna kello 5.14. Teloitetun hautauksesta ei ole mainintaa. Edellisenä päivänä samassa kylässä oli teloitettu jo kolme karkuria. Hekin olivat kaikki joukko-osastoihinsa palautettuja miehiä ja toista kertaa karkumatkalla. HTK 1 ei siis vastannut teloituksista vaan miesten siirroista. Määräykset olivat selvät, ja niiden mukaan toimittiin. Asiakirjatietojen mukaan Nuijamaan viimeinen teloitus tapahtui 12.8.1944. Sekin tapahtui Huotarissa ja tuomion määräsi 17. Divisioonan kenttäoikeus. Allekirjoittaja oli jälleen sotatuomari Lars Eric Godenhjelm.

Äänestä

Keksikää aikakone! Lahtaaminen jäi kesken 1918!

Äänestä
  • Kannattaisi olla varovainen toiveissaan. Voisi käydä niin, että lahtaamisperuste ei olisikaan poliittinen vaan etninen. Ja silloin suruilla olisi tukalat oltavat.

    Äänestä

Eli svekko valkoiset kiusasi siviilejä ja heikkoja sillä aikaa kun suomenkieliset valkoiset taistelivat esim. venäläisiä joukko-osastoja vastaan Viipurissa. Ei mitään uutta.

Äänestä

Vai on Bidee lahtarisukua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voii saasta sentään kirjoitti:

"Loviisalainen Biaudet surmasi kapinallisia ja hänen lääkäriveljensä kieltäytyi hoitamasta punikkien sairaita lapsia, jälkipolven Biaudet on ihmisoikeusaktivisti ja Rkp:n presidenttiehdokas."


http://blogit.iltalehti.fi/aarno-laitinen/2011/10/09/suomalainen-moralismi/


"Suomenlahden merirosvot siirtyivät myöhemmin salakuljetukseen, ensin välttelemään Venäjän kalliita tulleja, sitten huolehtimaan Neuvostoliiton johtavien bolsevikkien tarpeista ja 1920-luvulla kiertämään Suomen kieltolakia."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu