Kokemuksia Bekkasinen-kaminoista?

Jos sinulla on kyseinen kamina niin kertoisitko kokemuksistasi, kuinka usein sitä lämmität ja kuinka usein joudut tyhjentämään tuhkat. Mistä olet kamin ostanut, suomalaista edustajaa kun ei taida olla?
7319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

10 krt, 1 krt.Kirpputorilta.Arabi

Äänestä
  • No helppas vähän. Tuolla bekkasinen sivuilla väittävät että tarvii vain 1-3 kertaa vuodessa tyhjentää tuhkat. Joko tanskan maalla lämmitetään tosi harvoin tai siellä on jotain mätää. No joo arvasinhan mä ne mainospuheiksi mutta joku raja pitäisi olla liioittelullakin. Sitä ei kai saa tyhjennettyä muuta kuin päältä samasta luukusta mistä puut lisätään? Tuhkaimurillako tyhjennät?

    Äänestä

Ei kokemusta tästä merkistä, muista kyllä yllinkyllin. Vilkaisin vähän tehtaan sivustoa.. Ensinnäkin ilmoitetut kw on kaikilla merkistä riippumatta viitteellisiä. Toiseksi en löytänyt mitään teknisesti hienoa, tai joka tekisi siitä valtavirran tuotteista paremman.

Osta pois, jos miellyttää tai sopii sisustukseen.. ps. season on maksimissaan 1/4 vuosi, kevät, kesä, syksy tai tanskan leuto talvi.

Äänestä
  • Luin sellaiselta sivustolta kuin www.bekkasinen.com, jossa sanottiin " Emptying ash is limited to only 1-3 times per year. " (tai ymmärsinkö nyt taas ton sun kommentin väärin). No oli miten oli niin kerro ihmeessä kokemuksia muistakin kamiinoista, en ole vielä lyönyt lukkoon valintaa. Muita mahdollisia merkkejä, joita olen ajatellut on ainakin Morsö, Jotul ja Vermont Castings (ton vermontin saatavuus tosin taitaa olla vaikeaa euroopan nettikaupoistakaan)
    Teholtaan kamin tulisi olla "riittävä" jotta talo lämpiää, esim jotul f500. Olen siinä mielessä harhaoppinen,että aion hankkia kaminan omakotitaloon varaavan tulisijan asemesta.

    Äänestä

Tämähän meni sun kanssa chattailuksi.. Mulla on kastor( kuusamo 2)takka, eli peltitakka. Osuthan sinäkin näemmä napakymppiin, meinaan varaamisesta. Lämpö varautuu seiniin, huonekaluihin ym ym. Meillä takka on lisälämmitysmuoto ja tunnelman vuoksi. Lapset paistaa makkaroita ym.

Uunipesään on kyllä laitettu tuplatiilet, oikein säätämällä,takassa olevaa savu- peltiä saa rauhaisan tulen palamaan läpi yön.

Rohkenen väittää; suhteutettuna puunkulutus ja luovutettu lämpö sekä takan hankintahinta ei varaava tulisija pärjää.

AINA kotona ollessamme on takassa tulet, siitä on tullut niin rutiinia, kuin esim. uutisten katselu. Peltitakka ei ole niin nirso puulaadulle ja kulutus kumminkin pientä. Vedonsäätö on tärkeä osa.. ps. takoissa pitääkin arinalla olla pari senttiä tuhkaa aina, muutenkin ei tuhkan poisto ole kyllä kummoinen homma!

Äänestä
  • LISÄYS: TIILIARINALLA PITÄÄ OLLA TUHKAA, silloin puut palaa ja lämmittää paremmin. Ritiläarina tai uuni jossa on tuhkapesä on eri asia.... comprendo!

    Äänestä

  • joko nyt ÄLYSIT? kirjoitti:

    LISÄYS: TIILIARINALLA PITÄÄ OLLA TUHKAA, silloin puut palaa ja lämmittää paremmin. Ritiläarina tai uuni jossa on tuhkapesä on eri asia.... comprendo!

    Toki älysin. Minulla on mökillä kastorin takkasydän, jossa tiiliarina. En tosin huomannut etteikö se olisi hyvin palanut sen jälkeen kun olen kaikki tuhkat poistanut. Tuhkan poisto ko. laitteesta, tai muista perinteisen mallisista kameista, ei tosiaankaan ole kummoinen homma.
    Se mikä minua kiinnostaa onko tuhkan poisto bekkasinesta hankalaa. Se nimittäin täytetään päältä päin pyöreästä aukosta ja ymmärtääkseni tuhkat pitää onkia samasta reiästä (halkaisija lienee 25 cm?) Tämä yksi syy uteliaisuuteeni bekkasinen suhteen. Niin ja tietysti se, että kuinka makkaran paisto onnistuu ton reiän päällä vai tuprautteleeko sauhut sisään!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kvv kirjoitti:

Jos sinulla on kyseinen kamina niin kertoisitko kokemuksistasi, kuinka usein sitä lämmität ja kuinka usein joudut tyhjentämään tuhkat. Mistä olet kamin ostanut, suomalaista edustajaa kun ei taida olla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu